Jak poprawnie zmierzyć okno pod rolety?

Proces zakupu wewnętrznej osłony okiennej online jest szybki i bezproblemowy, kiedy postępuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli roleta ma być dopasowana do wystroju i designu wnętrza, warto poświęcić jej trochę więcej czasu. Zagwarantuje to bardzo dekoracyjny element wystroju i funkcjonalną ochronę intymności pomieszczeń.

Bez względu na to, czy wybór padł na zasłony, rolety rzymskie, a może na rolety plisowane, zanim klikniesz ZAMAWIAM i PŁACĘ, warto upewnić się, że będziesz w stanie zamontować wybrany przez siebie produkt. Łatwo bowiem przeoczyć kilka ważnych detali, które zadecydują o tym, czy roleta zawiśnie w poprawny sposób na oknie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zdjęcie miar. Jak zrobić to poprawnie? Poniżej krótki i przejrzysty poradnik, który ułatwi dobranie rozmiaru idealnego dla okna i pozwoli ominąć niektóre błędy.

Mierzymy okno pod rolety materiałowe lub rolety dzień i noc

W przypadku rolet materiałowych oraz dzień i noc, sposób mierzenia okna dobieramy do sposobu montażu.

Montaż na skrzydle okiennym / rolety mini, bezinwazyjne

Roletę materiałową lub dzień i noc możemy zamontować za pomocą bezinwazyjnych, plastikowych zaczepów na ramie skrzydła okiennego. Zasłonięta będzie tylko szyba z listwami przyszybowymi. Po uwzględnieniu wystających elementów, np. klamek, upewnij się czy okno będzie mogło się otwierać. Zazwyczaj podawany w zamówieniu wymiar będzie rzeczywistym wymiarem tkaniny rolety. Jednak często producenci zalecają zamówienie nieznacznie większego rozmiaru, np. w celu uniknięcia prześwitów. W takim przypadku w instrukcji pomiaru znajduje się odpowiednia adnotacja z prośbą o uwzględnienie dodatkowych milimetrów lub centymetrów. Może to wyglądać tak, jak na przedstawionej poniżej grafice.

A: Szerokość rolety = szerokość szyby + dodatkowa wartość zasugerowana przez producenta

Pomiar rolety materiałowej mini

Podobnie postępujemy z wysokością, mierząc skrzydło okienne od góry do dołu. Nie należy jednak obawiać się tego, że roleta będzie za długa – po prostu nie będzie się jej rozwijać do końca. Dlatego warto zawsze dodać dodatkowe centymetry. Na lepsze wyjdzie roleta za długa, niż za krótka.

B: Wysokość rolety = wysokość całego okna

Montaż na ścianie / rolety wolnowiszące

Ten sposób montażu umożliwi nam zasłonięcie całego okna wraz z wnęką. Roleta będzie zamontowana do ściany nad oknem. Aby uniknąć niechcianych przerw i szczelin, producenci zawsze zalecają dodanie do zmierzonej szerokości wnęki dodatkowych milimetrów. W przypadku wysokości, postępujemy podobnie, pamiętając o tym, że roleta będzie wisiała nieco wyżej ponad wnęką. Dlatego dodatkowych centymetrów pozwoli na swobodne zamontowanie rolety ponad wnęką, a także pełne zasłonięcie wnęki okiennej. UWAGA! Warto sprawdzić czy parapety nie wystają poza wnękę i uwzględnić je w rozmiarze rolety.

A: Szerokość rolety = szerokość wnęki + dodatkowa wartość zasugerowana przez producenta

B: Wysokość rolety = wysokość wnęki + dodatkowa wartość zasugerowana przez producenta z uwzględnieniem np. wystającego parapetu

Pomiar rolety wolnowiszącej

Montaż na oknie / rolety w kasecie

Ten sposób montażu dotyczy rolet, które wyposażone są w kasetę oraz boczne prowadnice. Ze względu na różne typy kaset, montaż może być inwazyjny lub bezinwazyjny (dzięki mocnej, dwustronnej taśmie). Mierzenie okna wygląda jednak dość podobnie. Roleta będzie zamontowana do ramy skrzydła okiennego. Nie ma przeciwwskazań, by roletę zamontować np. na ścianie, jednak wtedy trzeba liczyć się z tym, że okno otworzymy dopiero wtedy, gdy całą roletę zwiniemy do góry. Szerokość mierzy się pomiędzy zewnętrznymi krawędziami listew przyszybowych, ponieważ tam będą montowane prowadnice. Wysokość równa się całej wysokości skrzydła okiennego.

A: Szerokość rolety = szerokość między zewnętrznymi krawędziami listew przyszybowych

B: Wysokość rolety = wysokość skrzydła okiennego

Pomiar rolety w kasecie

Odpowiedni wymiar zagwarantuje produkt dopasowany, sprawnie działający oraz skuteczny w wielu aspektach. Każdy dokładnie wymierzony detal to część składowa rolety, która będzie chronić przed słońcem oraz zagwarantuje prywatność. Im lepiej się do tego przyłożysz, tym lepszy efekt uzyskasz.