Rolety, zasłony czy firanki w wykuszu - jak dobrać osłony do wnęki okiennej?

Szukasz pomysłu, jak powiesić firanki w wykuszu? A może chcesz wiedzieć, jakie osłony sprawdzą się najlepiej we wnęce okiennej? Zostań z nami po dużą dawkę inspiracji!

Jakie osłony okienne sprawdzą się najlepiej w wykuszu? Ta charakterystyczna wnęka stanowi wyzwanie dekoracyjne ze względu na swój nietypowy kształt i niestandardowe wymiary. Oczywiście ma również wiele zalet - powiększa oraz doświetla mieszkanie. Zazwyczaj przybiera kształt wielokąta składającego się z 3-5 ścian. Z tym rozwiązaniem architektonicznym spotykamy się nie tylko w zabudowie jednorodzinnej czy wysokich budynkach, lecz także w nowoczesnym budownictwie.

Zasłony we wnęce okiennej

Jak zasłonić okna w wykuszu?

Wykusz w domu czy mieszkaniu nie tylko powiększa wnętrze, lecz także dodatkowo je doświetla. Dzięki odpowiednio dobranym osłonom okiennym możemy w prosty sposób podkreślić grę światła i cienia, podnosząc atrakcyjność naszej wewnętrznej aranżacji. Nie jest to jednak proste zadanie – nie ma tam bowiem pojedynczych okien o standardowych rozmiarach. Są to raczej duże przeszklenia o indywidualnym kształcie, z którymi gotowe osłony okienne mogą sobie nie poradzić. Jednak najważniejszym krokiem jest bezbłędne dokonanie pomiarów okna.

Dekorując wykusz należy zdecydować się zatem na zasłony, firanki lub rolety produkowane na wymiar. Muszą być one uszyte na całą szerokość wnęki, gdyż węższe wyglądają nieestetycznie. Dzięki temu z łatwością dopasujemy osłony okienne nie tylko do możliwości architektonicznych wnętrza, lecz także do własnych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że aranżacje okien w wykuszu powinny być spójne z pozostałymi elementami danego pomieszczenia, w tym również innymi przeszkleniami. Bardzo ważnym aspektem jest także funkcjonalność każdej aranżacji – dekoracja nie może utrudniać zamykania, otwierania, uchylania czy mycia okien.

Zastanawiając się, jakie rolety lub firanki do wykuszu sprawdzą się najlepiej, nie zapominajmy o zasadzie: „mniej znaczy więcej”. Ta wnęka jest na tyle oryginalnym i ozdobnym elementem architektury, że dodatkowe zdobienia, abstrakcyjne wzory czy różnorodne tekstury nie będą nam potrzebne. Jeżeli dysponujemy dość dużym pomieszczeniem, możemy zaszaleć z odważnymi i mocnymi kolorami.

Rolety rzymskie w wykuszu

Jakie firanki powiesić w wykuszu?

Firanki i lekkie zasłony to najlepszy wybór na dekorację okien w wykuszu – należy jednak odpowiednio dobrać materiały oraz ich długość. Pozwalają one w łatwy sposób stworzyć aranżację, która spełni nasze potrzeby. Wszystko zależy bowiem od celu, jaki obraliśmy:

  • jeżeli zależy nam na stworzeniu intymnej atmosfery, powinniśmy postawić na delikatne, sięgające podłogi firany powieszone na całej szerokości okna,
  • jeśli nie chcemy rezygnować z widoku za oknem, wybierzmy finezyjnie upięte, sięgające podłogi firany lub zasłony, co pozwala zrezygnować z montażu karnisza na całej szerokości okna.

Jeśli natomiast stawiamy na minimalizm i maksymalną wygodę, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie dla firan i zasłon. Wówczas postawmy na rolety materiałowe lub rzymskie o dobrze dobranym stopniu transparentności, aby nasz wykusz w dalszym ciągu mógł doświetlać wnętrze mieszkania.

Zasłony w wykuszu

Rolety jako alternatywa dla firanek

Warto pamiętać o tym, że firanki to nie jedyny rodzaj osłon okiennych, które możemy zastosować w wykuszu. Obecnie rynek oferuje mnóstwo alternatywnych możliwości, które każdy może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli wykusz pełni w naszym domu przede wszystkim praktyczną funkcję, np. zarezerwowaliśmy tę przestrzeń na jadalnię, warto pomyśleć o osłonach okiennych, które pozwolą nam wygospodarować maksimum wolnego miejsca. Najlepsze do tego będą rolety plisowane na wymiar, rolety rzymskie lub materiałowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku niestandardowych okien.

Żaluzje w wykuszu

Jak zaaranżować wykusz w salonie lub kuchni?

Szukasz osłon okiennych do wykuszu w salonie? Skup się na tym, aby były one dopasowane do stylu, jaki panuje w pokoju dziennym. Tutaj najlepiej sprawdzą się cienkie, jednolite, najlepiej jasne, sięgające podłogi firanki lub rolety o odpowiednim stopniu transparentności. W kuchni najlepiej sprawdzą się rolety plisowane lub zasłony sięgające do połowy przeszklenia.

Jeżeli chodzi o walory estetyczne, materiały osłon okiennych należy dopasowywać do stylu i kolorystyki panujących w danym pomieszczeniu. We wnętrzach glamour doskonale sprawdzą się delikatnie połyskujące lub ażurowe firany, a w skandynawskich projektach najlepiej odnajdą się minimalistyczne, gładkie lub tiulowe tkaniny. Styl klasyczny na pewno polubi się z delikatnie zdobionymi materiałami.

Nie zapominajmy również o alternatywnych rozwiązaniach, bowiem obecnie mamy wiele możliwości aranżacyjnych tej nietypowej przestrzeni w domu. Wszystko zależy od funkcji wykuszu i ilości miejsca, jaką potrzebują domownicy, aby czuć się tam swobodnie, np. podczas rodzinnych obiadów.

Roleta rzymska, Transparentna, Easy, Orzech laskowy

Roleta rzymska, Transparentna, Easy, Orzech laskowy

WYBIERZ
Zasłona Catalea, Przyciemniająca, Na wymiar, Miętowy cukierek

Zasłona Catalea, Przyciemniająca, Na wymiar, Miętowy cukierek

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Graham

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Graham

WYBIERZ