Żaluzje aluminiowe, bambusowe czy drewniane – co wybrać?

Żaluzje występują w kilku odsłonach, różniąc się od siebie rozmiarem i materiałem, z którego są wykonane. Drewniane, aluminiowe, bambusowe a może drewnopodobne? Jakie są między nimi różnice? Jaki model wybrać do montażu w łazience, kuchni czy sypialni? Podpowiadamy! Na co zwrócić uwagę przy wyborze żaluzji?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żaluzji?

Nie od dziś żaluzje są jednym z najczęściej wybieranych i najbardziej efektywnych osłon okiennych. W ogóle nas to nie dziwi! Swoją sympatię zaskarbiły sobie zarówno u profesjonalnych dekoratorów, jak i amatorów pięknych wnętrz nie tylko ponadczasowym designem, lecz także aspektami praktycznymi. Ich konstrukcja oparta na obracających się o 180 stopni lamelkach pozwala na maksymalną kontrolę prywatności oraz ilości wpadającego do domu czy mieszkania światła. Mają, więc właściwie wszystko: estetykę i funkcjonalność, dzięki którym zostawiają konkurencje daleko w tyle.

Szukając żaluzji idealnych, musimy więc wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów: wygląd, przeznaczenie, w którym chcemy je zamontować oraz użytkowanie. Niemal wszystkie modele mają taką samą budowę, różniąc się od siebie szerokością lameli (Im są one szersze, tym mniejsze wydają się pokój i okno!) oraz ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, również estetyką i trwałością. Przyjrzyjmy się im z bliska!

UPAŁ W MIESZKANIU

Żaluzje drewniane

Design: Największym atutem żaluzji drewnianych jest ich estetyka pasująca niemal do każdego wnętrza – doskonale wyglądają bowiem zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i rustykalnych czy skandynawskich. Dobrze komponują się z naturalnymi materiałami jak skóra, len, cegły czy drewniane podłogi i meble. Jeśli chodzi o kolorystykę pomieszczeń, to najlepiej prezentują się w parze z bielą, szarością czy beżem, choć i przy bardziej wyrazistych odcieniach będą prezentować się bardzo estetycznie. Nierównomierny kolor wynikający ze specyfikacji drewna dodaje im niepowtarzalnego charakteru.

Przeznaczenie: Żaluzje drewniane odnajdą się zarówno w sypialni, jak i salonie czy biurze, gdzie pełna kontrola nad światłem jest niezwykle ważna ze względu na komfortowe warunki do snu, pracy czy nauki. Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, słabiej sprawdzą się one jednak w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka – choć drewniane lamelki są dodatkowo zabezpieczone farbą z filtrem UV. Dodatkowy impregnat chroni je przed blaknięciem, wilgocią czy działaniem wysokimi temperaturami, ale pod ich wpływem i tak mogą one nieznacznie odchylać się górę i w dół.

Funkcjonalność: Żaluzje drewniane pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, lecz także praktyczną. Ich lekkie sterowanie umożliwia maksymalną kontrolę nad prywatnością i światłem, a system prowadzenia bocznego zatrzymuje osłonę przy szybie nawet podczas otwierania okna. Lamelki drewniane są dość grube i ciężkie, a co za tym idzie, po złożeniu zajmują sporo miejsca i nie odsłaniają okna w 100% (oczywiście wszystko zależy od sposobu montażu). Są łatwe w konserwacji (choć nie tak jak aluminiowe) – wystarczy od czasu do czasu je odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką. Pamiętajmy także, że drewno to świetny izolator ciepła!

UPAŁ W MIESZKANIU

Żaluzje bambusowe

Design: Żaluzje bambusowe to nieco tańsza wersja tych drewnianych. Powstają one ze sprasowanej trawy bambusowej, co może wpływać na niejednolitość zarówno koloru, jak i struktury, która w różnych miejscach może wpływać na wchłanianie się farb. Naszym zdaniem wpływa to na ich korzyść się – dzięki nim wnętrza nabierają bowiem unikalnego, egzotycznego charakteru i całkowicie zmieniają swój klimat. Sprawdzą się w każdej stylistyce – od minimalizmu po klasykę.

Przeznaczenie: Lamele żaluzji bambusowych są cieńsze, niż w modelach drewnianych, co wpływa na skuteczność blokowania światła i izolacji cieplnej. Pomijając dodatkowe ochrony w postaci farb i impregnatów są one same z siebie jednak odporne na gnicie, dlatego z powodzeniem mogą zawisnąć w oknach łazienkowych czy kuchennych. Będą także świetnym strażnikiem snu w sypialni czy koncentracji w pokoju do pracy zdalnej.

Funkcjonalność: czy wiesz, że żaluzje bambusowe mogą ważyć nawet 40% mniej niż drewniane? To całkiem sporo, dlatego ta różnica odczuwalna jest np. podczas sterowania. Niestety ten fakt sprawia także, że są one mniej odporne na wygięcia czy uszkodzenia. Nierównomierna tekstura utrudniać może sprzątanie, gdyż kurz chętniej będzie się na nich osadzał, ale regularne czyszczenie za pomocą odkurzacza i wilgotnej szmatki wystarczy, aby utrzymać ich dobrą formę przez dłuższy czas. Tutaj także możemy zastosować system prowadzenia bocznego.

UPAŁ W MIESZKANIU

Żaluzje aluminiowe

Design: Koło 30 lat temu te osłony można było zobaczyć niemal w każdym polskim oknie. Dziś żaluzje aluminiowe znacznie różnią się od tych znanych nam z lat 90.. Wiele osób pamięta je jednak jako produkt ciężki w utrzymaniu w czystości, psujący się i nieestetyczny ze względu na cienkie, wyginające się lamelki w szaroburych kolorach. Nadszedł jednak czas, aby odczarować ten zamierzchły urok – ich teraźniejsza jakość, kolorystyka i trwałość wprowadza do wnętrz lekki, oryginalny i nowoczesny klimat, który sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w niemal każdym stylu – szczególnie tych minimalistycznych, choć tak naprawdę wszystko zależy od kolorystyki, a wybór odcieni jest ogromny! Często stają się one głównym punktem aranżacji.

Przeznaczenie: Gdzie powiesić żaluzje aluminiowe? Odpowiedź może być tylko jedna: WSZĘDZIE! Aluminium doskonale radzi sobie w nawet najtrudniejszych warunkach, dlatego ani wilgoć, ani wysokie temperatury czy nieprzyjemne zapachy nie są im straszne. Szukasz osłony do kuchni czy łazienki? Jesteś w dobrym miejscu! Nie znaczy to jednak, że nie sprawdzą się one w innych pomieszczeniach – sypialnie, gabinety czy pokoje dzienne mogą również liczyć na wsparcie podczas snu, czy nauki.

Funkcjonalność: Lamelki aluminiowe są znacznie cieńsze i lżejsze od poprzedników, co wpływa łatwość utrzymaniu w czystości. Czasem wystarczy przetarcie ich mokrą szmatką, jeśli jednak zabrudzenia są duże, istnieje możliwość zdjęcia żaluzji i zanurzenia ich w wodzie z delikatnym płynem. Należy jednak szczególnie uważać, gdyż są one bowiem znacznie bardziej podatne na łamanie czy odkształcenia mechaniczne. Lekkość sprawia także, że rama okienna nie jest mocno obciążana. W duecie z prowadzeniem bocznym doskonale radzą sobie natomiast z kontrolą światła i prywatności zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie można zapomnieć także o tym, że aluminium to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów – posiada praktycznie niewyczerpalne złoża i łatwo poddaje się go recyklingowi.

UPAŁ W MIESZKANIU