Jak zmierzyć okno dachowe do rolet? Praktyczny poradnik

Zastanawiacie się, jak prawidłowo zmierzyć okna dachowe do rolet? Stworzyliśmy dla Was praktyczny poradnik, który nie tylko podpowie, jaki model osłon wybrać, lecz także poprowadzi Was przez wszystkie kroki dokonywania pomiarów. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zamontować rolety na okna dachowe?

Wielu z nas marzy o mieszkaniu na poddaszu. Nic dziwnego — sypialnia, salon czy pokój dziecięcy w takim miejscu wydają się bardzo przytulne i stwarzają dużo możliwości aranżacyjnych. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że taka przestrzeń jest bardzo ograniczona, jeśli chodzi o metraż i wiele rozwiązań sprawdzających się w klasycznych wnętrzach, tutaj nie zda egzaminu.

Największym minusem poddaszy jest dość niewielka odległość między sufitem a podłogą. Latem, kiedy żar leje się z nieba, pod skosami temperatura wzrasta do maksimum i często nie da się tam po prostu przebywać. Zimą sytuacja odwraca się o 180 stopni, gdyż pomieszczenia bardzo szybko oddają ciepło do góry i wychładzają się. Jak rozwiązać ten problem? Jeżeli nasz budżet na to pozwala, możemy zainwestować w profesjonalną klimatyzację. Trzeba podkreślić, że jest to dość duży wydatek i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Tańszą i równie skuteczną alternatywą jest montaż rolet dachowych .

Popularne modele rolet na okna dachowe

Rolety dachowe mają spełniać kilka funkcji: zapewnić komfort termiczny o każdej porze roku i dnia, utrzeć nosa wścibskim sąsiadom i dobrze się prezentować. Szeroka oferta modeli pozwala dopasować je nie tylko pod kątem kolorystycznym, lecz także stylistycznym. Niezwykle ważne jest, aby zdecydować się na produkt wykonywany na wymiar, wtedy mamy 100% gwarancję dopasowania i skuteczności danej osłony okiennej.

Rolety dachowe materiałowe

Konstrukcja rolet dachowych różni się znacząco od modeli standardowych. Opiera się na dwóch bocznych prowadnicach, po których materiał porusza się w górę i w dół. Są mocowane bezpośrednio do ramy okiennej za pomocą wkrętów. Przemyślany mechanizm pozwala zablokować poliestrową tkaninę na dowolnej wysokości okna. Dzięki temu możemy swobodnie kontrolować ilość promieni słonecznych wpadających na poddasze. Znacznie wpływa to na temperaturę we wnętrzu. Dzięki ścisłemu przyleganiu do szyby tkanina (w zależności od modelu) może całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Do wyboru mamy dwa stopnie przezroczystości:

przyciemniającą , która zmiękcza światło dzienne, tworzy kojący półmrok i zapewnia prywatność,

zaciemniającą , która maksymalnie blokuje promienie słoneczne i całkowicie zaciemnia wnętrze.

Jak zmierzyć okna do rolet dachowych
roleta dachowa z prowadnicami

Roleta Dachowa Zaciemniająca

WYBIERZ
roleta dachowa z prowadnicami

Roleta Dachowa Przyciemniająca

WYBIERZ
roleta dachowa z prowadnicami

Roleta Dachowa Zaciemniająca

WYBIERZ

Rolety dachowe plisowane

Ten model to prawdziwy hit wśród rolet okiennych dedykowanych poddaszom. Na tle konkurencji wyróżnia się geometrycznym designem, który wbrew pozorom idealnie pasuje do każdego rodzaju wnętrza, niezależnie od tego, jaki styl w nim rządzi. Nie posiada rury nawojowej, a przy sterowaniu wygodnym uchwytem poliestrowy materiał składa się w estetyczną harmonijkę. Plisa dachowa montowana jest bezpośrednio do ramy okiennej i porusza się z góry na dół (chyba że zdecydujemy się na montaż odwrócony). W tym modelu rolety dachowej mamy do wyboru aż 4 rodzaje tkanin:

  • standardową z wysokiej jakości oddychającego poliestru,
  • termoizolacyjną, która maksymalnie odbija promienie słoneczne latem, a zimą zatrzymuje ciepło w środku,
  • honeycomb wyglądem przypominającą plaster miodu i złożoną z dwóch warstw materiału, między którymi tworzy się przestrzeń ograniczająca wymianę temperatur i odgłosów z zewnątrz,
  • zaciemniającą wykonaną z podgumowanego z jednej strony materiału, który doskonale sprawdzi się na przykład w sypialniach czy pokojach dziecięcych.
Jak zmierzyć okna do rolet dachowych
Roleta plisowana dachowa

Roleta Plisowana Termoizolacyjna Dachowa

WYBIERZ
Roleta Plisowana Termoizolacyjna Dachowa

Roleta Plisowana Termoizolacyjna Dachowa

WYBIERZ
Roleta Plisowana Termoizolacyjna Dachowa

Roleta Plisowana Termoizolacyjna Dachowa

WYBIERZ

Jak prawidłowo zmierzyć okno dachowe pod rolety?

Gwarancją prawidłowego działania każdej osłony okiennej jest idealne dopasowanie jej do okna. Warto więc przyłożyć się nie tylko do procesu montażu, lecz także do zmierzenia przestrzeni okiennej, którą chcemy zakryć. To najtrudniejszy etap i jednocześnie najbardziej istotny. Nie wiesz, jak prawidłowo zmierzyć okno dachowe pod rolety?

Wszystko opisaliśmy w kilku krokach:

  • - Odszukaj na oknie tabliczkę znamionową. Znajdziesz tam odpowiednie oznaczenie okna, jakie posiadasz.
  • - Zmierz szerokość i wysokość pomiędzy wewnętrznymi krawędziami skrzydła (razem z grubością uszczelki!).
  • - Jeśli w polu wymiarów znajdują się odstające elementy, jak np. śruby, montaż może być utrudniony.
  • - Podaj wyniki w milimetrach.
  • - Szczegółowy poradnik znajdziesz w naszym filmie instruktażowym wyjaśniającym jak zmierzyć okno dachowe przed zakupem rolet .
Jak zmierzyć okna do rolet dachowych

Podsumowanie

Zakup rolet dachowych, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, zagwarantuje rozwiązanie kilku problemów, które wiążą się z mieszkaniem na poddaszu. Aby osłona okienna spełniała wszystkie wymagania, należy profesjonalnie podejść zarówno do montażu, jak i pomiaru okna pod rolety dachowe.