Dlaczego żaluzje powinny zawisnąć na Twoim oknie?

Prawie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z żaluzjami. Jeśli nie we własnym domu, to u kogoś znajomego, rodziny, w biurze lub sklepie. Popularne żaluzje pionowe wciąż po tylu latach przyciągają do siebie wielu zwolenników. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Drewniane żaluzje na okno

Ogromne możliwości regulacji światła

Żaluzje drewnienie lub aluminiowe składają się z lamelek różnych rozmiarów (u nas dostępne są 16 mm, 25 mm i 50 mm), jednak wszystkie obsługiwane są przez podobny system sznurkowy. Możliwość regulacji stopnia nachylenia lamelek pozwala na dowolne regulowanie ilości naturalnego światła w pomieszczeniu. Decyzja należy więc do Ciebie – możesz przyciemnić pomieszczenie, zmieniając orientację lamelek na pionową lub podciągnąć je do góry, np. w celu ogrzania pomieszczenia wpadającymi przez okno promieniami słońca. Nie bez przyczyny często zaznacza się ogromny walor wizualny posiadania żaluzji. Przeciskające się pomiędzy lamelami promienie słońca mogą stworzyć we wnętrzu piękny spektakl światła i cienia, który ociepli nastrój wnętrza.

zaluzje a rolety

Skutecznie chronią

Jak większość osłon okiennych, żaluzje mają chronić. Nieprzepuszczające lamele żaluzji aluminiowych lub drewnianych skutecznie chronią przed ostrym słońcem (nigdy jednak całkowicie nie zaciemniają pomieszczenia) oraz przed niepożądanym wzrokiem. Każdy rodzaj i model żaluzji sprawdzi się idealnie w salonie lub sypialni, gdzie potrzeba zwiększonej prywatności jest wyższa. Tak samo skutecznie jak przed wścibskim sąsiadem, żaluzje ochronią Cię przed promieniami słońca. Całkowite obrócenie lamelek do pozycji pionowej spowoduje, że nałożą się one na siebie, tworząc szczelną barierę dla mocnego słońca.

Nowoczesne żaluzje

Nowoczesne i designerskie modele

Designerzy i producenci nie lubią zostawać w tyle za nowoczesnymi trendami. Dlatego też współczesne modele wykonywane są z różnych tworzyw, np. drewna, bambusa i tworzyw sztucznych. Daje to możliwość tworzenia ciekawych kolorów i odcieni, które łatwiej dopasować do wystroju wnętrz i elementów, które już się tam znajdują. Dodatkowo wyposażone mogą być w ozdobne listwy czy tasiemki, które będą tworzyć ciekawy lub elegancki detal dekoracyjny. Dużym polem do popisu są różne rozmiary lamel wspomniane już wyżej. Duże lamele o rozmiarze 50 mm optycznie powiększą okna i nadadzą im okazałego wyglądu. Drobne żaluzje o rozmiarze 16 mm to świetne rozwiązanie na mniejsze okna, którym dodadzą uroku. Żaluzje to także różne geometryczne kształty, które dopasują się do nietypowych okien, np. trójkątnych.

Nowoczesne i designerskie modele

Patrząc także od tej praktycznej strony, żaluzje to bardzo funkcjonalna osłona okienna. Oprócz skutecznej ochrony i walorów dekoracyjnych jest także łatwa w utrzymaniu czystości oraz pielęgnacji. Ten fakt na pewno doceni nie jedna perfekcyjna Pani domu, która dba o porządek. Żaluzji nie trzeba prać, a jedynie przetrzeć w celu usunięcia wierzchniej warstwy kurzu. Cały proces staniej się jeszcze szybszy, jeśli całą żaluzję spuścimy na dół i zamkniemy lamele. Wtedy wystarczy kilka prostych ruchów z góry na dół, by odświeżyć cały wygląd żaluzji. Na rynku dostępne są także specjalne palczaste szczotki, które przyspieszają cały proces.

Żaluzje wspaniale prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych i surowych wnętrzach, jednak nie jest powiedziane, że nie sprawdzą się jako dodatek do ciepłych i przytulnych aranżacji, szczególnie te wykonane z naturalnych materiałów. Ze względu na zastosowanie różnych tworzyw oraz materiałów każdy możne znaleźć żaluzje na swoją kieszeń.

Tags: Żaluzje