Jak prać rolety rzymskie? Sprawdź, w jaki sposób zadbać o ich czystość

Rolety rzymskie to prawdziwa gratka dla miłośników modnych wnętrz. Stanowią doskonałe połączenie funkcjonalności rolet i dekoracyjności zasłon. Odpowiednio pielęgnowane mogą zdobić nasze okna przez wiele lat. Jak czyścić rolety rzymskie? Podpowiadamy.

Prosty proces czyszczenia rolet rzymskich to niewątpliwie jedna z ich największych zalet. Jednak, aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny kształt i żywość koloru, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad – poczynając od ich demontażu z okna, a kończąc na prawidłowym sposobie prania i suszenia.

Białe rolety rzymskie transparentne

Zadbaj o swoje rolety rzymskie. Krótki poradnik, jak to zrobić

Rolety rzymskie są wykonane z miękkich tkanin materiałowych (najczęściej poliestru lub połączenia poliestru i bawełny). W wyniku codziennego użytkowania na ich powierzchni może osadzać się kurz. Z tego względu konieczne jest ich regularne odświeżanie – nie tylko przy dużych zabrudzeniach. 

W tym momencie zapytasz pewnie, czy rolety rzymskie można prać w pralce. Odpowiedź brzmi: tak! Pamiętaj tylko, aby robić to delikatnie, w niskiej temperaturze i bez wirowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rolety rzymskie czyścić w pralni chemicznej, o ile producent nie zalecił inaczej. Zacznijmy jednak do początku…

Rolet rzymskie na wąskich oknach w kamienicy

Jak zdjąć roletę rzymską do prania?

Zanim roleta rzymska trafi do pralki, trzeba zdjąć ją z okna. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków, warto zapoznać się z instrukcją dotyczącą montażu i demontażu osłony. Nie zdejmuj rolety na siłę ani nie szarp za jej materiał. Może się to skończyć poważnymi uszkodzeniami produktu. 

Zatem jak zdemontować roletę rzymską? Po pierwsze, rozwiń całkowicie materiał rolety i usuń wszystkie elementy montażowe. Od spodu osłony znajdują się sznurki. Wypnij je z zaczepów i przeciągnij przez kółka przelotowe. Następnie zdejmij zabezpieczenie elementów usztywniających (patyczków), aby móc swobodnie wyjąć je przez otwory w materiale (tuneliki).

Sama tkanina jest najczęściej mocowana na rzep, więc bardzo łatwo ją odpiąć. Wystarczy, że delikatnie pociągniesz za materiał od boku, a zacznie on powoli odczepiać się od profilu rolety.

Czarne rolety rzymskie zaciemniające

Pranie rolet rzymskich – sprawdź, jak zrobić to poprawnie

Jak prać rolety rzymskie? Pamiętaj, aby robić to zgodnie z instrukcjami na metce. Zwróć uwagę na materiał, ponieważ od tego zależy np. temperatura prania. Poliestrowe i bawełniane tkaniny możesz bez obaw wyprać w pralce, najlepiej w temperaturze 30℃. Jeśli chcesz mieć pewność, że materiał nie uszkodzi się podczas prania, wybierz program przeznaczony dla delikatnych tkanin. Zrezygnuj również z wirowania. 

Rolety wykonane z innych materiałów, np. z domieszką wełny, nie nadają się do czyszczenia na mokro. Bezpieczniejszą opcją będzie wyczyszczenie ich na sucho, a najlepiej oddać je do pralni chemicznej.

Szczególnie ostrożnie trzeba obchodzić się z materiałami o intensywnych kolorach i wzorach. W takim przypadku polecamy wyprać roletę w jeszcze niższej temperaturze lub zdecydować się na bezpieczniejszą opcję, czyli pranie ręczne.

Używaj tylko łagodnych środków chemicznych. Do prania rolet rzymskich nie można stosować wybielaczy ani odplamiaczy. Możesz sięgnąć po specjalny płyn do płukania, który zapobiegnie ewentualnemu elektryzowaniu się materiału.

Jeśli na Twoich roletach widać mocne zabrudzenia i plamy, przed wrzuceniem ich do pralki, polecamy namoczyć je w zimnej wodzie.

Kiedy tkanina jest w pralce, użyj wilgotnej ścierki i przetrzyj wszystkie plastikowe elementy mechanizmu rolety, aby usunąć z nich nadmiar kurzu. 

Rolety rzymskie w kwiaty

Suszenie i prasowanie

Nie susz rolety rzymskiej w suszarce bębnowej. Powinna wyschnąć wyłącznie w pozycji poziomej, rozłożona na płasko z daleka od wszelkich źródeł ciepła. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu niepotrzebnych zagnieceń. Aby osłona prezentowała się estetycznie na oknie, po wyschnięciu możesz ją delikatnie wyprasować. Najlepiej użyć w tym celu żelazka z generatorem pary lub parownicy.

Czyszczenie rolet rzymskich na sucho

Wspomnieliśmy już o czyszczeniu na sucho, czyli takim bez zdejmowania rolety z okna, ale nadal nie zdradziliśmy, jak to zrobić. Wystarczy, że użyjesz szczotki z miękkim włosiem, aby skutecznie pozbyć się nadmiaru kurzu i roztoczy z powierzchni rolety. Aby usprawnić proces czyszczenia, wybierz szczotkę osadzoną na długim trzonku, co pozwoli na szybkie dotarcie do najwyższych partii rolety.

Szara roleta rzymska transparentna
Roleta rzymska, Transparentna, Na wymiar, Skała Wulkaniczna

Roleta rzymska, Transparentna, Na wymiar, Skała wulkaniczna

WYBIERZ
Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Premium, Tajemniczy ogród

Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Premium, Tajemniczy ogród

WYBIERZ
Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Buraczane smoothie

Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Buraczane smoothie

WYBIERZ

Jak zamontować wypraną roletę rzymską?

Po wyczyszczeniu roletę trzeba ponownie zamontować, co przebiega analogicznie do jej demontażu, lecz w odwrotnej kolejności. Ponowny montaż zacznij od przyczepienia tkaniny do profilu za pomocą rzepu. Następnie włóż z powrotem elementy usztywniające do tunelików w materiale. Przeciągnij sznurki przez kółka przelotowe – zacznij od góry i kieruj się ku dołowi. Dzięki nim będziesz w stanie rozwijać i zwijać materiał rolety rzymskiej. Wyrównaj długość sznurków oraz ponownie wepnij je w zaczepy. 

Ostatnim krokiem jest przymocowanie całej konstrukcji do okna. Przyczep profil rolety do uchwytów i zamontuj zgodnie z instrukcją wybranej przez siebie metody montażu. Przypominamy, że roletę rzymską możesz zamontować aż na 3 sposoby: na ścianie, do sufitu lub bezinwazyjnie na ramie okna.

Podsumowanie

Roleta rzymska musi być czyszczona regularnie, mniej więcej raz na pół roku. Tkaniny, z których wykonane są te osłony, charakteryzują się dużą trwałością, więc pranie nie powinno negatywnie wpłynąć na ich stan. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zaleceń od producenta, które dla różnych tkanin mogę wyglądać nieco inaczej. Rolety rzymskie w większości przypadków można prać w pralce. Wybierz łagodne detergenty, ustaw program prania przeznaczony dla delikatnych tkanin oraz niską temperaturę. Jeśli obawiasz się o stan swoich osłon, możesz wyprać je ręcznie, na sucho lub oddać do profesjonalnego czyszczenia w pralni chemicznej. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje rolety, będą Ci służyć przez wiele lat.