Świąteczny salon w stylu klasycznym

Świąteczny salon w stylu klasycznym

Choć do gwiazdki zostało jeszcze trochę czasu, wielu z nas już dzisiaj myśli o tym, jak udekorować dom, aby świąteczna atmosfera wręcz unosiła się w powietrzu. Szał zakupów trwa w najlepsze i nie dotyczy wyłącznie kupowania prezentów dla bliskich, ale przede wszystkim dodatków, które przeniosą nasz dom do odległej, zaśnieżonej i magicznej krainy. Jak nie zgubić się w gąszczu bożonarodzeniowego kiczu i udekorować pokój dzienny i nie zaburzyć jego aranżacji? Tym razem pod lupę bierzemy styl klasyczny!

Czym charakteryzuje się styl klasyczny?

Fundamentami stylu klasycznego jest prostota i harmonia. Niezwykle ważnym jest, aby w urządzaniu takiego wnętrza zachować nie tylko umiar, lecz także proporcje. Zasada symetrii działa tutaj w niemal każdym aspekcie – rozstawieniu mebli, zawiązaniu zasłon, ułożeniu książek czy umiejscowieniu plakatów. Jest dużo prawdy w stwierdzeniu „klasyka nie przemija” – estetyka, szyk i dobry smak są przecież ponadczasowe.

Styl klasyczny zasadę równowagi stosuje także podczas wyboru kolorystyki ścian i elementów wystroju. Stawia na stonowane, uniwersalne odcienie, takie jak brązy, szarości, beże, choć nie boi się także bieli, błękitów, zieleni czy spokojnych, fioletowych barw. Nie zapominajmy jednak o klasykach, czyli złocie i srebrze – tutaj należy jednak uważać i stosować się do reguły umiaru, gdyż łatwo przekroczy tutaj granicę kiczu.

Ten styl to idealna opcja dla osób, które nie do końca wierzą w swoje umiejętności aranżacyjne oraz nie podążają za panującymi chwilowymi trendami – te bowiem często stają się szybko nieaktualne. Nie oznacza to jednak, że w klasycznym wnętrzu musi być nudno! Kluczem do udanego wnętrza w tej stylistyce jest systematyka i staranność, dlatego należy kierować się jakością i solidnością wybieranego drewna czy kamieni. Ozdobne gzymsy, tapicerowane meble, perskie dywany i antyki to pozycje obowiązkowe.

UPAŁ W MIESZKANIU

Jak urządzić świąteczny salon w stylu klasycznym?

Urządzenie świątecznego salonu w stylu klasycznym to zadanie trudne i łatwe zarazem. Tutaj powinna rządzić prostota i klasa, tymczasem sklepowe półki uginają się jednak od pstrokatych i kiczowatych dodatków. Nic dziwnego – w święta lubimy przecież poszaleć! My w przypadku klasycznego salonu poszliśmy na całego! Świąteczne dekoracje ograniczyliśmy co prawda do minimum – postawiliśmy na czerwono-złote ozdoby choinkowe, zainwestowaliśmy w lampki o klimatycznym, żółtym świetle a geometryczny, kolorowy dywan zmieniliśmy na model w stylu perskim.

Prawdziwą rewolucję przeszły jednak ściany – butelkowa zieleń zastąpiła neutralną szarość, co od razu wprowadziło do salonu magiczną atmosferę. Dla kontrastu postanowiliśmy także zmienić odcień rolet plisowanych na bordowe, które razem z zielonym tworzą iście świąteczny, nierozerwalny wręcz duet!

Szukasz aranżacji w innym stylu? Sprawdź nasz TRENDBOOK!UPAŁ W MIESZKANIU