Jak skutecznie ochronić taras przed słońcem?

Swoboda to podstawa udanego wypoczynku. Jak osłonić taras latem, aby stał się idealnym miejscem do relaksu? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru idealnej osłony czy parasola? Podpowiadamy.

Czy warto zasłonić taras?

Szukając sposobu, jak osłonić taras od sąsiadów czy wiatru, często zastanawiamy się, czy ta inwestycja faktycznie się opłaca. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż taras tarasowi nierówny. Nie mamy tutaj jednak na myśli kwestii wizualnej, lecz użytkową. Niektórzy korzystają z niego okazjonalnie, trzymając na nim rower. Jednak wiele osób w sezonie wiosenno-letnim przekształca go w dodatkową przestrzeń, spędzając tam niemal każdą wolną chwilę. O ile w pierwszym przypadku teoretycznie dodatkową osłonę tarasu można by pominąć (chociaż rower pod markizą na pewno byłby mniej narażony na ulewy), tak w drugim jest ona wręcz niezbędna.

Markiza w biało-żółte pasy na tarasie

Jak skutecznie osłonić taras?

Istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie osłonić taras przed słońcem, deszczem czy wzrokiem sąsiadów. To, na jaki się zdecydujemy, zależy od wielu czynników.

Płotki ogrodowe wzorowo spełniają dwa podstawowe kryteria: zapewniają prywatność i komfort. Wykonane są z wysokiej jakości tworzywa PVC, które często wygląda jak pędy bambusa, mur czy żywopłot. Montuje się je bezinwazyjnie na balustradzie lub ogrodzeniu za pomocą specjalnych klipsów (są one często dołączone do zamówienia). Chronią przed wzrokiem sąsiadów i wiatrem. Jednocześnie wzbogacają całą aranżację ogrodu swoim niebanalnym designem (szczególnie płotki eko).

Jak osłonić boki tarasu przed deszczem i wiatrem? Siła tkwi w prostocie! Markizy boczne mimo prostej konstrukcji są bardzo funkcjonalne. Ich podstawą są wysokiej jakości poliester dostępny w kilku uniwersalnych kolorach i aluminiowa konstrukcja montowana bezpośrednio do elewacji czy podłogi. Po złożeniu trzymetrowa tkanina chowa się do estetycznej kasety i zajmuje niewiele miejsca. Sterowanie ułatwia sprężyna i wygodny uchwyt.

Markizy tarasowe rozwiążą problem z ciekawskimi sąsiadami i palącym słońcem. Będą przy tym świetną ozdobą przywołującą na myśl śródziemnomorski klimat. Montuje się je na ścianie, suficie lub krokwi. Podstawą jest akrylowy materiał pokryty dodatkowo powłoką termoizolacyjną. Ten zabieg zapewnia wodoodporność, zapobiega zabrudzeniom i tworzeniu się pleśni. Konstrukcją można sterować ręcznie za pomocą korby lub automatycznie wyposażając markizę w silnik radiowy. Sprawdzi się nie tylko na prywatnych posesjach, lecz także tych restauracyjnych czy hotelowych.

Alternatywą dla markiz są żagle przeciwsłoneczne. Ich niebanalny i uniwersalny design sprawiają, że są one nie tylko strażnikiem komfortowego wypoczynku, lecz bardzo często stają się głównym elementem całej aranżacji tarasu. Wprowadzają wakacyjny klimat i jednocześnie skutecznie chronią przestrzeń przed deszczem i palącym słońcem. Dzięki rozciągliwemu materiałowi montaż można przeprowadzić w dowolnym miejscu i dopasować żagiel do własnych potrzeb. Produkt dostępny w trzech kształtach: trójkąt, kwadrat i prostokąt.

Teraz czas na prawdziwy klasyk – parasol przeciwsłoneczny. Konstrukcja pozwala zmieniać kąt nachylenia materiału, a co za tym idzie, dopasowywać produkt do naszych potrzeb czy położenia wędrującego po niebie słońca. Montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dodatkowo tkanina doskonale wentyluje gromadzące się pod nią powietrze, a powłoka poliakrylanowa chroni ją przed blaknięciem.

Trójkątny żagiel tarasowy
Żagiel przeciwsłoneczny, Trójkątny, Wodoodporny, Biały

Żagiel przeciwsłoneczny, Trójkątny, Wodoodporny, Biały

WYBIERZ
Parasol ogrodowy z pokrowcem, Okrągły, 3 m, Ecru

Parasol ogrodowy z pokrowcem, Okrągły, 3 m, Ecru

WYBIERZ
Markiza tarasowa, Barcelona, Na wymiar, Bursztyn

Markiza tarasowa, Barcelona, Na wymiar, Bursztyn

WYBIERZ

Podsumowanie

Sposobów na to, jak osłonić taras jest wiele. Często jednak inwestycja wyłącznie w jeden typ osłony może nie wystarczyć. Warto dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i budżet – jeśli kupimy markizę boczną to rozwiążemy problem podglądających sąsiadów, ale nie uchroni nas ona przed deszczem. Tutaj dobrą opcją będzie na przykład zakup żagla lub parasola. Ważne jest, aby wybierać produkty wysokiej jakości, które będą nam służyć przez lata.