Jak prać i czyścić zasłony?

Kunsztownie opadający lub finezyjnie upięty materiał, który wisząc na oknie powinien zachwycać i przyciągać wzrok gości. Kurz i zabrudzenia na pewno nie dodadzą mu uroku. Jak dbać o zasłony? Podpowiadamy.

Aby uniknąć kurzu podczas zasłaniania okien, zasłony powinno czyścić się regularnie, nie zapominając o karniszach czy uchwytach mocujących. Na efekt "wow" składają się bowiem wszystkie elementy dekoracji okiennej.

Zasłony transparentne białe w pokoju dziennym

Pozbądź się kurzu

Zanim zabierzemy się za mycie i pranie zasłon, musimy pozbyć się zewnętrznej warstwy kurzu, który je okrywa. Niestety, prawda jest taka, że nawet najbardziej zadbane zasłony nie unikną osadzania się na nich kurzu. Dlatego warto w pierwszej kolejności wytrzepać je na trzepaku w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, a nie chcesz, by kurz z zasłon rozniósł się po całym mieszkaniu, użyj odkurzacza z miękką końcówką. Ustaw na delikatną siłę ssącą – usunie ona kurz, ale nie uszkodzi ani nie pogniecie zasłony.

Usuń metalowe elementy

Współczesne zasłony to nie tylko sam materiał – wszelkie fale i załamania na wiszącym materiale powstają dzięki spinkom, zapinkom i kółkom. W miarę możliwości odczep je wszystkie lub zabezpiecz – mogą rozedrzeć tkaninę, pokaleczyć ręce lub uszkodzić pralkę. Tak przygotowane zasłony są gotowe do generalnego czyszczenia. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniej metody.

Ściąganie zasłon z okna

Jak prać zasłony?

Wybór odpowiedniej metody prania zasłon jest kluczowa – źle dobrana temperatura czy środki piorące mogą uszkodzić strukturę tkaniny lub spowodować wyblaknięcie koloru. Pierwszą rzeczą powinno być zapoznanie się z informacją zamieszczoną na metce (o sposobie prania, temperaturze czy detergentach). Jeśli producent nie zaleca prania mechanicznego – nie róbmy tego – wysokie temperatury oraz siła pralki mogą osłabić strukturę tkaniny lub nawet ją uszkodzić.

Pamiętaj, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Wybieraj zawsze najdelikatniejszy program – zasłony wystawione są często na działania ostrego słońca, co może osłabiać strukturę włókien.

2. Nie susz ich w pralce lub suszarce – gorące powietrze nie będzie korzystne dla tkaniny. Lepiej suszyć je rozwieszone lub rozłożone, tak by nie zbiegły się za bardzo oraz by woda mogła spokojnie z nich ściekać.

3. Nie wiruj zasłon – zbyt szybkie obroty mogą spowodować rozerwanie materiałów oraz ich pogniecenie.

4. Te o intensywnych kolorach pierzemy tylko ręcznie, by uniknąć wyblaknięcia koloru. Wypłucz je dokładnie kilka razy, by środek piorący nie pozostawił zacieków.

5. Zasłon wykonanych z ciężkich, ogumowanych lub flokowanych materiałów nie należy prać. Materiały te źle reagują na wodę oraz mogą ulec zniszczeniu, a nawet utracić swoje właściwości.

Brązowe zasłony w pokoju dziennym
Zasłona transparentna Livani, Na wymiar, Wiórki kokosowe

Zasłona transparentna Livani, Na wymiar, Wiórki kokosowe

WYBIERZ
Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na taśmie, Brązowy

Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na taśmie, Brązowy

WYBIERZ
Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na kołach, Beżowa

Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na kołach, Beżowa

WYBIERZ

Jak prasować zasłony?

Kwestia prasowania to prosta sprawa! Zawsze należy przestrzegać informacji znajdujących się na metce producenta. Z reguły dobrze rozwieszone podczas schnięcia zasłony nie będą wymagały prasowania. Czego nie wolno robić, to prasować tkanin zaciemniających – jak już wyżej wspomnieliśmy, są one pokryte różnymi warstwami, które mogą źle zareagować na gorące żelazko. Ten rodzaj zasłon najlepiej czyścić tylko odkurzaczem.

Podsumowanie

Pielęgnacja oraz czyszczenie zasłon nie musi być utrapieniem. Wręcz przeciwnie, po upewnieniu się, co wolno, a czego nie, pranie zasłon stanie się przyjemnością!