Jak łączyć rolety i zasłony?

jak łączyć zasłony z roletami

Zasłanianie okien wydaje nam się sprawą naturalną, a jeśli nasze mieszkanie czy dom wystawione są na oczy sąsiadów, czy przechodniów lub są skierowane na zachód – wręcz obowiązkową! Sposobów na zapewnienie sobie komfortu cieplnego oraz prywatności jest wiele – rolety czy zasłony? A może jedno i drugie? Podpowiadamy!

Czy można łączyć rolety i zasłony?

Wystrój okien to bardzo ważny element aranżacji wnętrz, który może być wisienką na torcie lub jej głównym elementem. Ze względu na szeroką ofertę osłon okiennych zarówno pod względem materiałów, jak i kolorów czy konstrukcji mamy wręcz nieograniczone możliwości dekoracyjne. Zadanie bywa to jednak niezwykle trudne – z jednej strony chciałoby się mieć piękne, powiewające na wietrze, lekkie zasłony, a z drugiej zablokować wpadające do środka, często utrudniające pracę czy odpoczynek promienie słoneczne. Tutaj półprzeźroczysta firana nie zda egzaminu… Nic więc dziwnego, że od kilku sezonów coraz modniejsze stają się bezkompromisowe rozwiązania, które jednoznacznie odpowiadają na pytanie: „Czy można łączyć rolety i zasłony?” – oczywiście!

Jakie są zalety łączenia rolet i zasłon?

Efekt zaciemnienia opuszczonych rolet jest znacznie wzmocniony.

Opuszczanie rolet lub zaciąganie zasłon mogą być stosowane zamiennie w zależności od potrzeb czy pory dnia.

Optyczne powiększają pomieszczeń.

Dają szerokie możliwości aranżacyjne.

co zamiast zasłon

Czy wszystkie rolety pasują do zasłon?

Sytuacja jest jasna – nie musimy rezygnować ani z prywatności, ani ze swoich dekoracyjnych marzeń. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup okiennego duetu, przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej, ponieważ nie do każdej rolety będą pasować wszystkie rodzaje zasłon. Tutaj bardzo ważne jest, aby zachować umiar i odpowiednio dobrać do siebie odcienie oraz struktury materiałów. Przede wszystkim należy uważać przy wyborze tkanin wzorzystych, które źle dobrane lub użyte w zbyt dużej ilości mogą na przykład optycznie zmniejszyć pokój, a tego przecież nie chcemy!

W większości przypadków taki duet to strzał w dziesiątkę, np. grube tkaniny + żaluzje, lekkie firanki + plisy czy welur + rzymianki. Wyjątkowo problematyczny może okazać się jednak niezwykle popularny model rolet dzień i noc, który skradł serca wielu osób swoim oryginalnym designem i niezwykłą praktycznością. Ten typ osłony jest zbudowany z dwóch równoległych materiałów o naprzemiennie ułożonych, transparentnych i zaciemniających pasów, co sprawia, że sam w sobie jest bardzo dekoracyjnym produktem. Niestety, pomimo swojej atrakcyjności nie będą one dobrym kompanem dla wzorzystej części zasłon. Mając w oknach model duo, należy wybrać gładką tkaninę w kolorze zbliżonym do materiału rolety.

co zamiast zasłon rolety rzymskie

Jak łączyć rolety i zasłony? Zasady, o których warto pamiętać

Od wzorów i kolorów osłon okiennych może zakręcić się w głowie! Umiar to słowo klucz do aranżacyjnego sukcesu – musimy bowiem uważać, by zbyt duża ilość kolorów czy wzorów nie przytłoczyła naszego mieszkania lub – co gorsza – nie zmieniła jego charakteru na kiczowaty. Na co zwrócić szczególną uwagę komponując duet roleta i zasłona, który przede wszystkim powinien być harmonijny?

Kolorystyka

Tutaj mamy do wyboru dwie ścieżki dopasowania kolorów zasłon i rolet: tonalne, dzięki któremu zyskujemy elegancką, jednokolorową przestrzeń lub kontrastowe dodające wnętrzu zadziornego charakteru. W przypadku łączenia tkaniny wzorzystej i gładkiej warto wybrać też odcień przewodni pojawiający się na obydwóch osłonach. A co, jeśli zależy nam na częstych zmianach aranżacji? Wtedy wybierzmy neutralne rolety (beże, biele, szarości) i szalejmy z motywami materiałów dopasowanych np. do kolorystyki ścian (najlepiej sprawdzą się ciemniejsze modele).

Materiał

Pamiętajmy, że oprócz funkcji dekoracyjnej osłony okienne mają być przede wszystkim praktyczne, czyli chronić nas przed słońcem i ciekawskimi sąsiadami. Rolety o większej gramaturze zestawiajmy z lekkimi, jasnymi tkaninami, a welurowe i ciemniejsze zasłony ze znacznie cieńszymi roletami – ktoś musi grać tutaj pierwsze skrzypce!

Wzory

Jeśli chodzi o wzorzystość tkanin, warto trzymać się jednej podstawowej zasady: wybierając roletę we wzory, zestawiamy ją z gładkimi zasłonami i odwrotnie. Inaczej w naszym oknie zamiast udanej dekoracji, pojawi się chaos i to niekontrolowany!

żaluzje drewniane na wymiar zamiast zasłon

Jak wieszać rolety i zasłony?

Montaż rolet i zasłon jest prosty i zazwyczaj nie wymaga pomocy fachowca. Do wyboru mamy jednak kilka sposobów mocowania, dlatego warto przyjrzeć się im przed zakupem osłon. Najczęściej rolety montujemy bezpośrednio do ramy okiennej, ale zdarza się także, że umieszczane są we wnęce, na ścianie lub suficie. Pamiętajmy o tym, że ze względów estetycznych, roleta nie powinna wystawać nad zasłonę dlatego, jeśli została umiejscowiona na suficie, karnisz na tkaninę też powinien znaleźć się właśnie tam.

Rolety i zasłony, czyli udany duet do jakich wnętrz?

To, jak wyglądają nasze okna, może mieć bardzo duży wpływ na charakter całego wnętrza. Czy połączenie zasłon i rolet sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Niestety nie, choć wszystko zależy od wielu czynników: materiałów, kolorystyki czy nawet przeznaczenia danego pokoju. Proponowane przez nas rozwiązanie świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, salonie czy sypialni, natomiast w kuchni i łazience może zarówno nie zdać egzaminu praktycznego, jak i po prostu źle wyglądać.

Nie zapominajmy o tym, że osłony okienne nie tylko powinny współgrać ze sobą, lecz także (i przede wszystkim!) być spójne z resztą aranżacji. W Twoim domu prym wiedzie minimalizm i trochę brakuje mu przytulności? Domowego klimatu dodadzą miękkie, jednokolorowe zasłony, np. z aksamitu w odcieniu zbliżonym do otoczenia lub całkowicie przełamującym monochromatyczną resztę. We wnętrzach rustykalnych sprawdzą się natomiast koronki w różnych kolorach skontrastowane z jasną roletą. Do klasycznych mieszkań doskonałym wyborem będą materiały gładkie w stonowanych kolorach, ale sprawdzą się również motywy roślinne czy ornamenty. Elegancja i glamour kochają wszystko, co najlepsze, dlatego tutaj obowiązkowo wybór pada na rolety rzymskie i gładkie, jedwabne zasłony.