Świąteczny salon w stylu glamour

Podczas świąt Bożego Narodzenia najwięcej czasu spędzamy w salonie - to on bowiem pełni funkcję reprezentatywną i gromadzi przy stole całą rodzinę. Ta tradycja ma korzenie już w czasach baroku, kiedy przepych pokoi dziennych stanowił esencję designu całej rezydencji. Choć dziś wyposażenia wnętrz są znacznie skromniejsze, nadal przywiązujemy dużą wagę do dekoracji świątecznych. Jak wprowadzić magiczny klimat ze smakiem? Co zrobić, aby ogrom barw i dodatków nie przytłoczyły pomieszczenia? Mamy dla Ciebie kilka rad!

Po czym poznać styl glamour?

SElegancki, błyszczący i ponadczasowy – tak w trzech słowach opisać można styl glamour. Zyskał on popularność już w pierwszej połowie XX wieku. Niewątpliwie miał na to wpływ rozkwit amerykańskiego przemysłu filmowego oraz wpływ uznanych artystów, których luksusowe kreacje szybko znalazły odzwierciedlenie również we wnętrzach, wypierając panujące wówczas minimalizm i funkcjonalność. Od tamtego czasu kradnie serca dekoratorów wnętrz bogactwem zdobień, form i struktur, jednocześnie łatwo sprowadzając ich do granicy kiczu.

Wraz z ubiegiem czasu styl glamour przeszedł wiele metamorfoz, kurczowo trzymając się jednak swoich pierwotnych założeń – liczy się błysk, wyraziste kolory i bogate zdobienia. Pozycjami obowiązkowymi są zatem: błyszczące fronty mebli, ozdobne lustra, niebanalne wazony, satynowe, atłasowe i welurowe, lejące się tkaniny, a także tapicerowane kanapy. Nie można zapomnieć również o kryształowym żyrandolu, który wprowadzony do wnętrza na zasadzie kontrastu, staje się wisienką na torcie całej aranżacji.

Jedno już wiemy – ten styl lubi wszystko, co błyszczy i odbija światło. Jednak, co z kolorystyką? Najważniejszym odcieniem jest złoto, które potęguje efekt blasku i elegancji. Jak przemycić go do wnętrza, aby nie przekroczyć granicy kiczu czy efektu pałacowego? W tym wypadku postaw na dodatki, meble, płytki ceramiczne czy zdobione tapety. Łącząc ten kolor z jednolitymi barami np. czernią czy bielą, osiągniemy wymagany balans. Czarny podkreśla bowiem prestiż i niebanalny charakter pomieszczenia, dlatego możemy stosować go nawet dużych ilościach – na przykład na ścianach czy podłogach!

UPAŁ W MIESZKANIU

Świąteczny salon w stylu glamour

Nasz świąteczny salon w stylu glamour to przede wszystkim zabawa światłem – lampy, żyrandole, czy girlandy sprawdzą się tutaj doskonale! Ważnym elementem są także świece, które w połączeniu z zieloną, ubraną w srebrne lub złote dodatki choinką, wprowadzą do wnętrza kojącą, zmysłową i magiczną atmosferę.

W naszym salonie glamour głównym punktem jest piękna, welurowa roleta rzymska. Biorąc pod uwagę fakt, że umieścimy w nim jeszcze sporo świątecznych dodatków, postanowiliśmy zmienić jej odcień na subtelniejszy – padło na beż, który nieco uspokoi wnętrze i da nam jeszcze pole do popisu, jeśli chodzi o ozdoby świąteczne.

Ta beżowa roleta rzymska była strzałem w dziesiątkę! Całość aranżacji dopełnia świetlna girlanda, hojnie udekorowana choinka i tlący się w kominku ogień.

Szukasz aranżacji w innym stylu? Sprawdź nasz TRENDBOOK!

UPAŁ W MIESZKANIU