4 style aranżacyjne, które będą rządzić w 2023 roku

Jakie trendy wnętrzarskie będą rządzić w 2023 roku? Jakie dodatki wybrać podczas urządzania domu, biura czy kawiarni? Stawiać na minimalizm czy kreatywny design? I w końcu – co powiesić w oknach, aby stworzyć modne wnętrze? Poniżej nasze podpowiedzi.

Japandi – spotkanie wschodu z zachodem

Styl Japandi to nic innego jak hybryda stylu japońskiego i skandynawskiego. Powstał on stosunkowo niedawno, ale od kilku sezonów nie schodzi z pierwszych stron wnętrzarskich magazynów. Łączy w sobie azjatycki minimalizm i ciepło domowego, skandynawskiego ogniska. Jego głównym założeniem jest rezygnacja ze zbędnych bibelotów, dobre doświetlenie pomieszczeń i nawiązanie do kultury japońskiej. Skupia się na prostych bryłach, geometrycznych kształtach i dobrej jakości dodatkach wykonanych na przykład z drewna, gliny czy lnu. Jeśli chodzi o kolorystykę, trzeba postawić tutaj na pewne ograniczenia – najlepiej bazować na trzech kolorach z palety szarości, bieli i kolorów ziemi

Komu spodoba się styl japandi? Ten nurt kierowany jest przede wszystkim dla osób kochających minimalizm, wysoką jakość produktów, jakimi się otaczają i naturalne dodatki. Nie ma w nim miejsca na bogate zdobienia, błysk czy jaskrawe kolory. Świetnie odnajdą się w domach stawiających na dużą ilość roślin i rękodzieło. Chcesz, aby Twój dom stał się oazą spokoju, w której schowasz się przed zgiełkiem miasta? Zrezygnuj z rozpraszających bodźców i postaw na styl Japandi

Idealną osłoną okienną będzie oczywiście żaluzja drewniana w naturalnej kolorystyce. Idealnie sprawdzi się tutaj wersja z lamelkami o szerokości 25 mm, która w dyskretny sposób zadba o komfortową temperaturę we wnętrzu i ciekawe efekty wizualne. Spełnia ona również założenie wykorzystywania naturalnych materiałów. Dobrą alternatywą będzie także model bambusowy

Bold - obłe kształty górą!

Drugim wiodącym trendem jest styl zwany za granicą “bold”. Jego charakterystyczną cechą są przede wszystkim materiały i kształty występujące w naturze. Głównie chodzi o zastosowanie obłych linii zarówno w meblach, lustrach, dywanach, jak i większych elementach, jak okna, drzwi czy łuki. W tego typu wnętrzach stawia się na harmonię i minimalizm, ale w nieco ocieplonej formie — opływowe formy są przyjemne dla oka i działają uspokajająco. Oczywiście krągłości można zrównoważyć prostymi formami.

Styl organiczny sprawdzi się u osób, które cenią minimalizm, ale nie chcą zmieniać swojego domu w surową formę rodem z muzeum sztuki nowoczesnej. Mogą bowiem wykorzystać proste formy w nieco bardziej przyjaznej, cieplejszej formie. Jednocześnie ten nurt pozwala bowiem na bliskie spotkanie z naturą bez potrzeby kupowania wielu kwiatów — wystarczą naturalne materiały takie jak drewno czy kamień.

Wnętrza organiczne lubią światło naturalne. Rzadko jednak możemy pozwolić sobie na to, aby nie korzystać z osłon okiennych. Najlepszym wyborem będą tutaj rolety rzymskie w jednolitym kolorze – najlepiej w tonacji zbliżonej do reszty aranżacji. Sprawdzą się ze względu na swoją lekkość i nowoczesny design. My postawiliśmy na model transparentny o jasnej barwie zestawiając go z różową ścianą.

Modern retro — zabawa dodatkami w pełnej krasie

Czy trendy wnętrzarskie z 2023 skierowane są tylko osób ceniących minimalizm? Absolutnie — trzecią propozycją jest styl znany modern retro, gdzie dodatki grają główną rolę. Czerpie on inspiracje z lat 50., 60. i 70., co pozwala na totalną mieszankę stylów. Mieszkania z poprzedniej dekady nigdy nie były spójne aranżacyjnie, dlatego ten nurt pozwala na całkowitą zabawę dodatkami. Meble z odzysku czy abstrakcyjne plakaty możemy łączyć z nowoczesnymi lampami, czy geometrycznymi kształtami.

Styl modern retro jest idealny dla osób, które lubią bawić się formami i designem. Tęsknisz za klimatem z dawnych lat i nie przeszkadza Ci, że nie wszystkie elementy do pasują do siebie jak ulał? Ten trend jest dla Ciebie — pozwoli Ci bowiem wprowadzić dużo koloru i energii, a jednocześnie da możliwość zmiany aranżacji w każdym momencie.

Osłoną okienną, która kojarzy nam się z poprzednią dekadą to oczywiście żaluzje aluminiowe. Wiele osób ma z nimi niemiłe wspomnienia — wisiały w oknach niemal każdego domu, a ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Nowoczesne modele na szczęście nie mają z nimi nic wspólnego. Jeśli chodzi o kolorystykę mamy tutaj całkowitą dowolność, ważne, aby nie przesadzić z ilością barw, aby nie przytłoczyć wnętrza.

Moody — wnętrza, które robią wrażenie

Styl moody to wnętrza nastrojowe i wyrafinowane, które dają poczucie tajemniczości i przytulności jednocześnie. Charakteryzują się ciemną, nasyconą paleta kolorów, bogatymi zdobieniami, masywnymi meblami z drewna i mocnymi wzorami. Jeśli chodzi o odcienie, rządzą tutaj głębokie błękity, butelkowe zielenie, stonowane szarości, brązy i czernie. Zamysł jest jeden — w tego typu pomieszczeniach ma być autentycznie, intymnie i odprężająco. Świetnie sprawdzają się tutaj dodatki vintage, czarno-białe fotografie czy stare obrazy.

Styl moody jest dla osób, które nie boją się eksperymentów i oryginalnych aranżacji. Wiele osób uważa, że tego typu wnętrza są zbyt mroczne i poważne. Pamiętajmy jednak, że ten nurt nie wymaga, abyśmy malowali wszystkie ściany na granatową czerń. Możemy zagrać tutaj wyłącznie dodatkami kontrastującymi z jasną przestrzenią.

Oświetlenie we wnętrzach moody to kluczowy element. Tutaj warto postawić na nastrój i zabawę światłem. Idealnie sprawdzą się do tego rolety dzień i noc w wersji premium — my proponujemy model w kolorze miedzianym.