Ekspozycja okien a nasłonecznienie mieszkania. Jak dobrać dekorację okien?

Ekspozycja okien ma duży wpływ na wygląd mieszkania i nasze samopoczucie w ciągu dnia. Przekłada się również na komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Wybór osłon okiennych nie powinien więc być przypadkowy, a ich rodzaj warto dopasować do umiejscowienia okien względem stron świata. Jak zaaranżować okno od południa, a jak okno od północy? Podpowiadamy, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Dlaczego warto zwracać uwagę na ekspozycję okien?

Podczas zakupu domu lub mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko jego metraż i lokalizację, ale również rozlokowanie okien. Ekspozycja mieszkania na różne strony świata ma istotny wpływ na jego wygląd, jasność, a także panującą temperaturę. Słoneczne mieszkania z dużą liczbą okien od strony południowej lub zachodniej wydają się większe i bardziej przytulne, nagrzewają się szybciej i dłużej utrzymują wysoką temperaturę. Zupełnie inaczej wygląda kwestia mieszkań od północy. Brak dostępu do promieni słonecznych sprawia, że panuje w nich zazwyczaj nieco niższa temperatura.

Sama lokalizacja okien to jednak nie wszystko. Okno usytuowane od południa nie spełni swojej funkcji w 100 procentach, jeśli będzie częściowo lub całkowicie zasłonięte przez drzewa czy inne budynki. Podczas zakupu mieszkania lub budowy domu należy zatem wziąć pod uwagę charakterystykę otoczenia i potencjalne przeszkody.

Jak dobrać osłony okienne w zależności od nasłonecznienia?

Jaka ekspozycja mieszkania najlepsza?

Ekspozycja okien w mieszkaniu ma bezpośredni wpływ na wartość nieruchomości. Wyższą ceną wyróżniają się przeważnie mieszkania słoneczne. Przyjęło się, że najlepsza jest ekspozycja okien na południe lub zachód, a najlepiej na stronę południowo-zachodnią. Wtedy od południa aż do zachodu słońca wnętrze będzie zatopione w ciepłych promieniach słonecznych. W takich pomieszczeniach czujemy się lepiej, mamy więcej energii i jesteśmy bardziej zrelaksowani. Łatwiej w nich zachować przytulność i kameralny nastrój. Taka ekspozycja okien doskonale sprawdzi się np. w salonie. Oczywiście wybór ekspozycji okien w mieszkaniu jest w praktyce kwestią bardzo indywidualną.

Okna od północy

Skierowane na stronę północną okna z naturalnych przyczyn wpuszczają do wnętrz znacznie mniejszą ilość naturalnego światła. Pomieszczenia są więc mniej świetliste i zazwyczaj nieco chłodniejsze. Taki stan rzeczy ma też swoje zalety. Możemy urządzić w nich na przykład łazienkę lub domowy gabinet i czuć się w nich komfortowo nawet podczas upałów.

Okna od południa

Mieszkanie od południa jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Południowa ekspozycja wiąże się z naturalnym dociepleniem pomieszczeń, przez co dobrze sprawdzi się zimą, na przykład w pokojach dziennych czy sypialniach. Wnętrza nagrzeją się w środku dnia, dzięki czemu aż do późnego wieczora będzie panować w nich przyjemna temperatura. Mieszkania w takiej konfiguracji są także znacznie bardziej świetliste i przytulne.

Okna od wschodu

Okna z lokalizacją wschodnią oświetlają wnętrza od rana do przedpołudnia, kiedy promienie słoneczne nie są jeszcze tak mocne i intensywne. Dzięki temu mieszkanie nie nagrzewa się zbyt mocno nawet podczas letnich upałów. Dobrze sprawdzą się w sypialni u osób, które mają trudności z wczesnym wstawaniem. Okna skierowane na wschód sprawdzą się także w kuchni.

Okna od zachodu

Okna usytuowane od strony zachodniej mogą być dość kłopotliwe, kiedy temperatura na zewnątrz rośnie, a w domu chcielibyśmy szukać upragnionego wytchnienia. Zachodnia ekspozycja wpuszcza do wnętrz mocne promienie słoneczne, przez co nagrzewają się zdecydowanie szybciej i dłużej utrzymują wysoką temperaturę. Mieszkania od zachodu będą potrzebować odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej, która ułatwi codzienne funkcjonowanie latem.

Jak osłonić okna w zależności od ich ekspozycji?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów osłon okiennych, które można zastosować w zależności od własnego gustu, specyfiki pomieszczenia czy właśnie ekspozycji okien na różne strony świata. Jakich osłon użyć w mieszkaniu od północy, a jakich w mieszkaniu od południa?

Zasłony i firany

W zależności od zastosowanej tkaniny, zasłony dobrze odegrają swoją rolę w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego ekspozycji. Grube, nieprzepuszczające światła kotary pozwolą skutecznie chronić wnętrza przed słońcem i uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Sprawdzą się w mieszkaniach o ekspozycji południowej lub południowo-zachodniej.

Z kolei zasłony wykonane z lekkich, transparentnych materiałów lub zwiewne firany mogą z powodzeniem dopełniać wystrój sypialni lub salonu z oknami zlokalizowanymi od północy czy wschodu. Półprzezroczyste materiały nie będą złodziejem światła i dodadzą wnętrzu lekkości. Będą też pięknie się prezentować.

Beżowe zasłony przyciemniające w salonie
Zasłona przyciemniająca gotowa na taśmie złocisty beż

Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na taśmie, Złocisty beż

WYBIERZ
Zasłona zaciemniająca gotowa na taśmie kremowa

Zasłona zaciemniająca, Gotowa, Na taśmie, Kremowa

WYBIERZ
Zasłona transparentna Livani na wymiar orzech laskowy

Zasłona transparentna Livani, Na wymiar, Orzech laskowy

WYBIERZ

Rolety

Popularność rolet stale rośnie. To typ osłony okiennej, która jest łatwa w montażu, skuteczna i (co istotne) przystępna cenowo. W zależności od wybranego materiału roleta może całkowicie zaciemniać dane pomieszczenie, sprawiając, że zapanuje w nim półmrok lub delikatnie rozpraszać światło, nie powodując przy tym efektu mocnego zaciemnienia. Do wyboru są między innymi rolety materiałowe i rzymskie. Ciekawą propozycją są też rolety dzień/noc, które pozwalają precyzyjnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Taki rodzaj osłony okiennej dobrze sprawdzi się w każdym mieszkaniu, ponieważ potrafi bardzo elastycznie dopasować się do zastanych warunków i chwilowych potrzeb.

Brązowe rolety dzień i noc w salonie
Roleta materiałowa bezinwazyjna przyciemniająca na wymiar beżowa

Roleta materiałowa, Bezinwazyjna, Przyciemniająca, Na wymiar, Beżowy

WYBIERZ
Roleta dzień i noc w kasecie na wymiar latte macchiato

Roleta dzień i noc w kasecie, Na wymiar, Latte macchiato

WYBIERZ
Roleta rzymska przyciemniająca na wymiar nugat

Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Nugat

WYBIERZ

Żaluzje

Ten rodzaj osłony okiennej przeżywa obecnie swój wielki come back. Nie bez powodu. Żaluzje, które składają się z dziesiątek położonych w równych odległościach lamelek, zapewniają możliwość kontrolowania nie tylko natężenia światła, ale również jego kierunku. Tym sposobem możemy precyzyjnie regulować stopień nasłonecznienia mieszkania i dopasowywać go do własnych potrzeb. Żaluzje drewniane i bambusowe prezentują się przy tym naprawdę dobrze i łatwo utrzymać je w czystości. Jako że żaluzje dają możliwość pełnej kontroli nad stopniem nasłonecznienia pomieszczeń, mogą być stosowane zarówno w mieszkaniach od wschodu i zachodu, jak i południa lub północy.

Drewniane żaluzje w pokoju dziennym
Żaluzja drewniana 25 mm na wymiar żeń-szeń

Żaluzja drewniana, 25 mm, Na wymiar, Żeń-szeń

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa 50 mm na wymiar jasny bambus

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Jasny bambus

WYBIERZ
Żaluzja drewniana 50 mm na wymiar oregano

Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Oregano

WYBIERZ

Dobierz rodzaj osłony okiennej do ekspozycji mieszkania

Okna zawsze przyciągają wzrok niezależnie od stylu mieszkania. Ich aranżacja powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego podczas wyboru odpowiedniej osłony warto wziąć pod uwagę ekspozycję okien. W przypadku okien południowych lub zachodnich sprawdzą się osłony, dające możliwość skutecznego blokowania dostępu promieni słonecznych, takie jak grube zasłony, zacieniające rolety czy żaluzje. W pomieszczeniach zlokalizowanych od północy lub wschodu lepiej postawić na lżejsze materiały. Swoją funkcję spełnią też lekkie firany czy pozwalające na płynną regulację żaluzje.