Rolety do okien dachowych – jak wybrać?

Na odpowiednią i przemyślaną aranżację takiej przestrzeni jak poddasze składa się wiele elementów, ale tym, który będzie odpowiadał za komfort spędzanego w niej czasu, jest ochrona okien dachowych. Na co warto zwrócić uwagę, by do okien dachowych wybrać roletę skuteczną, kompleta a do tego funkcjonalną?

Na odpowiednią i przemyślaną aranżację takiej przestrzeni jak poddasze składa się wiele elementów, ale tym, który będzie odpowiadał za komfort spędzanego w niej czasu, jest ochrona okien dachowych. Na co warto zwrócić uwagę, by do okien dachowych wybrać roletę skuteczną, kompleta a do tego funkcjonalną?

jak wybrac rolety dachowe

Rolety dachowe gotowe i na wymiar

Dopasowany rozmiar rolety zagwarantuje jej skuteczne działanie oraz niezawodną przez lata ochronę przed słońcem. Ważny jest także prosty montaż oraz dopasowanie do typu okna. W przypadku okien dachowych rolety dostępne są w dwóch typach:

  • gotowe, które mają narzucony przez producenta wymiar, najczęściej dopasowany do popularnych modeli okien,
  • na wymiar, które produkowane są wedle podanych przez klienta rozmiarów.

Plusem kupowania gotowych rolet na okna dachowe jest zaoszczędzony czas oraz pieniądze. Proces zakupowy jest zazwyczaj szybki, a koszty zakupu niższe. Roleta na wymiar, dopasowana do modelu okna, np. do okien dachowych VELUX® czy FAKRO®, to gwarancja skutecznej ochrony oraz prostego montażu. Zazwyczaj wybór opcji oraz stopień personalizacji produktu jest znacznie większy niż w przypadku rolet gotowych.

Jak sprawdzić model?

Wybór rolety do okna dachowego jest często uzależniony od modelu okna. Inną roletę, szczególnie pod względem montażu, przygotowuje się dla okna dachowego VELUX®, inną dla okna firmy FAKRO®, a jeszcze inną na okno Okpol. Aby poznać model okna, wystarczy znaleźć tabliczkę informacyjną, która najczęściej znajduje się w okolicach jednego z rogów okna. Zazwyczaj rolety dachowe pasują zarówno do okien uchylnych, obrotowych oraz uchylno-obrotowych, jednak warto zapoznać się z instrukcją montażu jeszcze przed zamówieniem produktu, by upewnić się, że dana roleta będzie pasować do okna.

jak sprawdzic model okna dachowego

Jaki wybrać materiał?

Okno na poddaszu wymaga szczególnej ochrony. Jego bezpośrednie wystawienie na promienie słoneczne sprawia, że pokoje z oknami dachowymi nagrzewają się szybciej i znacznie mocniej. Dobór odpowiedniego materiału jest uwarunkowany kilkoma czynnikami, które warto wziąć pod uwagę jeszcze na etapie planowania i szukania produktu. Są nimi:

  • przeznaczenie pokoju (sypialnia, jadalnia, pokój dziecięcy),
  • wielkość okna,
  • strona, po której znajduje się okno (wschodnia, zachodnia).

Najpopularniejszą wersją rolet dachowych na okna są rolety zaciemniające. Po pierwsze dlatego, że materiał ten świetnie odbija ostre promienie słoneczne, a dodatkowo może wprowadzić w pomieszczeniu prawie całkowitą ciemność. Decydując się na materiał zaciemniający, warto doczytać, czy jest on dodatkowo podgumowany lub pokryty powłoką termiczną odbijającą słońce. Taki materiał sprawdzi się bardzo dobrze w sypialniach, dla okien dachowych o dużych rozmiarach oraz tych, które wychodzą na wschodnią i południową stronę świata.

Warto także zwrócić uwagę na cechy szczególne materiału zaciemniającego i tego, czym jest pokryty. W przypadku okien dachowych przestrzeń pomiędzy szybą a zasłoniętą roletą może nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur. Dobrze jest więc się upewnić, że materiał nie odkształci się oraz nie utraci koloru.

rolety materialowe do swietlikow
jak wybrac rolety do okien dachowych

Do okien dachowych, które znajdują się w kuchni, pokojach dziecięcych, salonach, jadalniach czy łazienkach sprawdzają się rolety z materiałami przyciemniającymi. Ten rodzaj rolet nie zaciemnia całkowicie pomieszczeń, a jedynie blokuje ostre promienie słoneczne. Przytłumione rozproszenie światła sprzyja nauce, relaksowi oraz wprowadza do wnętrza przytulny nastrój. Rolety z materiałem przyciemniającym poleca się do okien wychodzących na zachodnią i północną stronę o niewielkim rozmiarze.

Dodatkowym elementem, który sprawia, że roleta na oknie dachowym wygląda bardziej elegancko oraz skuteczniej chroni przed słońcem, są prowadnice. Znajdujące się po obu stronach materiału, aluminiowe (bo z tego tworzywa na ogół produkuje się rolety dachowe) prowadnice przytrzymują materiał w poziomej pozycji. Ich szczególną zaletą jest ochrona przed bocznymi prześwitami. Dzięki nim w przypadku rolet z materiałem zaciemniającym, efekt całkowitej ciemności w pomieszczeniu jest łatwiej osiągalny. Rolety na okna dachowe, oferując skuteczną ochronę i elegancki design dostępne są w wielu wariantach, modelach a nawet kolorach. Problemem nie powinno być zatem znalezienie takiej, która odpowiada naszym gustom i budżetowi.