Rolety, zasłony czy firanki w wykuszu – jak dobrać osłony i podnieść jakość aranżacji wnętrza?

Szukasz pomysłów, jak powiesić firanki w wykuszu? A może potrzebujesz inspiracji na zupełnie nowy rodzaj osłon okiennych do tej charakterystycznej wnęki? Jesteś w dobrym miejscu! Podpowiemy Ci w jaki sposób udoskonalić aranżację Twojego wnętrza.

Szukasz pomysłów, jak powiesić firanki w wykuszu? A może potrzebujesz inspiracji na zupełnie nowy rodzaj osłon okiennych do tej charakterystycznej wnęki? Jesteś w dobrym miejscu! Podpowiemy Ci w jaki sposób udoskonalić aranżację Twojego wnętrza.

Jakie osłony okienne sprawdzą się najlepiej w wykuszu? Ta charakterystyczna wnęka stawia wyzwanie dekoracyjne ze względu na jej nietypowy kształt i niestandardowe wymiary. Ten element budynku wystający poza jego obrys tworzy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania oraz znacznie doświetla dom czy mieszkanie. Zazwyczaj przybiera kształt wielokąta składającego się z 3-5 ścian. Z tym rozwiązaniem architektonicznym spotykamy się nie tylko w zabudowie jednorodzinnej czy wysokich budynkach takich jak np. kamienice, lecz także w nowoczesnym budownictwie.

Wpływ światła dziennego

Firanki w wykuszu – na co zwrócić uwagę?

Wykusz w domu czy mieszkaniu nie tylko powiększa wnętrze, lecz także daje możliwość jego dodatkowego doświetlenia. Dzięki odpowiednio dobranym osłonom okiennym możemy w prosty sposób podkreślić grę światła i cienia, podnosząc atrakcyjność naszej aranżacji. Nie jest to jednak proste zadanie – nie występują tam bowiem pojedyncze okna o standardowych rozmiarach. Są to raczej duże przeszklenia o indywidualnym kształcie, z którymi gotowe osłony okienne mogą sobie nie poradzić. Jednak najważniejszym krokiem jest bezbłędne dokonanie pomiarów.

Dekorując wykusz należy zdecydować się zatem na zasłony, firanki czy rolety produkowane na wymiar. Muszą być one uszyte na całą szerokość wnęki, gdyż węższe wyglądają nieestetycznie. Dzięki temu z łatwością dopasujemy osłony okienne nie tylko do możliwości architektonicznych wnętrza, lecz także do własnych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że aranżacje okien w wykuszu powinny być spójne z pozostałymi elementami danego pomieszczenia, w tym również innymi przeszkleniami.

Bardzo ważnym aspektem jest także funkcjonalność każdej aranżacji – dekoracja nie może utrudniać zamykania, otwierania, uchylania czy mycia okien. Zastanawiając się, jakie rolety czy firanki do wykuszu sprawdzą się najlepiej, nie zapominajmy o zasadzie: „mniej znaczy więcej”. Ta wyjątkowa wnęka jest na tyle oryginalnym i ozdobnym elementem architektury, że dodatkowe zdobienia, abstrakcyjne wzory czy różnorodne tekstury nie będą nam potrzebne. Jeżeli dysponujemy dość dużym pomieszczeniem, możemy zaszaleć z odważnymi i mocnymi kolorami!

Wpływ światła dziennego

Jakie firanki powiesić w wykuszu?

Według ekspertów od aranżacji wnętrz firanki i lekkie zasłony to najlepszy wybór na dekorację okien w wykuszu – należy jednak odpowiednio dobrać materiały oraz ich długość. Pozwalają one w łatwy sposób stworzyć aranżację, która spełni nasze potrzeby. Wszystko zależy bowiem od celu, jaki obraliśmy:

  • jeżeli zależy nam na stworzeniu intymnej atmosfery, powinniśmy postawić na delikatne, sięgające podłogi firany powieszone na całej szerokości okna,
  • jeśli nie chcemy rezygnować z widoku za oknem, wybierzmy finezyjnie upięte, sięgające podłogi firany lub zasłony, co pozwala zrezygnować z montażu karnisza na całej szerokości okna.

Jeśli natomiast stawiamy na minimalizm i maksymalną wygodę, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie dla firan i zasłon. Wówczas postawmy na rolety materiałowe czy rzymskie o dobrze dobranym stopniu transparentności, aby nasz wykusz w dalszym ciągu mógł doświetlać wnętrze mieszkania.

Rolety jako alternatywa dla firanek do wykuszu w salonie, kuchni czy jadalni

Odpowiedź na pytanie „jakie firanki powiesić w wykuszu” powinna być uzależniona od tego, o jakim pomieszczeniu mówimy. W tej charakterystycznej wnęce zazwyczaj urządzamy kuchnię, jadalnię lub salon, choć często pojawia się ona także w sypialniach – dlatego przy wyborze odpowiednich osłon okiennych musimy zadbać nie tylko o estetyczną, lecz także ich praktyczną stronę.

Warto pamiętać o tym, że firanki to nie jedyny rodzaj osłon okiennych, które możemy zastosować w wykuszu. Obecnie rynek oferuje mnóstwo alternatywnych możliwości, które każdy może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli wykusz pełni w naszym domu przede wszystkim praktyczną funkcję, np. zarezerwowaliśmy tę przestrzeń jako jadalnię, warto pomyśleć o osłonach okiennych, które pozwolą nam wygospodarować maksimum wolnego miejsca. Najlepsze do tego będą rolety plisowane na wymiar, rolety rzymskie czy materiałowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku niestandardowych okien.

Szukasz osłon okiennych do wykuszu w salonie? Skup się na tym, aby były one dopasowane do stylu, jaki panuje w pokoju dziennym. Tutaj najlepiej sprawdzą się cienkie, jednolite, najlepiej jasne, sięgające podłogi firanki lub rolety o odpowiednim stopniu transparentności. W części jadalnianej postaw na nieco grubsze tkaniny, które zapewnią minimalną prywatność i jednocześnie nie zabiorą dostępu do naturalnego światła. W kuchni najlepiej sprawdzą się rolety plisowane lub zasłony sięgające do połowy przeszklenia albo zazdrostki.

Jeżeli chodzi o walory estetyczne, warto materiały osłon okiennych dopasowywać do stylu i kolorystyki panujących w danym pomieszczeniu. We wnętrzach glamour doskonale sprawdzą się delikatnie połyskujące lub ażurowe firany, a w skandynawskich projektach najlepiej odnajdą się minimalistyczne, gładkie lub tiulowe tkaniny. Styl klasyczny na pewno polubi się z delikatnie zdobionymi materiałami.

Nie zapominajmy również o alternatywnych rozwiązaniach, bowiem obecnie mamy wiele możliwości aranżacyjnych tej nietypowej przestrzeni w domu. Wszystko zależy od funkcji wykuszu i ilości miejsca, jaką potrzebują domownicy, aby czuć się tam swobodnie, np. podczas rodzinnych obiadów.