Dlaczego żaluzje powinny zawisnąć na Twoim oknie?

Prawie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z żaluzjami. Jeśli nie we własnym domu, to u kogoś znajomego, rodziny, w biurze lub sklepie. Popularne żaluzje pionowe wciąż przyciągają do siebie wielu zwolenników. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Ogromne możliwości regulacji światła

Żaluzje drewniane i aluminiowe składają się z lamelek różnych rozmiarów (do wyboru: 16 mm, 25 mm i 50 mm). Jednak wszystkie obsługiwane są przez podobny system sznurkowy. Możliwość regulacji stopnia nachylenia lamelek pozwala na całkowitą kontrolę wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Decyzja należy do Ciebie – możesz przyciemnić pomieszczenie, zmieniając orientację lamelek na pionową lub podciągnąć je do góry, np. w celu ogrzania pomieszczenia.

Piękne walory wizualne

Nie bez przyczyny często zaznacza się ogromny walor wizualny posiadania żaluzji. Przeciskające się pomiędzy lamelami promienie słońca mogą stworzyć we wnętrzu piękny spektakl światła i cienia, który ociepli nastrój wnętrza.

Żaluzje w sypialni
Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Gorczyca

Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Gorczyca

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Graham

Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Graham

WYBIERZ
Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Żeń-szeń

Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Żeń-szeń

WYBIERZ

Skuteczna ochrona przed słońcem

Jak większość osłon okiennych, żaluzje mają chronić. Lamele skutecznie osłaniają przed ostrym słońcem (nigdy jednak całkowicie nie zaciemniają pomieszczenia) oraz przed niepożądanym wzrokiem. Każdy model żaluzji sprawdzi się idealnie w salonie lub sypialni, gdzie potrzeba prywatności jest wyższa. Całkowite obrócenie lamelek do pozycji pionowej spowoduje, że nałożą się one na siebie, tworząc szczelną barierę dla mocnego słońca i wzroku sąsiadów.

Żaluzje aluminiowe w kuchni
Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Biały mat

Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Biały mat

WYBIERZ
Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Kawowy mat

Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Kawowy mat

WYBIERZ
Żaluzja aluminiowa, 50 mm, Na wymiar, Czarny mat

Żaluzja aluminiowa, 50 mm, Na wymiar, Czarny mat

WYBIERZ

Nowoczesne i designerskie modele

Designerzy i producenci nie lubią zostawać w tyle za nowoczesnymi trendami. Dlatego też współczesne modele wykonywane są z różnych materiałów, np. drewna, bambusa i ekologicznych tworzyw sztucznych. Dzięki temu żaluzje są dostępne w szerokiej gamie kolorów i łatwiej dopasować je do wystroju wnętrz i elementów, które już się tam znajdują. Dodatkowo wyposażone mogą być w ozdobne listwy lub tasiemki.

Dużym polem do popisu są różne rozmiary lamelek. Lamele w rozmiarze 50 mm sprawdzą się na większych oknach. Natomiast te w rozmiarze 16 mm to świetne rozwiązanie na mniejsze przeszklenia.

Żaluzje można zamówić w różnych kształtach. Dzięki temu można dopasować je do nietypowych okien, np. trójkątnych.

Prosty proces czyszczenia

Żaluzje to bardzo funkcjonalna osłona okienna. Oprócz skutecznej ochrony i walorów dekoracyjnych jest też łatwa w utrzymaniu w czystości oraz pielęgnacji. Ten fakt na pewno doceni nie jedna perfekcyjna pani domu, która dba o porządek. Żaluzji nie trzeba prać, a jedynie przetrzeć w celu usunięcia wierzchniej warstwy kurzu. Cały proces stanie się jeszcze szybszy, jeśli całą żaluzję opuścimy na dół i zamkniemy lamele. Wtedy wystarczy kilka prostych ruchów z góry na dół, by odświeżyć całą osłonę. Na rynku dostępne są także specjalne palczaste szczotki, dzięki którym czyszczenie będzie jeszcze łatwiejsze.

Żaluzje aluminiowe w jadalni

Podsumowanie

Żaluzje wspaniale prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych i surowych wnętrzach, jednak nie jest powiedziane, że nie sprawdzą się jako dodatek do ciepłych i przytulnych aranżacji, szczególnie te wykonane z naturalnych materiałów. Ze względu na zastosowanie różnych tworzyw oraz materiałów, każdy możne znaleźć żaluzje na swoją kieszeń.