Jaki pawilon ogrodowy wybrać?
Lato, choć sprzyja odpoczynkowi w ogrodzie, potrafi też całkiem skutecznie go utrudnić. Wszystko przez palące słońce, które nie tylko zabiera nam przyjemność ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, lecz także może być dla nas niebezpieczne, jeśli przebywamy na zewnątrz zbyt długo. Warto więc przygotować strefę relaksu tak, aby zapewnić sobie komfort, spokój i przede wszystkim cień!
Jeśli nie masz czasu czy budżetu, aby postawić drewniane zadaszenie, warto przemyśleć jego tańszą alternatywę – pawilon ogrodowy, który jest połączeniem namiotu i wszystkim dobrze znanej altanki. Jego lekka konstrukcja daje nam szerokie możliwości i nie wiąże naszej strefy relaksu w jednym miejscu. Można swobodnie zmieniać jego lokalizację w zależności od pogody czy okazji.
Aby lepiej dopasować produkt do swoich potrzeb, warto wiedzieć, że pawilony ogrodowe różnią się od siebie wielkością, kształtem, budową i kolorystyką.
Pawilony ogrodowe otwarte
To najprostsza, najtańsza i jednocześnie najczęściej spotykana wersja pawilonu ogrodowego. Jego podstawą są cztery nogi i zawieszony nad nimi materiałowy daszek chroniący tylko od góry przed słońcem i niewielkimi opadami. Może być wykorzystywany wyłącznie latem, kiedy zazwyczaj nie potrzebujemy dodatkowej ochrony przed silnym deszczem czy wiatrem. Warto zdecydować się na taki model, który można w każdej chwili zabudować np. dodatkową ścianą. Ten rodzaj baldachimu na pewno sprawdzi się jako bezpieczna strefa zabaw dla dzieci, ponieważ zapewni upragniony cień w dowolnym miejscu w ogrodzie.
Pawilony ogrodowe półotwarte
Pawilon ogrodowy półotwarty również składa się z materiałowego daszku i czterech nóg, ale dodatkowo posiada 2-3 ściany, które można dopasowywać do swoich potrzeb. To sprawia, że chroni nie tylko przed słońcem, lecz także deszczem i wiatrem, a jeśli ustawimy go pod odpowiednim kątem, również przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Będzie doskonałym kompanem odpoczynku czy przyjęć w ogrodzie zarówno latem, jak i wiosną.
Pawilony ogrodowe zamknięte
Ostatni model to całkowicie zamknięty pawilon ogrodowy. Posiada cztery materiałowe ściany, które stanowią skuteczną barierę dla promieni słonecznych, deszczu, wiatru, chłodu, a nawet insektów. Zapewnia też maksymalną prywatność. Ma jednak swoje minusy – kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, jego wnętrze szybko się nagrzewa i robi się w nim bardzo duszno. Doskonale sprawdzi się nie zarówno latem, jak i wiosną czy wczesną jesienią.
Pawilon ogrodowy - ochrona przed słońcem, owadami i sąsiadem
Pawilon ogrodowy ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest mobilność. Montuje się go dosłownie w kilka-kilkanaście minut. Po złożeniu jest na tyle lekki i stabilny, że bez problemu możemy zmienić jego lokalizację, jeśli miejsce, które wybraliśmy pierwotnie jednak nam nie odpowiada. Szybki montaż i demontaż jest także pomocny przy gwałtownych zmianach pogody, burzach czy nawałnicach – ułatwia to schowanie konstrukcji w bezpieczne miejsce. Po złożeniu jest niewielki, dlatego gdy skończy się sezon, bez problemu schowamy go w większej szafie czy garażu.
Prywatne ogródki to nie jedyne miejsce, w którym sprawdzi się baldachim ogrodowy. Coraz częściej pojawia się on na działkach, imprezach plenerowych, targach (jako namiot handlowy) czy restauracjach, gdzie zapewnia gościom ochronę przed słońcem i niespodziewanym deszczem. Jest też doskonałym towarzyszem biwaków i różnych uroczystości.
Montaż pawilonu ogrodowego przeniesie każdy nasz grill, przyjęcia rodzinne czy zwykłe popołudnie z książką na zupełnie inny poziom. Dodatkowo można wyposażyć go w specjalne oświetlenie, które umili wieczorne spotkania z przyjaciółmi oraz moskitiery chroniące przed pszczołami, muchami i komarami.
Jak zbudowany jest pawilon ogrodowy?
Każdy pawilon ogrodowy zbudowany jest bardzo podobnie – zazwyczaj na planie kwadratu lub prostokąta, choć zdarzają się także modele ośmiokątne i okrągłe. Jego podstawą jest wytrzymały stelaż podtrzymujący całą konstrukcję. Składa się z systemu stalowych, metalowych czy aluminiowych rurek oraz solidnej ramy, które osadzone są na specjalnych słupach (zazwyczaj czterech, sześciu lub ośmiu). Jeśli mamy dużą rodzinę lub planujemy większą imprezę, warto wybierać modele pozwalające na swobodne rozbudowanie ich o następne moduły.
Dach i ewentualne ściany pawilonu ogrodowego to zazwyczaj wysokiej jakości materiał poliestrowy. Jeśli jego zadaniem jest ochrona nie tylko przed promieniami UV, lecz także deszczem, powinien być on wodoodporny lub pokryty impregnatem. Wiele osób decyduje się także na wykonanie kilku ścianek z moskitiery montowanych w oknach i drzwiach, które nie tylko zablokują dostęp do wnętrza owadom, lecz także zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.
Jak czyścić pawilon ogrodowy?
Zmiany pogody, deszcz, kurz czy inne zanieczyszczenia mogą sprawić, że nasz pawilon ogrodowy nie zawsze będzie wyglądał dobrze. Możemy temu jednak zaradzić – kluczem jest regularne i prawidłowe czyszczenie materiału, dokładność i brak pośpiechu. Powiedzmy to sobie jasno: pranie pawilonu ogrodowego w pralce odpada!
Aby zachować pawilon ogrodowy w dobrej kondycji, musisz zdecydować się na czyszczenie ręczne. Niewielkie plamy z błota czy kurzu z łatwością usuniemy miękką szmatką i odrobiną letniej wody. Jeśli jednak zabrudzenia są większe, konieczne będzie sięgnięcie po detergenty. Środki czyszczące powinny być dopasowane do rodzaju materiału. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak zwykłe mydło. Zrezygnujmy także z suszenia mechanicznego i prasowania – to prosty przepis na uszkodzenie poszycia.