Rolety do salonu: jak zaaranżować okno w pokoju dziennym

Pokój dzienny to wizytówka naszego domu, dlatego jego wystrój musi być zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Dziś bierzemy na tapet aranżację okien i podpowiadamy, jakie rolety najlepiej sprawdzą się w salonie!

Aranżacje okienne w pokoju dziennym muszą być wielozadaniowe – to w końcu serce naszego domu, w którym spędzamy mnóstwo czasu – spożywamy posiłki, relaksujemy się, oglądamy filmy, czy spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Jakie więc rolety wybrać do salonu, aby były jednocześnie estetyczne i praktyczne? Mamy kilka swoich typów… Zapraszamy do lektury!

roleta do salonu

Jakie rolety możemy zamontować w salonie?

Salon to swojego rodzaju wizytówka naszego domu, dlatego jego aranżacja jest niezwykle ważna. Okna często pomijane są na etapie urządzania przestrzeni, co zazwyczaj jest dużym błędem. To bowiem nie tylko meble czy kolory ścian, lecz także dodatki definiują jego klimat, który z kolei wpływa na nasze samopoczucie. Pokój dzienny powinien więc być zarówno estetyczny, przytulnym, jak i funkcjonalny.

Jakie rolety idealnie sprawdzą się w salonie? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i gustu. Osłony okienne powinny jednak spełniać określone role takie jak wygodne sterowanie, kontrola nad poziomem nasłonecznienia wnętrza, łatwe czyszczenie oraz ochrona prywatności zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

jakie wybrać rolety do salonu

Rolety rzymskie w salonie

To, co wyróżnia rolety rzymskie na tle konkurencji to ich niezwykły sposób składania się. Materiał nie zwija się bowiem, jak w standardowych modelach – podczas unoszenia nawija się na siebie, tworząc estetyczne marszczenia gwarantujące niebanalną aranżację okna w salonie. Ten zabieg oraz bogata gama kolorystyczna sprawia, że pasują one zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Wybierając rolety rzymskie do salonu, mamy do wyboru aż cztery rodzaje prostego montażu: na ścianie, suficie, wnęce oraz skrzydle okiennym. Pozwala to dopasować je do własnych preferencji i możliwości architektonicznych.

roleta rzymska w salonie

Rolety materiałowe w salonie

Rolety materiałowe to najbardziej znane i jednocześnie najprostsze osłony okienne, które sprawdzają się idealnie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, w jakim stylu są one zaaranżowane. Bogata paleta kolorów oraz wzorów pozwala w prosty sposób stworzyć udaną aranżację, a okno uczynić jej dopełnieniem lub głównym punktem.

Dostępne są trzy warianty rolet materiałowych: bezinwazyjne, w kasecie oraz wolnowiszące. Te osłony okienne można dopasować do swojego wnętrza także pod kątem montażu oraz stopnia transparentności tkanin.

roleta materiałowa w salonie

Rolety dzień i noc w salonie

Lubisz wielozadaniowość? Rolety dzień i noc w salonie sprawdzą się wręcz wzorowo! Łączą one w sobie estetykę żaluzji i funkcjonalność modeli materiałowych. Ich niezwykła budowa oparta jest na dwóch warstwach materiału w naprzemienne pasy wykonane z przezroczystej siatki i zaciemniającej tkaniny. Ten mechanizm pozwala mieć zarówno prywatność, jak i nasłonecznienie wnętrz pod pełną kontrolą.

Rolety dzień i noc również występują w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasowują się do każdej aranżacji. Mogą być zamontowane inwazyjnie lub bezinwazyjnie – bez potrzeby naruszania struktury okna czy ścian..

roleta materiałowa w salonie

Rolety plisowane w salonie

Czas na prawdziwe okienne gwiazdy – rolety plisowane do salonu to strzał w dziesiątkę. Od konkurencji wyróżnia je unikalny, geometryczny i jednocześnie bardzo uniwersalny design oraz system sterowania. Tkanina umieszczona jest między dwiema listwami, którymi (w zależności od modelu) można poruszać w górę i w dół, ustawiając plisę na pożądanej wysokości.

Rolety plisowane, potocznie nazywane plisami, montowane są w świetle szyby lub za pomocą specjalnych haczyków nakładanych na ramę okna. Płynna regulacja pozwala kontrolować wpadające promienie słoneczne oraz wzrok ciekawskich sąsiadów, bez konieczności całkowitego zasłaniania okna.

roleta materiałowa w salonie

Rolety bambusowe w salonie

Powiew orientu do aranżacji okna w salonie wprowadzą rolety bambusowe, które wpuszczą do wnętrza delikatne rozproszone światło i jednocześnie zapewnią prywatność wszystkich mieszkańców. Wykonane są z cienkich listewek z azjatyckich drzew, dzięki czemu sprawdzą się nie tylko w pokojach dziennych, ale także w łazienkach czy sypialniach.

Rolety bambusowe mają niezwykle lekką konstrukcję i zwijają się w taki sam sposób jak modele materiałowe lub rzymskie. To pozwoli dopasować je do własnych aranżacji.

roleta materiałowa w salonie

Rolety dachowe w salonie

Salon na poddaszu? Ależ tam musi być klimat! Pokój dzienny pod skosami potrzebuje zarówno dostępu do światła, jak i ochrony przed nadmiernym jego działaniem. Rolady dachowe świetnie sprawdzają się w roli zarówno regulującej dopływ promieni słonecznych, jak i estetyczne.

Sekretem rolet dachowych są boczne prowadnice, w których porusza się materiał. Zapewniają one stabilność i zakrycie okna, a materiały o różnych odcieniach i stopniach transparentności, gwarantują udane aranżacje okna w salonie.

roleta materiałowa w salonie

Jak wybrać idealne rolety do salonu?

Podczas wybierania idealnych rolet do salonu, należy wziąć pod lupę kilka istotnych kwestii:

Prywatność – na początku warto ustalić, w jakim kierunku skierowane jest okno. Jeżeli znajduje się na niskim piętrze, w niewielkiej odległości od innego domu lub bloku, czy przy ruchliwej ulicy, potrzebne będzie dużo prywatności także w ciągu dnia. Tutaj najlepiej sprawdzą się rolety dzień i noc, które pozwolą zarówno wpuścić do wnętrza promienie słoneczne, jak i uchronią przed wzorkiem ciekawskich sąsiadów.

Kontrola światła – to, ile światła wpuścimy do swojego domu, zawęża grono potencjalnych kandydatów. Jeżeli zależy nami na rozproszonym świetle, postawmy na rolety bambusowe, które wpuszczą do wnętrz rozproszone promienie słoneczne i dbają o prywatność. Bardzo ważne jest także umiejscowienie samych okien – w zależności od tego, czy są one wystawione na wschód czy zachód, będziemypotrzebowali tkanin zaciemniających lub wręcz przeciwnie – transparentnych.

Charakter wnętrza – jakie są idealne osłon okienne do salonu, który jest jednocześnie miejscem pracy? To wymaga pełnej kontroli nad światłem, więc tutaj egzamin wzorowo zdadzą plisy. Jeśli natomiast zależy Ci na stworzeniu domowego kina, modele materiałowe zaciemniające (koniecznie z prowadnicami) będą najlepszym kompanem do filmów i seriali. Największy efekt zrobią jednak rolety rzymskie!

jakie wybrać rolety do salonu

Aranżacja okna w salonie - dopasuj styl i myśl długoterminowo

Osłony okienne powinny być spójne ze stylem, w jakim urządzony jest cały pokój dzienny. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy, że będą one tylko uzupełnieniem czy też głównym punktem całej aranżacji. W tej kwestii nie należy bać się eksperymentów i jednocześnie myśleć długoterminowo – brzmi skomplikowanie? Mamy kilka wskazówek, które pozwolą wybrać idealne rolety do salonu.

Postawmy na ponadczasową kolorystykę – niezależnie od modelu rolet, pamiętaj, aby wybierać odcienie, które łatwo jest zestawiać z innymi kolorami. To ułatwi zadanie, kiedy przyjdzie czas na przemalowanie ścian.

Nie przesadzajmy ze wzorami – to ułatwi dobieranie wszelkich dodatków do salonu.

Podpatrujmy trendy, ale działajmy po swojemu – to my najlepiej wiemy, co sprawdzi się w naszym domu

Nie bójmy się łączyć różnych osłon okiennych – rolety świetnie wyglądają z zasłonami czy firankami!