Jednym z nich jest światło słoneczne – niezbędne w regulowaniu dobowego rytmu. Jednak mimo niezaprzeczalnych walorów, ostre promienie słoneczne potrafią okazać się utrapieniem. Z pomocą mogą przyjść rolety, które nie przepuszczają światła.
Kiedy potrzebujemy mroku w pomieszczeniu?
Projektantka przestrzeni dr Joanna Jurga w swoich pracach zaznacza, że dobry sen to dobre życie. I ciężko się z nią nie zgodzić. Odpowiednia higiena snu bezpośrednio wpływa na dobre zdrowie i samopoczucie, a te przekładają się na sukcesy zawodowe i relacje z otoczeniem. Warto zadbać o warunki sprzyjające zasypianiu i przedłużające sen poprzez wprowadzenie przytulnego mroku do sypialni.
Zaciemnienie pomieszczenia przyda się nie tylko w sytuacji, gdy słońce przeszkadza w zasypianiu. Uliczne lampy, przejeżdżające auta, czujka u sąsiada na podwórku lub nawet światła z innych mieszkań na ciasnym osiedlu – to wszystko może mieć niekorzystny wpływ na jakość snu domowników.
Odpowiednie blokowanie światła przyda się także świeżo upieczonym rodzicom. Dzieci do około 3. roku życia bardzo często potrzebują dodatkowego snu w trakcie dnia. Zaciemnienie pokoi roletami blokującymi światło może pozytywnie wpłynąć na proces zasypiania oraz wydłużyć drzemki. Sprawdzi się szczególnie latem, kiedy dni są bardzo długie.
Oprócz zadbania o lepszą jakość snu oraz schronieniem się przed ostrym słońcem, nieprzepuszczające światła rolety można wykorzystać do zaciemnienia pomieszczenia, aby obejrzeć film lub prezentację z projektora. Sprawdzą się także przy tworzeniu studia fotograficznego.
Rolety, które nie przepuszczają światła
Jednym ze skutecznych sposobów na zablokowanie światła są rolety. Opuszczany w dół materiał zakrywa szybę, stanowiąc w ten sposób barierę odbijającą zarówno promienie słoneczne, jak i światło emitowane z innych źródeł. Rolety można podzielić na dwa rodzaje: te montowane wewnątrz, najczęściej wykonane z różnej grubości tkanin oraz rolety zewnętrzne, wykonane z aluminium lub PVC.
Szukając rolety wewnętrznej, której zadaniem będzie zablokować wpadające światło, warto zwrócić uwagę na grubość materiału i jego stopień przepuszczalności. Na rynku oferowane są rolety materiałowe zaciemniające, o bardzo dużej gramaturze materiału oraz takie, które mają specjalnie zaimpregnowaną jedną stronę, by maksymalnie ograniczyć przepuszczanie światła. Bardzo korzystnie wpłynie to także na obniżenie temperatury w pokoju latem, kiedy ostre słońce nagrzewa pomieszczenia.
Nie bez znaczenia będzie także sposób montażu takiej rolety. Najlepszą szczelność zapewnią rolety w kasecie oraz te ze sterowaniem bocznym, które zapobiega bujaniu się materiału.
Całkowite zaciemnienie zapewnić mogą także rolety zewnętrzne. Ich pancerz wykonany jest z aluminium lub PVC, które dodatkowo wypełnione są różnymi materiałami izolacyjnymi. Nie tylko pomogą spowić pokój w totalnym mroku, ale także wyciszą hałas z zewnętrz oraz zapobiegną wymianie temperatur. Sprawdzą się idealnie w bardzo zimne i bardzo ciepłe dni.
Wybierz swoje rolety blokujące światło
Rolety zewnętrzne to zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o skuteczne zaciemnienie pomieszczeń. Oferta jest bardzo bogata; można wybierać między roletami elewacyjnymi i podtynkowymi. Każda posiada szereg różnych funkcji i dodatków. Występują zarówno w wersji elektrycznej, jak i manualnej oraz można je dostosować do indywidualnych warunków montażu i rozmiaru. Są one jednak nieporównywalnie droższe od rolet materiałowych, a planowanie ich zakupu to dłuższy proces.
Znacznie szybciej i taniej można zablokować światło za pomocą rolet zaciemniających. W pierwszej kolejności warto rozważyć typ rolety i dopasować go do okien w sypialni. Rolety w kasecie na ogół montowane są do ramy okiennej i szczelnie zasłaniają całą szybę. Rolety bezinwazyjne montowane są szybko i bez specjalistycznego sprzętu, a do tego nie niszczą okien i ścian. Ze względu na swoją wytrzymałą konstrukcję, do bardzo dużych okien polecane są rolety wolnowiszące, jednak bez sterowania bocznego nie gwarantują tak skutecznego blokowania światła.
Roleta, która nie przepuszcza światła to taka, która może wyróżnić się wysoką gramaturą materiału. Tym, którym zależy na skutecznym blokowaniu promieni słonecznych, zaleca się zwrócić uwagę na tkaniny o gramaturze 260 g/m2 i wyższej. Dodatkowymi atutami tkanin zaciemniających będzie ich impregnacja lub pokrycie zewnętrznej strony specjalną srebrzystą powłoką. Dodatkowe warstwy na materiale gwarantują ograniczenie przenikalności światła w 100%. W przypadku tkanin do rolet oznaczonych jako całkowicie zaciemniające, kolor nie będzie miał wpływu na przepuszczalność światła. Warto jednak pamiętać, że ciemniejsze barwy dodatkowo spotęgują efekt mroku w pomieszczeniu.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrane rolety, które nie przepuszczają światła, mogą mieć ogromny wpływ na samopoczucie i dobowy rytm. Podniosą jakość snu, a latem pozwolą na obniżenie temperatury w pokojach. Wybór blokujących światło rolet nie wydaje się trudnym zadaniem. Oferta na rynku jest bardzo bogata, a różne modele sprawiają, że dopasowanie produktu do okien i potrzeb domowników staje się banalnie proste.