Aranżacja okna w kamienicy – sprawdzone pomysły

Stare powojenne kamienice mają swój niepowtarzalny klimat, który w dużej mierze wynika z unikatowej architektury. Przestronne, wysokie okna ze szprosami to znak charakterystyczny, który wyróżnia je na tle bloków mieszkalnych czy nowoczesnych wieżowców. Dla jednych są one dużym wyzwaniem aranżacyjnym, inni zaś cieszą się na myśl o możliwościach kreowania takiej przestrzeni wokół siebie. Jak zaaranżować okna w kamienicy? Podpowiadamy.

Dekoracja okien to bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Odpowiednio dobrana pozwoli nadać mu charakteru, wpłynie na jego funkcjonalność oraz przytulność. Rodzaj ozdoby okiennej może optycznie podwyższyć pomieszczenie, zaakcentować okno lub spowodować, że płynnie wtopi się w wystrój. Jest wiele możliwości, z których można skorzystać. Przed wyborem ostatecznego sposobu warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Zwłaszcza, że wysokie okna w kamienicach same w sobie mają swój unikalny charakter i styl.

Okna w kamienicy – atut czy prawdziwe wyzwanie aranżacyjne?

Budynki wiekowych kamienic mogą liczyć sobie nawet kilkaset lat. Wyróżnia je oryginalna architektura, na którą składają się między innymi charakterystyczne wysokie okna. Możemy podzielić je na okna krosnowe oraz okna skrzydłowe. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z pojedynczym skrzydłem okiennym, uchylanym jedynie do wewnątrz. Drugie natomiast to klasyczne dwuskrzydłowe okna, które można otwierać niezależnie od siebie.

Okna w kamienicach bardzo często przyjmują kształt tradycyjnego prostokąta. Można spotkać też takie zwieńczone eleganckim łukiem. Ciekawym elementem dekoracyjnym są eleganckie szprosy, dzielące szyby na kilka części. Taki akcent to nie tylko efektowna ozdoba, ale też sposób na wpuszczanie do wnętrza światłocieni i zaakcentowanie strefy okiennej.

Okna w kamienicach są zazwyczaj dość wysokie. Najwyższe mogą osiągać wysokość nawet 3 metrów i zajmować niemal całą powierzchnię ścian. Tak duża wysokość to niewątpliwy atut, który wpływa na ich oryginalny wygląd i ilość wpuszczanego do środka światła dziennego. Z drugiej strony wysokość może być też problematyczna, ponieważ udekorowanie przestrzeni okiennej wygląda w takim przypadku zupełnie inaczej.

Rolety rzymskie w kamienicy

Aranżacja okna w kamienicy – na co zwrócić uwagę?

Dzięki odpowiednio dobranym zasłonom okiennym można całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Warto dobrać je zarówno do stylu wnętrza, jak i samego budynku, by całość płynnie się uzupełniała. Wybierając formę dekoracji, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość i kształt okna. Podczas gdy prostokątne okiennice nie powinny być większym problemem, to już okna o łukowatym kształcie mogą stanowić spore wyzwanie.

Wybierając sposób zasłonięcia okien w kamienicach, dobrze kierować się własnymi potrzebami. W pomieszczeniach, takich jak sypialnia, duże i słabo osłonięte okno może przeszkadzać w spokojnym śnie – zwłaszcza jeśli położone jest od wschodu. W niewielkich pomieszczeniach warto wykorzystać potencjał dużych okien i pozwolić im brylować. Odsłonięte wpuszczą do środka wiele światła i optycznie je powiększą. Jeśli aranżacja okna ma na celu zapewniać większą prywatność, warto zdecydować się na grube kotary czy rolety. W ten sposób można skutecznie ochronić się przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów.

Drewniana żaluzja w mieszkaniu w kamienicy

Jaki typ osłony okiennej sprawdzi się w kamienicy?

Aranżacja okna to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Jakie typy osłon okiennych są dostępne? Oto kilka rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę.

Rolety wewnętrzne

Rolety to popularny sposób na zasłonięcie okien. Sprawdzą się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i we wnętrzu zabytkowej kamienicy. Pozwolą na precyzyjną regulację ilości światła, które wpada do pomieszczenia. Łatwy mechanizm sterowania umożliwi ich swobodne zasłanianie i odsłanianie. Rolety zamontowane bezpośrednio na szybie okiennej nie zasłonią eleganckich drewnianych ram, a odsłonięte pozwolą cieszyć oczy szprosami.

Wybierając rolety do okien w kamienicy, warto zwrócić uwagę na rolety rzymskie. Będą prezentować się bardzo elegancko i ciekawie rozproszą światło. Dobrze prezentują się zarówno w postaci zwiniętej, kiedy to tworzą estetyczne fałdy materiału, jak i rozwiniętej w formie rozciągniętego płatu tkaniny. Dzięki możliwości wyboru kolorystyki oraz rodzaju materiału można ich z powodzeniem używać we wnętrzach zabytkowych kamienic i dopasować do ulubionego stylu. Będą skutecznie chronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się i wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Białe rolety rzymskie w salonie w kamienicy
Roleta rzymska transparentna na wymiar premium lodowiec

Roleta rzymska, Transparentna, Na wymiar, Premium, Lodowiec

WYBIERZ
Roleta rzymska przyciemniająca na wymiar nugat

Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Nugat

WYBIERZ
Roleta rzymska przyciemniająca na wymiar buraczane smoothie

Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Buraczane Smoothie

WYBIERZ

Shuttersy

We wnętrzach zabytkowych kamienic idealnie sprawdzą się shuttersy. Te ponadczasowe okiennice wyglądają bardzo ciekawie, a przy okazji pozwolą dość precyzyjnie kontrolować ilość światła i stopień prywatności. Składają się z eleganckiej drewnianej ramy i poziomych regulowanych lamelek. Dzięki swojej unikalnej stylistyce sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i tych nowocześniejszych. Tego typu okiennice to dobry pomysł na dekorację okien o nieszablonowych kształtach, na przykład zakończonych łukowatym sklepieniem.

Żaluzje

Do aranżacji okna w kamienicy dobrze sprawdzą się żaluzje, zwłaszcza te wykonane z drewna. Naturalny materiał będzie dobrze współgrał z klimatem tych zabytkowych budynków i pięknie się prezentował. Drewniane żaluzje są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć je lekko wilgotną szmatką. Są też bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne niż na przykład klasyczne zasłony.

Żaluzje w pokoju dziennym w kamienicy
Zasłona bambusowa 50 mm na wymiar imbir z białą taśmą

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Imbir z taśmą białą

WYBIERZ
Żalu7zja bambusowa 50 mm na wymiar daktylowa

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Daktyl

WYBIERZ
Żaluzja drewniana 25 mm na wymiar lukrecja

Żaluzja drewniana, 25 mm, Na wymiar, Lukrecja

WYBIERZ

Zasłony

Zasłony to jeden z najpopularniejszych sposobów na aranżację okien. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach kamienic. Powieszone na eleganckich karniszach będą ciekawie uzupełniać wystrój pomieszczenia i sprawią, że stanie się bardziej przytulne. Możemy przypiąć je do karnisza i luźno puścić ku podłodze lub zdecydować się na ozdobne upięcie. W tym celu sprawdzą się akcesoria, takie jak podwiązki z tkaniny, podwiązki z magnesem czy dekoracyjne sznury.

O wyglądzie oraz funkcjonalności zasłony do kamienicy decyduje rodzaj wybranej tkaniny. W mieszkaniach o dużym metrażu i wysokich sufitach świetnie sprawdzą się ciężkie kotary z nieprzepuszczających światła grubych tkanin. Pozwolą zaakcentować strefę okienną, dodadzą wnętrzu elegancji, a przy okazji będą dozować ilość światła, które wpada do pomieszczenia. To dobre rozwiązanie w przypadku okien południowych i zachodnich, bo zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. A co z kolorystyką? Jeśli zdecydujemy się na zasłony w kolorach beżu czy bieli, optycznie rozjaśnimy przestrzeń i sprawimy, że wyda się bardziej przestronna. Z kolei ciemne zasłony wniosą do wnętrza bardziej intymną atmosferę i będą mocniej rzucać się w oczy.

Zielone zasłony w mieszkaniu w kamienicy
Zasłona transparentna Catalea na wymiar mleczne toffee

Zasłona transparentna Catalea, Na wymiar, Mleczne toffee

WYBIERZ
Zasłona przyciemniająca Catalea na wymiar zielony groszek

Zasłona przyciemniająca Catalea, Na wymiar, Zielony groszek

WYBIERZ
Zasłona przyciemniająca Catalea na wymiar poranne cappuccino

Zasłona przyciemniająca Catalea, Na wymiar, Poranne cappuccino

WYBIERZ

Wystrój okien w kamienicy – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Dekoracja okien w kamienicy powinna być podyktowana stylem, który panuje w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana może być wizytówką wnętrza i stanowić o jego atrakcyjności. Duże okna z łukowatym sklepieniem są bardziej wymagające niż klasyczne otwory okienne w blokach czy domach mieszkalnych. Do ich osłonięcia sprawdzą się np. shuttersy lub klasyczne zasłony pozbawione towarzystwa firan. W przypadku okien o prostych kształtach warto zastanowić się nad montażem rolet lub drewnianych żaluzji.