Jak zamontować żagiel na tarasie i balkonie? Poznaj zestaw praktycznych wskazówek

Jak zamontować żagiel na tarasie lub balkonie? Na jaki model warto się zdecydować? O czym warto pamiętać podczas jego użytkowania, aby chronił nas przed słońcem jak najdłużej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

Urządzając ogród, często marzymy o tym, aby stworzyć przytulną przestrzeń, w której będziemy mogli odpoczywać czy spotykać się z rodziną lub przyjaciółmi. Bardzo ważnym elementem wystroju tarasu czy ogrodu jest ochrona przed słońcem. W związku z tym podpowiadamy, na jaki model żagla przeciwsłonecznego warto postawić, dlaczego wygrywa on w pojedynku z parasolem ogrodowym, a także na co zwrócić uwagę podczas montażu takiej osłony.

Żółty żagiel ogrodowy nad meblami tarasowym i

Czym jest i gdzie najlepiej sprawdzi się żagiel przeciwsłoneczny?

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem balkonu, tarasu czy ogrodu, dobrze wiesz, że może stać się on naturalnym przedłużeniem każdego domu czy mieszkania. Kiedy nadchodzą cieplejsze dni, to właśnie tam odbywają się spotkania z przyjaciółmi, romantyczne kolacje czy popołudniowe, relaksujące drzemki. Ten sielankowy klimat może zostać jednak utrudniony przez kilka czynników: palące słońce, wiatr czy wzrok przechodniów. Wówczas w naszych głowach zaczyna się coraz częściej pojawiać pytanie: jak zadbać o własną prywatność i komfort? Odpowiedź jest tylko jedna: zakup odpowiedniej osłony balkonowej! Dziś przyjrzymy się bliżej żaglom przeciwsłonecznym.

Żagiel przeciwsłoneczny to nowoczesna i estetyczna osłona tarasowa stworzona na bazie kwadratu, prostokąta lub trójkąta w kilku uniwersalnych rozmiarach. Jest zbudowany z grubego, szybkoschnącego, odpornego na wilgoć poliestru, który dzięki dodatkowemu impregnatowi odbija aż do 90% promieniowania UV. Materiał ma właściwości hydrofobowe, co oznacza, że krople deszczu nie wchłaniają się w jego strukturę, lecz spływają po nim – dzięki temu nie musimy zdejmować konstrukcji podczas opadów ani martwić się czy produkt nam nie zapleśnieje.

Oprócz funkcji ochronnej żagiel przeciwsłoneczny pełni także funkcję dekoracyjną. Dzięki możliwości wyboru jego kształtu, rozmiaru i koloru możemy dowolnie dopasowywać go do stworzonej już wcześniej aranżacji balkonu czy tarasu. Zajmuje on bardzo mało miejsca, dlatego sprawdzi się szczególnie na małych lub średnich powierzchniach, na których zamontowanie innej osłony, jak np. parasola ogrodowego, byłoby niemożliwe lub bardzo utrudniałoby korzystanie z tej przestrzeni – posiadają one dodatkowe wsporniki lub wysięgniki zajmujące sporo miejsca!

Kwadratowy żagiel przeciwsłoneczny na tarasie

O czym należy pamiętać, zanim rozpoczniemy montaż?

Zanim zaczniemy proces montażu żagla przeciwsłonecznego, musimy przemyśleć bardzo ważną kwestię. Stały montaż, czyli brak możliwości zmiany położenia osłony względem poruszającego się słońca sprawia, że decyzja o jej umiejscowieniu jest niestety ostateczna. Musimy przyznać, że akurat w tym przypadku bardzo dużą przewagę zyskują parasole, którymi możemy sterować dowolnie, reagując na warunki pogodowe.

Ogrodowy żagiel przeciwsłoneczny najlepiej zamontować pod kątem tak, aby jego dolna część była skierowana na zachód – to pozwoli przez znaczną część dnia cieszyć się ochroną przed słońcem. Jeśli chodzi o wysokość, zasada jest bardzo prosta – im wyżej zawiesimy naszą osłonę, tym mniejszy obszar będzie przez nią zacieniony. Z drugiej strony, pamiętajmy, że zbyt niskie położenie może utrudniać nam funkcjonowanie lub poruszanie się po balkonie czy tarasie.

Przed montażem żagla przeciwsłonecznego warto także porozmawiać z sąsiadami. Często zdarza się tak, że balkony czy tarasy są umiejscowione bardzo blisko siebie, co sprawia, że pojawienie się takiej osłony okiennej, może przeszkadzać innym lub zabierać im dostęp do światła.

Żagiel przeciwsłoneczny kwadratowy biały

Żagiel przeciwsłoneczny, Kwadratowy, Biały

WYBIERZ
Żagiel przeciwsłoneczny trójkątny antracytowy

Żagiel przeciwsłoneczny, Trójkątny, Antracytowy

WYBIERZ
Żagiel przeciwsłoneczny prostokątny piaskowy

Żagiel przeciwsłoneczny, Prostokątny, Piaskowy

WYBIERZ

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na balkonie?

Przystępując do montażu żagla przeciwsłonecznego na balkonie czy w ogrodzie musimy zdecydować, na który sposób instalacji się zdecydujemy. Możemy bowiem montować go horyzontalnie, czyli na jednej wysokości lub wertykalnie, gdzie wierzchołki różnią się od siebie położeniem. Wszystko zależy od naszych potrzeb, możliwości architektonicznych i ekspozycji przestrzeni, którą chcemy osłonić. Naszym zdaniem jeden brzeg powinien być zamontowany niżej, niż pozostałe, aby zapewnić odpływ wody deszczowej. Pamiętaj także, że zazwyczaj w zestawie nie znajdziesz karabińczyków czy śrub montażowych, dlatego warto sprawdzić jego zawartość przed rozpoczęciem pracy.

Kwadratowy żagiel przeciwsłoneczny na balkonie

Montaż żagla przeciwsłonecznego na balkonie w kilku krokach:

  1. Wybierz rodzaj montażu: wertykalny lub horyzontalny.
  2. Sprawdź, czy paczka, która do Ciebie przyszła zawiera wszystkie niezbędne elementy – tkaninę oraz liny mocujące (3 w przypadku trójkąta, 4 przy kwadracie i prostokącie).
  3. Wyznacz punkty zaczepienia wszystkich brzegów żagla (powinien być przymocowany do ściany, murku, dachu, masztu, balustrady, itp.) Zachowaj odstęp między narożnikami a punktem montażu (ok. 10% długości żagla).
  4. Rozłóż tkaninę, aby ułatwić sobie proces montażu.
  5. Napręż tkaninę – to bardzo ważne, aby była odpowiednio naciągnięta, dzięki temu zapewnimy sobie odporność na wiatr, deszcz czy grad.
  6. Ostatni punkt to przymocowanie końców tkaniny do powierzchni stałej. Wszystko zależy od tego, na jakie miejsca się zdecydowałeś – jeśli będzie to balustrada, wystarczy zaczepić o nią karabińczyk i połączyć go z oczkiem w narożniku żagla. Jeśli jednak musisz ingerować w ścianę, będą potrzebne Ci odpowiednie wkręty i wiertarka.

Montaż żagla przeciwsłonecznego na balkonie, tarasie czy ogrodzie zależy przede wszystkim od jego modelu – warto posiłkować się wiedzą zawartą w instrukcji, aby cieszyć się jego funkcjonalnością jak najdłużej.

Żagiel przeciwsłoneczny na balkonie