Jak upiąć zasłony? Sprawdzone rozwiązania

Obojętnie, czy okno zdobią wzorzyste, czy jednobarwne zasłony, dopiero ich właściwe upięcie nada wnętrzu charakter lub sprawi, że optycznie stanie się większe. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Czym spiąć zasłony?

Na rynku dostępnych jest wiele dodatków do zasłon. Od znanych dekoracyjnych spinek czy bransolet, po sznurki i taśmy w najrozmaitszych kolorach, wzorach i rozmiarach. Odpowiednie upięcie zasłon pomoże nam wyeksponować ciekawą fakturę materiału oraz ułożyć ją w efektowne formy.

Duże i ciężkie zasłony zazwyczaj „puszcza się wolno”. Jednak ciekawy efekt przestrzenny dają dopiero wtedy, gdy lekko je zmarszczymy. Można wszyć w nie taśmę marszczącą, która sama wykona za nas całą pracę lub spiąć je u nasady, w okolicach karnisza. Tak powstałe marszczenia nadają zasłonom bardziej eleganckiego wyglądu.

Grube zasłony zaciemniające puszczone prosto

Taśma czy chwost?

W przypadku jasnych, jednobarwnych tkanin, ciekawie prezentować się będzie taśma do upinania zasłon w kontrastowym kolorze, np. tej samej barwy co inny dodatek dekoracyjny w pomieszczeniu. Warto kierować się zasadą tworzenia spójnych aranżacji – zapewni to większy komfort osób przebywających w pomieszczeniu.

Do lekkich i „lejących się” tkanin polecamy chwosty - jeden najpopularniejszych dodatków do upinania zasłon. Zacisk chwostów można dowolnie regulować, więc możesz ustalić samodzielnie, jak ciasno i blisko ściany chcesz mieć upięte zasłony. Tak samo dowolnie można regulować wysokość umiejscowienia chwostu, które przyczepiane są do ściany za zasłoną. Chwosty do zasłon są świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na podkreśleniu klasycznego i eleganckiego stylu w pomieszczeniu.

Supły z materiału

Jeśli nie chcesz dodawać nowego koloru lub elementu do dekoracji, warto pokusić się o zawiązanie supła (jeśli materiał na to pozwala) lub wykorzystać taśmy/opaski wykonane z tej samej tkaniny co zasłona. Można ją opleść wokół zasłony na dowolnej wysokości. Bardziej „napowietrzonego” wyglądu nabiorą zasłony, jeśli po związaniu ich taśmą delikatnie wyciągniesz do góry część materiału.

Zasłony spinane taśmą

Bransolety i spinki

Delikatne bransolety do zasłon ułatwiają kunsztowne ułożenie tkaniny, tworząc tym samym finezyjne fałdy materiału. Odpowiednio dopasowany wzór i kolor podkreślą charakter aranżacji wnętrza. Bransoletę można wyposażyć w dodatkową zawieszkę, która doda uroku i ciepłego nastroju w pomieszczeniu.

Spinki do zasłon to najtańszy i najszybszy sposób na zmianę dekoracji. Pasują do wielu typów zasłon, szczególnie tych zwiewnych i lekkich. Spinkę możesz zaczepić na dowolnej wysokości i głębokości materiału, decydując jak mocno materiał będzie nachodzić na okno. To idealne rozwiązanie dla zasłon, które stanowią tylko element dekoracyjny i nie przesuwasz ich zbyt często.

Spinki do zasłon

Akcesoria ręcznej roboty

Dodatki do zasłon to nie tylko gotowe produkty, które kupisz w sklepach dekoracyjnych. Możesz wykonać je samodzielnie wykorzystując do tego korale, naszyjniki, rzemyki lub paski. Dowolność jest ogromna! Warto jednak pamiętać, by efekt końcowy aranżacji był spójny.