Jak zorganizować przyjęcie w ogrodzie niezależnie od pogody?

Wiosną i latem aura najczęściej sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu. Szczęśliwi właściciele skrawka zieleni mogą śmiało zaprosić rodzinę i przyjaciół na przyjęcie w ogrodzie. Choć większość spraw organizacyjnych można dopiąć na ostatni guzik, jedyną składową imprezy, na którą nie mamy wpływu, jest... pogoda. Jak zorganizować przyjęcie ogrodowe, któremu niestraszne będą deszcz ani palące słońce? Podpowiadamy.

Impreza w ogrodzie – sprawdzony sposób na każdą okazję

Letnia impreza w ogrodzie to coraz częściej wybierana forma celebrowania różnego rodzaju uroczystości. Wiele osób rezygnuje z organizacji oficjalnych imprez w restauracjach i wynajętych lokalach na rzecz wspólnego biesiadowania w przydomowym zaciszu i otoczeniu natury. Przyjęcie weselne w ogrodzie czy urodzinowe garden party dla dzieci nikogo już nie dziwią. Wręcz przeciwnie – z każdym sezonem zyskują na popularności. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ ma na to wiele czynników.

Letnia impreza w ogrodzie daje pełną swobodę działania właściwie w każdym aspekcie. Przyjęcie urodzinowe w ogrodzie nie wymaga od nas wcześniejszego rezerwowania terminu, dostosowywania się do godzin pracy restauracji czy korzystania wyłącznie ze ściśle określonego menu. Organizując garden party, samodzielnie decydujemy o tym, kiedy i o której godzinie mają przyjść goście i co znajdzie się na stole. Możemy bawić się do białego rana i skorzystać z uprzejmości przyjaciółki, która przyniesie ze sobą ulubioną sałatkę. Impreza urodzinowa w ogrodzie to również gwarancja, że goście będą czuć się swobodnie, a dzieci znajdą wiele ciekawych pomysłów na zabawę na świeżym powietrzu.

Parasol ogrodowy na wysięgniku

Jak zorganizować przyjęcie w ogrodzie? Praktyczne wskazówki

Impreza w ogrodzie będzie wymagać smykałki organizacyjnej, zwłaszcza jeśli zależy nam na zapewnieniu gościom komfortowych warunków. Nie jest to jednak proces na tyle skomplikowany, by sobie z nim nie poradzić. Od czego zacząć?

Niezależnie od charakteru organizowanej imprezy pierwszym krokiem będzie ustalenie terminu, godziny spotkania oraz zaproszenie gości. Najlepiej jeśli zaproszone osoby będą mogły w niedługim czasie potwierdzić swoją obecność. Ustalenie liczby gości będzie kluczowe dla wielu spraw organizacyjnych, począwszy od zakupów, na liczbie miejsc przy stole kończąc.

Kolejnym krokiem organizacyjnym będą porządki w ogrodzie. Przed imprezą warto wykosić trawę i wygrabić z niej suche liście czy połamane gałązki. Jeśli w ogrodzie znajdują się rabaty kwiatowe, dobrze będzie usunąć z nich chwasty. Nie należy zapominać o meblach ogrodowych. Jeśli przyjęcie w ogrodzie dopiero rozpoczyna sezon spotkań pod chmurką, należy sprawdzić stan mebli ogrodowych i wyczyścić je po długiej zimie. Tak uporządkowana przestrzeń sprawi, że pierwsze wrażenie z pewnością będzie pozytywne.

Planując imprezę w ogrodzie, dużą uwagę należy poświęcić menu. W końcu nikt nie chciałby, aby goście wrócili do domu głodni. Jeśli impreza ma luźny charakter, warto zorganizować grilla. Oficjalne przyjęcie weselne będzie dużo bardziej wymagające pod tym względem, dlatego warto postawić na catering.

Dzień przed imprezą warto ustawić stół oraz krzesła i jeszcze raz upewnić się, że dla nikogo nie zabraknie miejsca. Jeśli impreza zaplanowana jest do późnych godzin nocnych, zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Dobrze sprawdzą się lampiony, ustawione na stole świece i latarenki. Ciekawym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem są też wiszące girlandy. Takie długie łańcuchy świetlne można rozwiesić na gałęziach drzew lub bezpośrednio pod zadaszeniem. Będą stanowiły nie tylko źródło światła, lecz także wprowadzą klimatyczny nastrój.

Co zrobić, aby pogoda nie zepsuła przyjęcia w ogrodzie?

Pogoda to zawsze spora niewiadoma. Zwłaszcza jeśli planujemy imprezę w ogrodzie z większym wyprzedzeniem. Upalne słońce, deszcz czy silny wiatr mogą skutecznie zepsuć nawet najlepsze przyjęcie. Co zrobić, by przygotować się na każdą z tych ewentualności? Można zaopatrzyć się w ogrodowy parasol lub pawilon.

Parasol ogrodowy

Parasol ogrodowy to znane i sprawdzone rozwiązanie, które pozwoli skutecznie osłonić się przed słońcem i stworzy barierę przed padającym deszczem. Doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Dobrej jakości parasole dają możliwość precyzyjnej regulacji wysokości położenia czaszy oraz kąta jej nachylenia. Dzięki temu można dopasować ustawienie parasola do własnych potrzeb oraz warunków atmosferycznych. Dużą zaletą parasola jest jego mobilność. Można go swobodnie przenosić, ustawiając dokładnie tam, gdzie jest aktualnie potrzebny. Najlepiej robić to przy złożonej czaszy – będzie łatwiej utrzymać równowagę, zwłaszcza jeśli panuje dość wietrzna pogoda, a parasol jest duży.

Przed zakupem parasola ogrodowego należy dobrze zastanowić się nad odpowiednim rozmiarem czaszy. Można wybrać modele mniejsze z czaszą o średnicy 150-180 cm lub zdecydować się na duże, efektowne parasole o średnicy 300 cm, a nawet większej. Wszystko zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy oraz jak duży jest obszar, który chcemy zasłonić. Istotną kwestią jest również kształt parasola. Parasole w formie okręgu są najbardziej popularne i bardzo praktyczne. Dostępne są także parasole z czaszą w kształcie prostokąta lub kwadratu, które dobrze sprawdzą się w przypadku ogrodowych stołów z otworem na nogę parasola. Aranżując niewielką przestrzeń, warto zdecydować się na parasole z czaszą na wysięgniku. Zlokalizowana na boku noga umożliwi swobodną aranżację i nie będzie przeszkadzać w poruszaniu się.

Kremowy parasol ogrodowy na wysięgniku
Parasol ogrodowy okrągły na wysięgniku

Parasol ogrodowy z pokrowcem, Okrągły, 3 m, Granatowy

Wybierz
Parasol ogrodowy kwadratowy

Parasol ogrodowy, Stojący, Kwadratowy, 3 m, Biały

Wybierz
Parasol ogrodowy prostokątny na wysięgniku

Parasol ogrodowy na wysięgniku, Prostokątny, 3 x 4 m, Zielony

Wybierz

Pawilon ogrodowy

Dobrą alternatywą dla parasoli są pawilony ogrodowe, choć nie jest to rozwiązanie, które sprawdziłoby się w aranżacji tarasów. Pawilon to rodzaj niewielkiego domku, który można ustawić w dowolnym miejscu w przestrzeni ogrodu. Składa się z czterech nóg oraz zadaszenia, które daje przyjemny cień i jest skuteczną barierą przed deszczem. Pawilony ogrodowe pozwalają do woli cieszyć się latem. Można w nich bez obaw grillować, ucinać popołudniową drzemkę, popijać kawę, a nawet pracować na świeżym powietrzu.

Pawilony ogrodowe są bardziej stabilne i odporne na silny wiatr niż parasole. Bardziej zaawansowane i droższe modele posiadają boczne ścianki, które można w dowolnym momencie rozwinąć, by przemienić pawilon w przytulny ogrodowy domek. To świetne rozwiązanie na niepogodę. Rozbudowany pawilon daje skuteczną ochronę przed silnymi wiatrem, zacinającym deszczem, a także komarami. Impreza w ogrodzie nie będzie musiała przenieść się do domu, kiedy na niebie pojawią się deszczowe chmury.

Pawilon ogrodowy
Pawilon ogrodowy antracytowy

Pawilon ogrodowy Comfort, 3 x 4 m, Antracytowy

Wybierz
Pawilon ogrodowy beżowy

Pawilon ogrodowy Comfort, 3 x 4 m, Beżowy

Wybierz
Pawilon ogrodowy bordowy

Pawilon ogrodowy Comfort, 3 x 4 m, Bordowy

Wybierz

Organizujemy przyjęcie w ogrodzie. O czym należy pamiętać?

Ogród jest świetnym miejscem do organizacji niezobowiązującego grilla w gronie najbliższych znajomych, jak i bardziej oficjalnego przyjęcia np. rocznicy ślubu, urodzin, imienin, a nawet wesela. Niezależnie od tego, jaki charakter ma organizowana impreza, warto pamiętać, by zabezpieczyć się na wypadek niepogody. Pozwolą na to parasole ogrodowe oraz pawilony, które zapewnią kawałek cienia w upalny dzień i zabezpieczą stół oraz gości przed letnim deszczem.