Jak prać i czyścić zasłony?

Kunsztownie opadający lub finezyjnie upięty materiał, wisząc na oknie powinien zachwycać i przyciągać wzrok. Kurz i zabrudzenia na pewno nie dodadzą im uroku. Jak zatem dbać o zasłony, które zdobią nasze okna?

Jak dbać o zasłony

Aby uniknąć opadających tumanów kurzu podczas zasłaniania okien oraz wrażenia nieświeżego widoku, zasłony powinno się czyścić regularnie, nie zapominając o karniszach, uchwytach montujących czy dekoracyjnych. Na efekt wow będą się bowiem składać wszystkie elementy dekoracji okiennej.

Pierwsze kroki na trzepaku

Zanim zabierzemy się za mycie i pranie zasłon, musimy pozbyć się zewnętrznej warstwy kurzu, który je okrywa. Niestety, prawda jest taka, że nawet najbardziej zadbane zasłony nie unikną osadzania się na nich kurzu. Dlatego warto w pierwszej kolejności wytrzepać je na trzepaku w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, a nie chcesz, by kurz z zasłon rozniósł się po całym mieszkaniu, użyj odkurzacza z miękką końcówką. Ustaw na delikatną siłę ssącą – usunie ona kurz, ale nie uszkodzi ani nie pogniecie zasłony

Usuń metalowe elementy

Współczesne zasłony to nie tylko sam materiał – wszelkie fale i załamania powstające na wiszącym materiale powstają dzięki spinkom, zapinkom i kółkom, które utrzymują materiał. W miarę możliwości odczep je wszystkie lub zabezpiecz – mogą rozedrzeć tkaninę, pokaleczyć ręce lub uszkodzić elementy pralki. Tak przygotowane zasłony są gotowe do generalnego czyszczenia. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniej metody.

pranie zasłon

Jak prać zasłony?

Wybór odpowiedniej metody prania zasłon to być albo nie być – źle dobrana temperatura czy środki piorące mogą uszkodzić strukturę tkaniny lub spowodować wyblaknięcie koloru. Pierwszą rzeczą powinno być zapoznanie się z informacją zamieszczoną na metce – o sposobie prania, temperaturze czy detergentach. Jeśli producent nie zaleca prania mechanicznego – nie róbmy tego – wysokie temperatury oraz siła pralki mogą osłabić strukturę tkaniny lub nawet ją uszkodzić.

Nawet, jeśli nie ma przeciwwskazań co do prania w pralce, wciąż warto trzymać się kilku zasad:

  1. wybieraj zawsze najdelikatniejszy program – zasłony wystawione są często na działania ostrego słońca, co może osłabiać strukturę włókien,
  2. nie susz ich w pralce lub suszarce – tak gorące powietrze także nie będzie korzystne dla tkaniny - lepiej suszyć je rozwieszone lub rozłożone, tak by nie zbiegły się za bardzo oraz by woda mogła spokojnie z nich ściekać,
  3. nie wiruj zasłon – zbyt szybkie obroty mogą spowodować rozerwanie materiałów oraz ich pogniecenie,
  4. te o intensywnych kolorach pierzemy tylko w sposób ręczny, by uniknąć wyblaknięcia koloru. Wypłucz je kilka razy dokładnie, by środek piorący nie pozostawił zacieków.
  5. zasłon wykonanych z ciężkich, ogumowanych lub flokowanych materiałów nie należy prać. Materiały te źle reagują na wodę oraz mogą ulec zniszczeniu, a nawet utracić swoje właściwości.
prasowaine zaslon

Prasowanie

Kwestia prasowania to sprawa prosta! Zawsze należy przestrzegać informacji znajdujących się na metce producenta. Z reguły dobrze rozwieszone podczas schnięcia zasłony nie będą wymagały prasowania. Czego robić nie wolno robić, to prasować tkanin zaciemniających – jak już wyżej wspomnieliśmy, są one pokryte różnymi warstwami, które źle zareagują na gorące żelazko. Ten rodzaj zasłon najlepiej będzie czyścić tylko odkurzaczem.

Pielęgnacja oraz czyszczenie zasłon nie jest procesem trudnym czy czasochłonnym. Wręcz przeciwnie, po upewnieniu się, co wolno, a czego nie, pranie zasłon nie będzie utrapieniem. To dobre rozwiązanie dla wielbicieli prostych i praktycznych rozwiązań.