Jak dbać o żaluzje drewniane i aluminiowe?

Montaż żaluzji to łatwe i estetyczne rozwiązanie, które poprzez ustawienie lameli pod odpowiednim kątem pozwala na całkowitą kontrolę wpadającego do wnętrz światła. Dzięki temu intuicyjnemu mechanizmowi możemy jednym ruchem całkowicie zaciemnić lub oświetlić pomieszczenie. To zapewnia z kolei skuteczną ochronę przed słońcem czy spojrzeniami przechodniów.

Montaż żaluzji to łatwe i estetyczne rozwiązanie, które poprzez ustawienie lameli pod odpowiednim kątem pozwala na całkowitą kontrolę wpadającego do wnętrz światła. Dzięki temu intuicyjnemu mechanizmowi możemy jednym ruchem całkowicie zaciemnić lub oświetlić pomieszczenie. To zapewnia z kolei skuteczną ochronę przed słońcem czy spojrzeniami przechodniów.

Zarówno żaluzje drewniane, jak i aluminiowe to siedlisko kurzu i roztoczy. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby długo spełniać swoją funkcję i nie stanowić zagrożenia dla zdrowia domowników. Prawidłowe czyszczenie nie tylko przedłuża ich żywotność, lecz także zapobiega odbarwieniom czy odkształceniom.

Jak dbać o żaluzje aluminiowe i drewniane

Żaluzje wracają do łask!

Żaluzje aluminiowe miały swoje pięć minut w latach 80. I 90., kiedy królowały w oknach praktycznie każdego domu czy mieszkania. Wraz z rozwojem branży zostały one wyparte przez inne osłony okienne, ale... nie na długo! Z pewnością maczały w tym palce panujące trendy podkreślające modę na aranżację wnętrz w skandynawskim, nowoczesnym i minimalistycznym stylu.

Trendy trendami, jednak wielu z nas wciąż stawia na praktycznie rozwiązania - także podczas wyboru osłon okiennych. Kierujemy się nie tylko wyglądem, kolorem czy ceną, lecz także ich funkcjonalnością. Jednym z najważniejszych aspektów jest utrzymanie ich w czystości. Żaluzje, bo o nich dzisiaj mowa, są w tym kontekście owiane krzywdzącym mitem, z którym postaramy się dzisiaj rozprawić!

Żalzuje wracają do łask

Jak myć żaluzje aluminiowe i drewniane?

Żaluzje czy to drewniane, czy aluminiowe, mają znacznie więcej powierzchni i elementów niż standardowe rolety, dlatego zbierają większe ilości kurzu. Najważniejsza jest więc jego regularne usuwanie, aby brud nie miał czasu za zaschnięcie. Zazwyczaj wystarczy tylko wilgotna szmatka czy ściereczka z mikrofibry. Należy jednak pamiętać, aby dostosowywać środki czyszczące do materiału, z którego nasze osłony są wykonane - we wszystkich przypadkach rezygnujemy z silnych preparatów i dużej ilości wody.

Jak zatem czyścić żaluzje drewniane, bambusowe czy aluminiowe, aby cieszyć się nimi przez długie lata? Jak wszystkie osłony okienne wymagają one regularnej konserwacji, która tylko z pozoru wydaje się skomplikowana. Postanowiliśmy podejść do tematu z największą starannością i przygotowaliśmy dla Ciebie kilka uniwersalnych rad. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj z pomocy specjalistów - oni zrobią to najlepiej, bez ryzyka uszkodzenia osłon.

Jak myć żaluzje drewanine

Czyszczenie żaluzji kojarzy ci się z mozolną pracą? Oto wskazówki, które mogą Ci pomóc:

  • Niezależnie od rodzaju żaluzji, pierwszym krokiem powinno być ich odkurzenie. Należy pamiętać, że jeżeli wykonamy tę czynność niedokładnie, nieusunięty kurz rozmaże się podczas czyszczenia na mokro.
  • Rozpoczynając porządki, ustaw osłonę w pozycji zamkniętej (przodem do wnętrza) i przy pomocy miotełki lub ściereczki odkurz całą jej powierzchnię. Po odwróceniu żaluzji powtórz czynność, zmieniając kierunek działania. To bardzo ważne, aby czyścić ją zgodnie z kierunkiem układania się lamel - zapobiegnie to uszkodzeniu konstrukcji.
  • Jeżeli do czyszczenia żaluzji chcesz wykorzystać odkurzacz, pamiętaj, aby zmniejszyć moc ssania, użyć delikatnej szczotki i pozbyć się z niej wszelkich zanieczyszczeń.
  • Kurz najlepiej zbierają ściereczki z mikrofibry lub specjalne szczotki do żaluzji, dzięki którym możesz sprzątać na mokro i na sucho. Składają się one z kilku rzędów wałków, co pozwala czyścić kilka lamel jednocześnie, a co za tym idzie, oszczędzić sporo czasu!
    (UWAGA - sam możesz stworzyć taką szczotkę za pomocą szczypiec kuchennych lub... po prostu założyć na dłoń starą skarpetkę).
  • Żaluzje aluminiowe nie lubią wilgoci - pod jej wpływem matowieją, dlatego czyścimy je wyłącznie suchą ściereczką z mikrofibry lub flaneli (ewentualnie lekko zwilżoną octem, który usunie z nich kurz i dodatkowo je zdezynfekuje).
  • Drewno, podobnie jak aluminium, nie lubi wody. Jej duża ilość może doprowadzić do deformacji i odbarwienia lamelek, dlatego na każdą plamę reaguj jak najszybciej – z czasem ich usunięcie może być znacznie trudniejsze.
  • Do usuwania dużych plam (np. z tłuszczu) używamy delikatnej ściereczki nasączonej specjalnym płynem do drewna lub delikatnym detergentem. Każdą lamelkę przecieramy osobno i od razu suszymy.
  • Nie zapominaj o osuszaniu! Po odkurzeniu i wyczyszczeniu żaluzji należy je dokładnie wysuszyć, zostawiając lamele w pozycji otwartej, co ułatwi cyrkulację powietrza między nimi. Zwróć szczególną uwagę na obudowę, która pod wpływem wody może zardzewieć. Po sprzątaniu. Niezastąpiona może okazać się… suszarka do włosów ustawiona na najmniejszy tryb!
  • Sznureczki sterujące roletą czyścimy, pocierając je gąbką ze spienionym płynem do naczyń lub proszkiem do prania.
  • Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, można także zdjąć żaluzje, co znacznie ułatwi pracę. W tym przypadku trzeba jednak bardzo uważać na mechanizm, który nie może zamoknąć.



Jak czyścić żaluzje bambusowe

Jak dbać o mechanizm żaluzji?

Mechanizm zarówno żaluzji drewnianych, jak i aluminiowych opiera się na sznureczku ściągającym, którego żywotność obniżają:
- Dym papierosowy - przesiąka strukturę sznurka i lamel, przez co całe żaluzje ciemnieją. Jeżeli jesteś palaczem i nie zrezygnujesz z palenia w pomieszczeniu z żaluzjami, przygotuj się na częstą wymianę sznurka.
- Brud - materiał sznurka łatwo wchłania tłuszcz i inne zabrudzenia, dlatego pamiętaj, aby przy obsłudze żaluzji zawsze mieć czyste ręce. W przeciwnym wypadku sznurek szybko stwardnieje i stworzy się na nim powłoka, która sprawi, że mechanizm będzie się zacinał.

Jak dbać o mechanizm żaluzji

Jakie są najczęstsze awarie w żaluzjach?

Żaluzje, choć nie wyglądają, składają się z dość dużej ilości części, które z czasem zużywają się lub psują się na skutek nieostrożnych ruchów. Nie oznacza to jednak, że przy pierwszej lepszej awarii, powinieneś wymieniać całą konstrukcję osłon okiennych. Bardzo często nie będzie potrzebna nawet pomoc specjalistów - wystarczą narzędzia i odrobina doświadczenia w ich używaniu. Najczęstsze awarie to:

  • Uszkodzenie mechanizmu
  • Zerwanie sznurka
  • Odkształcenie lub złamanie się lameli
  • Złamanie obrotowych haków
  • Zużycie dolnych zatrzasków

Żaluzje poziome aluminiowe i drewniane przy ostrożnym użytkowaniu mogą przetrwać nawet kilkanaście lat bez uszkodzeń. Mamy nadzieję, że nasze rady znacznie ułatwią i przyśpieszą proces ich czyszczenia.

Najczęstrze awarie żaluzji
Tags: Żaluzje