Jak czyścić i dbać o rolety?

Rolety materiałowe to bardzo popularna osłona okienna. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest łatwa w utrzymaniu czystości i gromadzi mniej kurzu, niż zasłona czy żaluzje, a przy tym dla wielu osób jest atrakcyjna wizualnie. Zachowana w minimalistycznym stylu, potrafi dopasować się praktycznie do każdego wnętrza. Sposób dbania o roletę w dużej mierze zależy od rodzaju materiału, z jakiego została wykonana i nie należy do skomplikowanych czynności.

Standardowe rolety materiałowe, typu dzień noc lub rzymskie – wszystkie wykonane są z różnego rodzaju tkanin i materiałów. Dlatego też o każde z nich należy dbać w inny sposób. Nie warto zbyt szybko i pochopnie podchodzić do ich czyszczenia i demontowania, ponieważ przez nieuwagę łatwo je uszkodzić. Zawsze należy przestrzegać wskazówek producenta, który zazwyczaj dołącza informację o sposobie konserwacji oferowanego produktu.

Jak czyścić rolety materiałowe?

W miarę możliwości, powinno się stosować pielęgnację „na sucho”. Wskazane jest odkurzanie zarówno tkaniny, jak i mechanizmu. Należy zadbać, by końcówka odkurzacza była czysta (można używać tej, ze szczoteczką przeznaczoną do odkurzania mebli), a moc ustawiona na najniższą. Systematyczne usuwanie kurzu pozwoli nam długo cieszyć się pięknem i funkcjonalnością osłony.

Jak czyścić rolety materiałowe

Czyszczenie bez używania wody nie uszkadza specjalnej warstwy ochronnej, jaką powleczona jest tkanina. Apretura, bo o niej mowa, nie pozwala, by kurz dostał się do wnętrza struktury materiału, a także by rozwinęły się w nim roztocza, dzięki czemu powieszenie rolety jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Jej zastosowanie zapobiega także deformacjom materiału oraz pochłanianiu wilgoci. Warto więc zachować ostrożność podczas usuwania zabrudzeń, by roleta na dłużej zachowała swoją żywotność.

Skutecznym sposobem na szybkie odświeżenie rolety jest użycie w tym celu rolki z warstwą klejącą. Nie zawsze jednak winę za nieatrakcyjny wygląd rolety ponosi kurz. Czasem są to np. odciski niezbyt czystych palców. Wówczas można spróbować usunąć brud za pomocą szkolnej gumki do ścierania. Delikatnymi ruchami staramy się pozbyć zabrudzenia tak, by przy okazji nie rozetrzeć go bardziej. Jeśli jednak to nie pomoże, używając wilgotnej ściereczki, ostrożnie spróbuj zetrzeć plamę. Ważne jest, by ściereczka była tylko lekko nasączona, gdyż nadmiar wody mógłby trwale odkształcić tkaninę. Nie jest wskazane stosowanie detergentów, ale kiedy to nieuniknione, powinny jak najmniej ingerować w strukturę materiału. Sprawdzi się tutaj szare mydło lub płyn do mycia naczyń. Czyszcząc roletę w ten sposób należy być bardzo ostrożnym, gdyż osłona jest elementem wystawionym na ciągłe promieniowanie słoneczne, a więc powstałe przypadkowo zacieki, stałyby się bardzo widoczne. Po myciu rolety, należy rozwinąć materiał i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Bezwzględnie niedopuszczalne jest pranie w pralce i prasowanie rolety materiałowej - trwale uszkodzona byłaby nie tylko tkanina osłony, lecz także żelazko.

Czyszczenie rzymskich rolet okiennych

Rolety rzymskie często wykonane są z bardziej odpornych tkanin i dzięki temu wiele z nich można czyścić w pralni chemicznej, o ile producent nie zalecił inaczej. Łatwy montaż oraz demontaż materiału rolety i jego zasłonowa charakterystyka sprzyja sprawnemu czyszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu uprać ją ręcznie lub w pralce. Należy to zrobić przy ustawieniu delikatnego trybu, w niskiej temperaturze, koniecznie bez wirowania, ponieważ materiał może ulec deformacjom. Warto także zastosować bardzo delikatne detergenty piorące

– zabezpieczymy wtedy kolor przed wyblaknięciem. Czego należy się wystrzegać to prasowanie

– podobnie jak w przypadku rolet materiałowych, tkanina pokryta jest warstwą zabezpieczającą, która może ulec poważnym uszkodzeniom podczas kontaktu z wysoką temperaturą. Materiał zostawiamy rozwinięty do samoczynnego wyschnięcia, aby uniknąć zniekształceń.

Jak czyścić rolety rzymskie

Jak dbać o rolety plisowane?

Chociaż wyglądają niezwykle subtelnie, niejednego zaskoczyła ich trwałość, którą zawdzięczają tkaninie splisowanej termicznie. Jak wszystkie rolety, te również warto odkurzać, jednak oprócz tego, można uprać je w dość łatwy sposób. Najwygodniej jest do brodzika lub wanny nalać letnią wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń, albo proszku do prania. Gdy detergent rozpuści się w wodzie, wkładamy do niej plisy i zostawiamy na kwadrans, by detergent miał czas zadziałać. Następnie wylewamy wodę z brodzika i delikatnym strumieniem z prysznica, spłukujemy roletę czystą wodą. Po praniu plisy składamy i zostawiamy do samoczynnego wyschnięcia przez noc. Rano można z powrotem zamontować czystą roletę na oknie i cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem.

Jak czyścić rolety plisowane

Czyszczenie rolet okiennych

Pielęgnacja rolet materiałowych nie należy do ciężkich i pracochłonnych czynności. Jeśli tylko dbamy o nią regularnie poprzez odkurzanie, możemy być pewni, że zawsze będzie piękną i niezwykle funkcjonalną ozdobą domu. Jeśli macie jakieś własne sprawdzone patenty na skuteczną pielęgnację, chętnie o nich poczytamy. Zapraszamy na nasz profil na Facebooku , gdzie w komentarzach możecie podzielić się swoimi sposobami na piękne rolety.