Jak dobierać osłony okienne do koloru i materiału okien?

Jakie rolety zewnętrzne wybrać do plastikowych okien? Jaki kolor osłon pasuje do białych okien? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z dobieraniem rolet do barwy i materiału, z którego wykonana jest stolarka okienna znajdziesz poniżej.
Jaki kolor rolet do białych okien?

Jakie rolety zewnętrzne wybrać do plastikowych okien? Jaki kolor osłon pasuje do białych okien? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z dobieraniem rolet do barwy i materiału, z którego wykonana jest stolarka okienna znajdziesz poniżej.

Jaki kolor rolet do białych okien?

Czy wiesz, że barwy, którymi się otaczamy, mają wpływ na nasze samopoczucie i działają na wielu poziomach? Nie bez powodu pobudzającą czerwień widujemy na znakach zakazu, a chłodną jesienią lubimy otulać się kocem o pomarańczowym, ciepłym odcieniu. Podobne reguły obowiązują przy wystroju wnętrz – kolory, jakich używamy w aranżacjach nie mogą być przypadkowe. Biel działa uspokajająco, więc świetnie sprawdzi się w sypialni. Z kolei niebieski pobudza kreatywność i zwalcza stres, dlatego często wykorzystywany jest przy urządzaniu biur.

Czasy, w których osłona okienna była jedynie narzędziem do schowania się przed światem i słońcem dawno minęły. Dziś jest dla wielu osób istotnym elementem aranżacji. Występuje w różnych rolach – jako gwóźdź programu lub element tła. Zastanawiając się, jakie rolety wewnętrzne wybrać do okien plastikowych czy drewnianych, warto zwrócić uwagę nie tylko na kwestię techniczną, lecz także wizualną. Odcień powinien być dopasowany do ścian, mebli i podłóg. Nie powinien kłócić się z żadnym elementem wystroju oraz być zbyt intensywny. Nie można też zapominać, że bardzo ważnym czynnikiem jest sama barwa ramy okiennej.

Jaki kolor rolet do białych okien będzie najlepszy? Tutaj zadanie nie jest zbyt trudne – biel to bardzo uniwersalny kolor, zatem łatwo jest ją skomponować z inną barwą. Otwiera to szerokie możliwości dekoracyjne, zatem paradoksalnie utrudnia wybór. Wytypowanie jednej spośród zbyt wielu opcji może okazać się niełatwym zadaniem. Ważne, aby postawić na spójność. Jeżeli zależy nam na eleganckim i spokojnym wykończeniu aranżacji, zdecydujmy się na neutralne beże czy właśnie biel (aby osłony nie zlewały się w całość z resztą, warto pokusić się o inny odcień). Chcesz wprowadzić do wnętrza inny kolor? W tym przypadku właściwie nie ma żadnych ograniczeń – również w kwestii modeli samych osłon, na przykład z nadrukiem.

Jaki kolor rolet do białych okien?Ć

Jaki kolor rolet pasuje do brązowych okien?

Dobór odpowiedniej barwy osłony komplikuje się przy ciemniejszych oknach (niekoniecznie drewnianych, ale też wykonanych z aluminium czy PVC). Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z niewielkim metrażem – taka oprawa może dodatkowo wizualnie zmniejszać pomieszczenie. Jaki kolor rolet najlepiej pasuje do brązowych okien? Jeśli ich odcień dopasowany jest do reszty wystroju, warto postawić na zbliżoną kolorystykę. Dobrym ruchem będzie montaż osłon o ton ciemniejszych lub jaśniejszych. Unikaj jednak szarości i czerni – mogą one podkręcić mroczną atmosferę. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się kolor bordowy czy granatowy, choć i tutaj trzeba być ostrożnym. Aby optycznie powiększyć pokój i rozświetlić przestrzeń okienną warto sięgnąć po takie barwy, jak ecru, piasek czy pastelowe zielenie. Świetnie sprawdzą się tutaj też wszelkie kolory ziemi.

Jaki kolor rolet do brązowych okien?

Uniwersalne rolety wewnętrzne

Źle dobrane rolety pod względem estetycznym i funkcjonalnym mogą popsuć całą aranżację. Często nasze wnętrza nie są utrzymane w jednej stylistyce i kolorystyce, co znacznie utrudnia wybór. Istnieją jednak osłony okienne, które ratują sytuację swoim uniwersalnym, nie narzucającym się stylem. Należą do nich:

Rolety materiałowe

Są proste, jednokolorowe i bardzo zachowawcze. Nawet jeśli zdecydujemy się na na mocny, a nawet jaskrawy kolor, te osłony wpasują się w niemal każde otoczenie. Nieważne, na jaki kolor rolety materiałowejzdecydujemy się w zestawieniu z plastikowymi czy drewnopodobnymi oknami, z pewnością będzie to strzał w dziesiątkę.

Zasłony

Mogą być długie, krótkie, upięte, puszczone luzem – tego rodzaju osłony okienne są jednocześnie uniwersalne i plastyczne. Pozwala to na dopasowanie ich pod względem wystroju całego wnętrza, jak i materiału czy koloru ramy okiennej. Duże pole manewru daje praktycznie nieograniczona gama kolorystyczna i wzornictwo.

Plisy

Mimo swojej geometrycznej budowy, świetnie dopasują się do każdego okna. Wszystko dzięki wielu wariantom kolorystycznym i materiałowym. Na szczególną uwagę zasługują plisy sterowane dwukierunkowo, które pozwalają na zakrycie całego lub jedynie fragmentu okna. Wszystkie elementy montażowe i sterujące występują w uniwersalnej kolorystyce.

Rolety rzymskie

Wybierając rolety rzymskiemożna zwariować z ogromu możliwości, jakie niesie ten model. Występują one w różnych odcieniach, wzorach, grubościach i fakturach, dlatego łatwo dopasowują się do nawet najbardziej niestandardowych kolorów okien. Same w sobie są bardzo ozdobne i funkcjonalne – łączą w sobie estetykę zasłon i praktyczną stronę rolet materiałowych.

Żaluzje drewniane i aluminiowe

Jeśli chodzi o żaluzje aluminiowe, ich kolorystyka jest wręcz nieograniczona – lamelki w różnych rozmiarach można zamówić w niemal każdym kolorze z palety RAL. W żaluzjach drewnianych i bambusowych wybór jest znacznie mniejszy, ale to nie znaczy, że niewystarczający – znajdziemy tu modele białe, czarne, ciemnobrązowe czy szare.

Jaki kolor rolet do brązowych okien?

Podsumowanie

Rynek osłon okiennych współgra z tym, co oferują nam producenci okien. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na białe, czy czarne, czy może brązowe okna, z pewnością znajdziesz roletę czy żaluzję dla siebie.