Ile kosztują rolety zewnętrzne na wymiar?

wady i zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chciałby zwiększyć poziom intymności we własnym domu, wyciszyć go, wpłynąć pozytywnie na regulację temperatury wnętrza lub poczuć się bezpieczniej. Ile kosztuje ich montaż? Co wpływa na cenę? Odpowiadamy!

Rolety zewnętrzne - co to takiego?

Prywatność, bezpieczeństwo, komfort – tak w trzech słowach można opisać rolety zewnętrzne. Decyzja o ich montażu to strzał w dziesiątkę, jeśli zależy Ci na ochronie Twojego domu czy mieszkania przed wysoką temperaturą latem, chłodem zimą, hałasami z zewnątrz oraz wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Te wyjątkowe osłony okienne potrafią zdziałać cuda – właściwości termoizolacyjne mogą znacząco wpłynąć na wysokość rachunków za prąd czy ogrzewanie.

Wszystkie rolety zewnętrzne mają podobną budowę – ich podstawą jest wysokiej jakości pancerz chowający się do skrzyni z prowadnicami. Sercem osłony okiennej jest oczywiście silnik sterowany ręcznie za pomocą taśmy lub elektrycznie przy użyciu przełączników na ścianie czy pilocie. Niemal każdy model można wyposażyć dodatkowo w ekran odbijający słońce oraz moskitierę, będące wsparciem zarówno latem, jak i zimą.

Pancerze rolet zewnętrznych są wykonane z wysokiej jakości, wzmocnionego aluminium lub z lekkiego, aczkolwiek bardzo trwałego PCV i wypełnione materiałem termoizolacyjnym.. Możemy je kupić w wielu wariantach kolorystycznych. Ich prosty design oraz produkcja według indywidualnych wymiarów pozwala dopasować osłonę okienną do elewacji czy możliwości architektonicznych budynku. Dodatkową opcją jest możliwość wymiany samych lameli, kiedy zechcemy zmienić ich kolor lub ulegną one uszkodzeniu, nie narażając się przy tym na ponowne koszty.

ile kosztują rolety zewnętrzne

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Każdy dom jest inny, więc posiada różne potrzeby i możliwości, dlatego podział rolet zewnętrznych na elewacyjne i podtynkowe jest obowiązkowy. Czym różnią się od siebie te dwa modele?

Rolety zewnętrzne elewacyjne

Rolety zewnętrzne elewacyjne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na elewacji, dlatego decyzja o ich zakupie nie musi zostać podjęta na etapie projektu lub wczesnej budowy. Możemy zamontować je na elewacji, co pozwoli uniknąć nam ingerencji w okna, lub we wnęce – tutaj niestety musimy liczyć się z tym, że stolarka okienna ulegnie uszkodzeniu i zasłoni nam nieco szyby. Na szczęście zadbaliśmy zarówno o funkcjonalność, jak i estetykę tych osłon, wprowadzając aż trzy rodzaje nierzucających się w oczy skrzyń obudowujących pancerz z każdej strony.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Stawiasz na minimalizm? Rolety zewnętrzne podtynkowe to wersja dużo bardziej estetyczna niż elewacyjne. Powód jest prosty – skrzynia, do której chowa się pancerz, jest umiejscowiona pod tynkiem i niewidoczna dla naszych oczu (również część prowadnic znajduje się w murze). Ta inwestycja wymaga jednak dużo wcześniejszego planowania już na etapie projektu. Montaż tego modelu odbywa się przed oknem na elementach konstrukcji ściany, dzięki czemu widzimy tylko pancerz, a szyba nie jest zasłonięta, co pozytywnie wpływa na ilość światła w domu czy mieszkaniu.
ile kosztują rolety zewnętrzne

Dlaczego warto kupić rolety zewnętrzne?

Zalet rolet zewnętrznych, zarówno tych elewacyjnych, jak i podtynkowych jest bardzo wiele i znacznie przewyższają one ilość wad, które głównie wiążą się z kosztami takiej inwestycji. Zatem, jakie są ich plusy?

Swobodne zarządzanie dostępem do światła

Kontrolowanie wpadającego do wnętrza światła to synonim komfortu – o każdej porze dnia możemy mieć bowiem inne potrzeby związane z natężeniem promieni słonecznych. Chcemy obejrzeć horror w ciągu dnia? Nie ma problemu – zaciemnienie podkręci atmosferę grozy.

Właściwości termoizolacyjne

Rolety zewnętrzne dają schronienie przed upałem, skutecznie odbijając promienie słoneczne oraz dbają o nasz komfort termalny zimą, nie pozwalając ciepłu uciec przez nieszczelne okna. To wszystko przekłada się na obniżenie kwot na rachunkach za prąd i ogrzewanie.

Właściwości akustyczne

Mieszkasz w dużym mieście lub przy ruchliwej ulicy? Rolety zewnętrzne będą Twoim największym wsparciem podczas snu, odpoczynku czy pracy – skutecznie zatrzymują hałas dobiegający z zewnątrz, zmniejszając jego natężenie nawet o 16 decybeli.

Wsparcie bezpieczeństwa

Rolety zewnętrzne to nie to samo, co rolety antywłamaniowe, ale ich konstrukcja znacznie utrudni włamywaczom przedostanie się do naszego domu lub mieszkania. Podniesienie ich nie będzie proste, zajmie sporo czasu i narobi hałasu, co z pewnością zauważą sąsiedzi czy przechodnie.

Walory estetyczne

Czy wiesz, że montaż rolet zewnętrznych wpływa na kondycję stolarki okiennej i wydłuża żywotność okien nawet o kilka lat? Dzięki pancerzowi niestraszne im bowiem złe warunki pogodowe, takie jak deszcz, grad czy śnieg. Jeśli chodzi o kolorystykę samej osłony – szeroki wybór odcieni lamelek, prowadnic i listwy dolnej pozwoli stworzyć spójną aranżację zarówno z elewacją, jak i wnętrzem domu.

ile kosztują rolety zewnętrzne

Co wpływa na ceny rolet zewnętrznych?

Montaż rolet zewnętrznych elewacyjnych lub podtynkowych to poważna i dość kosztowna inwestycja, a budżet, który musimy na nią przeznaczyć, zależy od wielu zmiennych. Na jej cenę wpływają:

materiał pancerza i elementów konstrukcyjnych (pvc lub aluminium),

rozmiar rolet,

wielkość lameli,

sposób sterowania (ręczny lub automatyczny),

usługa montażu,

opcje dodatkowe (moskitiera, panel słoneczny, taśma wyciszająca).

Jak widać, czynników decydujących o cenie rolet zewnętrznych jest wiele, dlatego za pojedyncza sztukę możemy zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych! Tego typu osłony okienne muszą być projektowane na wymiar – tylko wtedy możemy mieć pewność, że będą one działać prawidłowo przez kilka lat. Wpływ na cenę ma oczywiście także rozmiar samego produktu, szerokość lameli i przede wszystkim materiał, gdzie modele wykonane z PCV są opcją tańszą.

Planując budżet związany z zakupem rolet zewnętrznych, musimy także wziąć pod uwagę samą usługę montażu. Samodzielna instalacja bez fachowej wiedzy i odpowiednich narzędzi może skutkować nieprawidłowym działaniem osłon, a nawet uszkodzeniem produktu czy elewacji! Właśnie dlatego warto wynająć profesjonalistę. Na cenę robocizny wpływają:

doświadczenie montera,

czas realizacji,

elementy montażowe dopasowane do warunków danego domu czy mieszkania,

odpowiedzialność za produkt, jaką ponosi monter podczas montowania.

Warto jednak pamiętać, że montaż rolet zewnętrznych to nie tylko wydatki, lecz także oszczędności – zabezpieczenie przed kradzieżą, mniejsze koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji oraz znacznie niższe rachunki za ogrzewanie (nawet o 25-30%)!