Sposoby na wieszanie zasłon

Wymiana zasłon to szybki sposób na odświeżenie aranżacji wnętrza. I wcale nie musi być drogi! To rozwiązanie, które pozwala zmienić wystrój wnętrza, które zdążyło się już znudzić. Odpowiednio dobrane zasłony mogą pomóc w totalnym przeobrażeniu wnętrza, uczynią je bardzo przytulnym i wprowadzą ciepłą atmosferę. Poniżej przybliżonych zostało kilka sposobów na ich wieszanie, gdyż grają one pierwsze skrzypce – od ich rodzaju będzie zależeć układanie się falban – najważniejszego elementu dekoracyjnego zasłon.

Wymiana zasłon to szybki sposób na odświeżenie aranżacji wnętrza. I wcale nie musi być drogi! To rozwiązanie, które pozwala zmienić wystrój wnętrza, które zdążyło się już znudzić. Odpowiednio dobrane zasłony mogą pomóc w totalnym przeobrażeniu wnętrza, uczynią je bardzo przytulnym i wprowadzą ciepłą atmosferę. Poniżej przybliżonych zostało kilka sposobów na ich wieszanie, gdyż grają one pierwsze skrzypce – od ich rodzaju będzie zależeć układanie się falban – najważniejszego elementu dekoracyjnego zasłon.

Jak wieszać zasłony- sposoby wieszania zasłon

Karnisze – rodzaje

Karnisze najczęściej wykonywane są ze stali, jednak zdarzają się też wykonane z drewna czy plastiku. Nierzadko zdarza się, że przybierają także różne formy dekoracyjne. Jednak typy wyróżnia się dwa: sufitowe i ścienne. Jak sama nazwa wskazuje, karnisze sufitowe montowane są do sufitu nad oknem. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w przypadku dużych okien i niskich nadproży, uniemożliwiających stabilny montaż wsporników ściennych. Karnisze sufitowe występują albo w postaci szyny, do których najczęściej używa się znane wszystkim „żabki”, lub w postaci wsporników, na których osadza się drążek z nawleczoną już zasłoną. Minus: niektórym wariantom zarzuca się małą dekoracyjność. Natomiast karnisze ścienne, to nic innego, jak wsporniki zamontowane na nadprożu, do których montuje się drążek. Ten rodzaj karnisza pozwala na zastosowanie różnych metod wieszania zasłon, a dodatkowo daje ogromne możliwości aranżacyjne dzięki wymiennym, ozdobnym zakończeniom, takim jak kule, zawijane ślimaki czy wysadzane cylindry.

1. Zasłony wieszane na metalowych kołach – inaczej sztancowanie

Można się pokusić o stwierdzenie, że to jeden z najpopularniejszych sposobów wieszania zasłon. W materiał zasłon, w równych odstępach wbijane są metalowe koła, najczęściej koloru srebrnego. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze wieszanie zasłony na karniszu staje się banalnie proste i szybkie, ponieważ wystarczy jedynie przewlec kółka przez drążek. Równo rozmieszczone koła dają efekt pięknych, dużych falban, które świetnie prezentują się, kiedy zasłona jest zsunięta. Na koniec warto wspomnieć o łatwym zsuwaniu i rozsuwaniu zasłon, dzięki kółkom, które nie mają zbyt dużej powierzchni tarcia po drążku. Zastosowanie metalowych kółek do wieszania zasłon zaleca się w przypadku dużych i ciężkich materiałów, jak np. zasłony zaciemniające.

Zasłona wieszana na kołach

2. Klasyczne wieszanie na karniszu z żabkami

„Żabki” to wynalazek lat 90., który na pewno kojarzycie ze starych mieszkań. Pasowały one zazwyczaj do mało eleganckich szyn sufitowych, a przesunięcie zasłony lub firanki na żabkach czasem graniczyło z cudem. Na szczęście współczesne żabki zmieniły się pod względem formy i wyglądu, stając się elementem dekoracyjnym. Mimo to, nie są już tak popularne jak kiedyś.

wieszanie zasłon na żabkach

3. Zasłony na szelkach

Także jeden z łatwiejszych sposobów wieszania zasłon, który nie wymaga zastosowania dodatkowych zabiegów sprawiających, by zasłona wyglądała zjawiskowo. Szelki niewątpliwie sprawdzą się w przypadku zasłon wykonanych z lekkich materiałów we wnętrzach urządzonych w stylu boho.

Szelki w prosty sposób zapina się na drążku karnisza, który w tym przypadku warto zamontować dość wysoko nad oknem, by uzyskać efekt dokładnego zasłonięcia szyb. Plusem tego sposobu wieszania zasłony jest łatwość poruszania nią po drążku oraz finezyjność falban, utworzonych wskutek luźnego puszczenia zasłony.

zasłona na szelkach

4. Taśma marszcząca – sposób na pięknie pofalowaną zasłonę

Bardzo chętnie wykorzystywany sposób wieszania i układania zasłon. Taśmę wszywa się w górną część zasłony po jej niewidocznej stronie. Najpopularniejsze taśmy systemowe pozawalają na tzw. udrapowanie zasłony na karniszu w stosunku 3:1 lub 2:1 (należy pamiętać, że taśma powinna być wtedy wszywana w zasłonę o długości 3 lub 2 razy większej). Dostępne są także taśmy niesystemowe, które dają większą dowolność w marszczeniu zasłon na karniszu.

zaslonana taśmie marszczącej

5. Zasłona zawieszona na drążku, przeszycie tunelowe

Zasłona naciągana na drążek niesie za sobą dwie korzyści dekoracyjne. Dzięki temu, że drążek znajduje się we wnętrzu zasłony, istnieje możliwość całkowitego rozciągnięcia zasłony, aż do momentu, kiedy będzie tworzyć jedną, gładką powierzchnię. Drugą jest szansa na stworzenie niezwykle gęstego marszczenia, które uwydatni wygląd zsuniętych zasłon.

Przeszycia tunelowe to także jeden z prostszych sposobów wieszania zasłon. Nie zajmuje to dużo czasu i nie wymaga żadnych określonych umiejętności. Zaznacza się jednak, że ciasny lub źle dobrany tunel do wielkości drążka, może powodować lekkie utrudnienia w poruszaniu zasłoną. Polecane do każdego rozmiaru i typu zasłon. Polecane do każdego rozmiaru i typu zasłon.

zaslona z tunelem na karnisz

6. System mikrofleks

Fleksy lub też mikrofleksy to sposób na trwałe pofalowanie zasłony. W plastikowe fleksy wszywa się już przygotowane zakładki utworzone z materiału zasłony. Flesky wyposażone są w niewielkie haczyki, które można zawiesić na różnego rodzaju kółkach. Jednak największą zaletą fleksów jest regulowana wysokość haczyków. Oznacza to, że można zawiesić zasłonę w sposób całkowicie zasłaniający lub odsłaniający karnisz. Rozwiążą też problem zasłony, która wyszła za długa i nieelegancko szura po podłodze.

Fleksy zazwyczaj są już fabrycznie wszyte w materiał zasłony. Często można spotkać różne stopnie drapowania za pomocą fleksów, kiedy to pojedynczy z nich może mieć wszyte jedną, dwie lub trzy fałdy materiału. Zasłony na fleksach prezentują się bardzo majestatycznie i świetnie sprawdzają się na dużych oknach.

zasłona na fleksach
zasłona wieszana na mikrofleksach