Rolety czy żaluzje, czym zasłonić okna w różnych pomieszczeniach?

Chcesz zasłonić okno, ale nie wiesz, czy wybrać rolety, czy żaluzje? Postaramy się je porównać. Mamy nadzieję, że to zestawienie pomoże Ci podjąć słuszną decyzję.

Żaluzje – cechy charakterystyczne

Okna zawsze przyciągają wzrok. Niestety są często pomijane w planowaniu aranżacji, co jest dużym błędem. Osłony okienne mogą bowiem bardzo szybko i prosto rozwiązać wiele problemów związanych z temperaturą czy doświetleniem wnętrza. Jednym z najbardziej spektakularnych sposobów na zasłonięcie przeszkleń są żaluzje. Co prawda jeszcze do niedawna kojarzyły nam się z marnej jakości, powyginanymi lamelkami wiszącymi w oknach na przełomie lat 80. i 90. w niemal każdym bloku, ale to już historia. Nowoczesne modele nie tylko świetnie wyglądają, ale i zostawiają konkurencję daleko w tyle. Kochają je zarówno zawodowi architekci, jak i amatorzy pięknych wnętrz.

Jeśli zastanawiasz się, co zamiast rolet powiesić w oknie, żaluzje są idealnym wyborem. Dlaczego? Niezależnie od tego, z czego są wykonane, wprowadzają do wnętrz przytulną atmosferę. Wszystko dzięki charakterystycznej budowie, przemyślanej konstrukcji, a co za tym idzie, łatwemu sterowaniu. Obracające się o 180 stopni lamelki wpuszczają do pomieszczeń tyle słońca, ile w danym momencie potrzebujemy. Jednocześnie pozwalają bawić się światłem i tworzyć przepiękne efekty wizualne. Oprócz tego wzorowo rozwiązują problem z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, gdyż zarówno drewniane, jak i aluminiowe modele świetnie odbijają promienie słoneczne.

Kiedy zdecydować się na żaluzje?

Kiedy zdecydować się na żaluzje?

Pragniesz zadbać o swoją prywatność, ale nie chcesz rezygnować z dostępu do światła dziennego? Szukasz idealnej osłony do biura lub salonu? Planując aranżację okna, pamiętaj, że żaluzja musi być nie tylko funkcjonalna, lecz także estetyczna i dopasowana do danego wnętrza. Wszystkie modele występują w dwóch rozmiarach lamelek: 25 i 50 mm. Wersje aluminiowe natomiast mają jeszcze jedną opcję, czyli 16 mm. Można zamontować je na trzy sposoby: do ściany, wnęki i bezpośrednio do skrzydła okiennego.

Na rynku są dostępne trzy rodzaje żaluzji:

  • Drewniane. Doskonale wkomponują się w niemal każdą aranżację – od skandynawskiej, gdzie drewno ociepli chłodny, północny klimat, aż do klasycznych. Decydując się na ten model, warto dopasować kolor lamelek do odcienia mebli czy podłogi. Pozwoli to stworzyć spójną przestrzeń. Sypialnie, salony, biura – tutaj drewniane żaluzje sprawdzą się najlepiej. Nie polecamy ich natomiast do kuchni, czy łazienek, ponieważ panująca tam wilgoć może wpływać na ich trwałość.
  • Aluminiowe. Dedykowane są wnętrzom minimalistycznym, nowoczesnym, skandynawskim czy loftowym. Są bardziej odporne na niekorzystne warunki panujące w kuchniach i łazienkach, dlatego polecamy je właśnie do tych pomieszczeń. Sprawdzą się jednak w każdym wnętrzu, będąc strażnikiem naszego snu w sypialni czy wsparciem dla kreatywności w miejscu pracy. Żaluzje aluminiowe dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej. Istnieje możliwość montażu bezinwazyjnego.
  • Bambusowe. Są o wiele cieńsze i lżejsze od modeli drewnianych. Te osłony okienne wykonane są ze sprasowanej trawy bambusa, co sprawia, że mają bardzo naturalną, porowatą strukturę. Doskonale odnajdą się zatem w aranżacjach rustykalnych czy urban jungle. Wyglądem bardzo przypominają te wykonane z drewna, ale ich cena jest znacznie niższa. W obydwu przypadkach należy unikać wieszania ich w wilgotnych i ciepłych miejscach, choć bambus znacznie lepiej poradzi sobie w łazienkach czy kuchniach (jednak trzeba liczyć się z tym, że po jakimś czasie lamelki mogą się po prostu powyginać).
Żaluzje aluminiowe w pokoju dziennym
Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Len

Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Len

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Graham

Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Graham

WYBIERZ
Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Łososiowy mat

Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Łososiowy mat

WYBIERZ

Rolety - cechy charakterystyczne

Światło dzienne jest nam niezbędne do funkcjonowania, jednak prywatność liczy się dla nas równie mocno. Szukając idealnej osłony okiennej, warto rozważyć również zakup rolet. Tutaj dopiero zaczyna się zabawa, bo jest w czym wybierać! Rynek obfituje w różne rozwiązania, dzięki którym każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Wykonane są zazwyczaj z naturalnych lub syntetycznych tkanin, a ich uniwersalność często wygrywa z żaluzjami. Dużo łatwiej dopasować je do wielu aranżacji, a paleta barw jest wręcz nieograniczona. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się modele z nadrukiem.

Większość rolet dostępnych jest w wielu wariantach: w wersji wolnowiszącej, bezinwazyjnej i w kasecie, do której chowa się materiał. W zależności od wyboru modelu istnieją także różne sposoby montażu i stopnia przepuszczalności światła. To sprawia, że są one bardzo uniwersalne i dostępne dla wszystkich. Ich znakiem charakterystycznym jest rura nawojowa zwijająca tkaninę przy podnoszeniu. Wyjątkiem są oczywiście rolety plisowane i rzymskie, ale o tym za chwilę. Te osłony okienne odnajdą się w niemal każdym wnętrzu, skutecznie blokując promienie słoneczne i dbając o prywatność domowników. Są doskonałym wyborem zarówno do łazienek, jak i sypialni czy pokoi dziecięcych. Łatwe sterowanie i czyszczenie to z pewnością ich flagowe cechy.

Rolety we wzory - kiedy je wybrać?
Roleta materiałowa bezinwazyjna we wzory, Przyciemniająca, Kalejdoskop Żółty

Roleta materiałowa, Bezinwazyjna, Przyciemniająca, We wzory

WYBIERZ
Roleta plisowana, Przyciemniająca, na wymiar, Gabi Zielony Jeans

Roleta plisowana, Przyciemniająca, Na wymiar, Gabi Zielony Jeans

WYBIERZ
Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Premium, Szmaragd

Roleta rzymska, Przyciemniająca, Na wymiar, Premium, Szmaragd

WYBIERZ

Kiedy zdecydować się na rolety?

Rolety jeszcze do niedawna nie były tak popularne, jak teraz. Większość osób stawiała na tradycyjne zasłony czy firanki. Teraz decydujemy się jednak dużo częściej na praktyczne i estetyczne aspekty osłon okiennych – nie są one bowiem już tylko narzędziem do zaciemnienia pomieszczeń, lecz także elementem dekoracyjnym. Ba, często stanowią wisienkę na torcie całej aranżacji i przyciągają wzrok od przekroczenia progu!

Rolety można podzielić na:

  • Rolety materiałowe. Są to najbardziej klasyczne modele, dostępne w wielu kolorach i wzorach. Ich prosty design pasuje do każdego wnętrza i jest dopełnieniem istniejącej już aranżacji. Inaczej jest jednak w przypadku opcji wzorzystej – tutaj możemy wybierać spośród dziesiątek nadruków. Jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu danego pomieszczenia, ten rodzaj umożliwia montaż tkaniny termoizolacyjnej (podgumowanej) z prowadnicami. Dzięki temu żadne promienie słoneczne nie dostaną się do środka.
  • Rolety plisowane. Dzielą się na jednokierunkowe i dwukierunkowe. Charakteryzują się brakiem rury nawojowej – przy podnoszeniu składają się w estetyczną harmonijkę. Można nimi zasłonić wybrany fragment okna, co sprawdza się na przykład w łazienkach lub biurach (łatwo jest zablokować wtedy świecące prosto w monitor słońce, bez konieczności rezygnowania z uroków światła dziennego). Plisy pasują do nowoczesnych, skandynawskich i minimalistycznych aranżacji.
  • Rolety rzymskie. Są to najbardziej spektakularne osłony okienne. Tutaj również nie spotkamy tradycyjnej rury nawojowej. Tkanina podczas unoszenia składa się w estetyczne zakładki. To połączenie funkcjonalności rolet materiałowych i strojności zasłon. Występują w wielu rodzajach materiałów – od poliestrowych, aż po welurowe. Oczywiście można dopasować je również pod względem przepuszczalności światła. Rolety rzymskie świetnie sprawdzą się na przykład we wnętrzach klasycznych czy glamour.
  • Rolety dzień i noc. Są one chyba najczęściej wybieraną osłoną okienną ostatnich lat. Nic dziwnego – ich budowa, a co za tym idzie, także funkcjonalność potrafią zrobić wrażenie. Zbudowane z dwóch warstw materiału o naprzemiennie ułożonych, transparentnych i przyciemniających (lub zaciemniających) pasach. Kiedy poruszamy łańcuszkiem, tkanina porusza się względem siebie i można ustawić je w trzech pozycjach: zamkniętej, półotwartej i otwartej. To pozwala kontrolować stopień nagrzewania się pomieszczeń.
  • Rolety screen. Jest to prawdziwy fenomen na rynku osłon okiennych. Roleta, która chroni przed słońcem czy wzrokiem sąsiadów i nie zabiera możliwości podziwiania widoku na zewnątrz? To możliwe! Screen odbija promienie słoneczne, ale dzięki specjalnej tkaninie nie odcina nas od świata zewnętrznego. Jednocześnie nie barwi pomieszczenia na dany kolor. Sytuacja zmienia się jednak wieczorem, gdy przy zapalonym świetle z zewnątrz będzie widać poruszające się sylwetki.
  • Rolety bambusowe. Wprowadzają do wnętrz nieco egzotycznego klimatu. Wykonane są z pędów bambusa. Ten naturalny materiał co prawda nie zapewni nam całkowitej ciemności, ale nadrabia ciekawymi efektami wizualnymi. Wpuszcza bowiem słońce przez malutkie szczelinki, zmiękczając i rozpraszając je. Rolety bambusowe pasują do rustykalnych i skandynawskich wnętrz, dodając im dużo ciepła i przytulności.
Rolety dzień i noc w salonie
Roleta dzień i noc w kasecie, Na wymiar, Kakaowy

Roleta dzień i noc w kasecie, Na wymiar, Kakaowy

WYBIERZ
Roleta bambusowa, Gotowa, Naturalny

Roleta bambusowa, Gotowa, Naturalny

WYBIERZ
Roleta wewnętrzna screen, Na wymiar, Narvi Czarny

Roleta wewnętrzna screen, Na wymiar, Narvi Czarny

WYBIERZ

Rolety czy żaluzje – jaką osłonę wybrać do konkretnego pomieszczenia?

Rolety dostępne na rynku są przede wszystkim uniwersalne. Występują w szerokich przedziałach cenowych, które zależą oczywiście od jakości wykonania i materiałów, z których zostały zrobione. Oferują dużo więcej rozwiązań niż żaluzje. Są także łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Żaluzje mają jednak swoich zwolenników dzięki ponadczasowemu i nietuzinkowemu designowi oraz swobodzie w dozowaniu wpadających do wnętrza promieni słonecznych.

Odpowiedź na pytanie „co wybrać – rolety czy żaluzje?” nie może być jednoznaczna. Wszystko zależy od osobistych preferencji i rodzaju wnętrza. Najważniejszą zasadą jest jednak, aby nie decydować się na żaluzje drewniane w łazience czy kuchni. Znacznie lepiej sprawdzą się tam modele bambusowe, drewnopodobne czy właśnie rolety (na przykład plisy!). Jeśli marzysz o lamelkach z drewna w sypialni, przemyśl połączenie ich z klasycznymi zasłonami, które zapewnią maksymalny komfort. Do kuchni polecane są rolety rzymskie – często w tego rodzaju pomieszczeniu nie ma miejsca na przesadne dekoracje, więc strojne okno wydaje się strzałem w dziesiątkę. Do biura czy pokoju dziecka wybierz opcje plisowane, żaluzje lub rolety screen. W salonie świetnie sprawdzą się wszystkie modele.