TOP 3 style, w których najlepiej sprawdzą się żaluzje aluminiowe, drewniane i bambusowe

Zastanawiasz się, jakie żaluzje wybrać do mieszkania urządzonego w określonym stylu? Spieszymy z pomocą. Dowiesz się, do czego pasują żaluzje aluminiowe, drewniane i bambusowe.

Jakie żaluzje wybrać do stylu skandynawskiego?

Czym charakteryzuje się styl skandynawski? Spokojem, przestronnością i wygodą! Urządzając wnętrza w tym nurcie, chcemy, aby wszystkie elementy wystroju tworzyły spójną całość. Jasne kolory, naturalne materiały, funkcjonalne dodatki – nic nie jest przypadkowe i ma swoje określone zadanie. Nie ma tutaj miejsca na zbędne bibeloty, które tylko zbierają kurz.

Kolorystyka w stylu skandynawskim jest dość mocno określona, choć nie oznacza to, że musimy być ostrożni we wprowadzaniu nowych barw do wnętrz. Najczęściej stosuje się tutaj jasne i ciepłe barwy, które sprawiają, że pomieszczenia stają się przytulniejsze i przestronniejsze. W aranżacjach króluje oczywiście uniwersalna i bardzo wdzięczna biel. Zazwyczaj towarzyszą jej beże, szarości i różne odcienie niebieskiego. Niezwykle ważny w urządzaniu wnętrz w stylu skandynawskim jest przemyślany dobór dodatków. Dużo roślinności, meble z drewna i odpowiednio zaaranżowane okna to absolutna podstawa.

Choć w większości katalogów znajdziemy niemal puste przeszklenia, musimy dopasowywać trendy do zwykłej codzienności – niewielu z nas może pozwolić sobie na brak osłon okiennych. Jakie żaluzje wybrać? Odpowiedź jest prosta: drewniane lub bambusowe ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Podkreślą one ciepło domu czy mieszkania. Jednocześnie mają one tę najważniejszą cechę – funkcjonalność. Zaletą jest również wiele opcji montażu. Kolor lamelek warto dopasować do innych elementów wystroju.

Żaluzje drewniane w stylu skandynawskim
Żaluzja drewniana, 25 mm, Na wymiar, Len

Żaluzja drewniana, 25 mm, Na wymiar, Biały len

WYBIERZ
Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Gorczyca z taśmą złoty dąb

Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Złoty dąb

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Imbir

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Imbir

WYBIERZ

Styl industrialny – jakie żaluzje wybrać?

Styl industrialny ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych lat 50., gdzie likwidowane fabryki czy magazyny zaczęto przerabiać na mieszkania. Z biegiem czasu stał się bardzo popularny, a dziś jest symbolem minimalizmu w wersji premium. Oczywiście można go znaleźć nie tylko w pofabrycznych budynkach, lecz także w nowoczesnym budownictwie. Pojawia się zarówno w domach prywatnych, jak i restauracjach, a nawet biurach. Jakie żaluzje wybrać do przestrzeni urządzonej w tym nurcie?

Aranżując okna w stylu industrialnym, najpierw należy przyjrzeć się jego założeniom. Stawia on przede wszystkim na przestrzenność, proste formy i charakterystyczne dodatki – zazwyczaj pełne historii i przemysłowego sznytu. Kolorystyka jest tutaj bardzo monochromatyczna – rządzą szarości, czerń i chłodne odcienie bieli. Czerwona cegła, beton, metal, surowy tynk, miedź to elementy, których nie może tutaj zabraknąć.

Patrząc na surowy klimat stylu industrialnego, można stwierdzić, że utrzymane w nim wnętrza nie będą przytulne. Siła balansu tkwi jednak w dodatkach i odwadze – nie wolno bać się przełamywania schematów znanych nam z pozostałych nurtów aranżacyjnych. Gołe żarówki bez żyrandola? Metalowa półka zamiast drewnianego regału? Im surowiej, tym lepiej!

Co zatem z oknami? Jeśli sytuacja (zbyt nasłonecznione mieszkanie czy wścibscy sąsiedzi) zmuszają nas do zasłonięcia okien, musimy zdecydować się na jak najmniej ozdobne rozwiązania. Jakie żaluzje wybrać do mieszkania w stylu industrialnym? Strzałem w dziesiątkę będą modele aluminiowe. Ich surowy klimat będzie doskonale współgrał z resztą dodatków. Jednocześnie ociepli chłodny klimat, dzięki ciekawym efektom wizualnym, które tworzą obracające się lamelki – światło, jakie przez nie wlatuje, potrafi odmienić każde wnętrze.

Żaluzje aluminiowe w stylu industrialnym
Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Biały mat

Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Biały mat

WYBIERZ
Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Łososiowy mat

Żaluzja aluminiowa, 25 mm, Na wymiar, Łososiowy mat

WYBIERZ
Żaluzja aluminiowa, 50 mm, Na wymiar, Grafitowy mat

Żaluzja aluminiowa, 50 mm, Na wymiar, Grafitowy mat

WYBIERZ

Jakie żaluzje do mieszkania w stylu boho?

O wnętrzach boho mówi się, że są to aranżacje z duszą. Dlaczego? Inspiracje czerpią z odległych zakątków świata i różnych kultur (najczęściej Afryki i Ameryki Południowej). Rozkwit tego stylu szacuje się na początek lat 50. ubiegłego wieku, a nazwa pochodzi od bohemy – francuskiego środowiska artystycznego, która buntowała się przeciw utartym schematom i regułom panujących w niemal każdej dziedzinie życia. Dziś sprytnie łączy się on z nurtem skandynawskim, biorąc z każdego po trochu (tzw. Scandi Boho).

Styl boho łamie wszelkie konwenanse, wręcz ocieka folkowymi, zwierzęcymi i roślinnymi motywami. Wchodząc do wnętrza urządzonego właśnie w tym klimacie, możemy mieć wrażenie, że nic do siebie nie pasuje. Nie jest to jednak do końca prawda, bo choć aranżacje stawiają na mnogość wzorów, tekstur i kolorów, trzeba do nich podejść z głową – nie możemy bowiem zapomnieć, że w domu ma być nam przede wszystkim wygodnie. Zbyt duża ilość dodatków może utrudniać odpoczynek czy codzienne funkcjonowanie.

Jakie żaluzje wybrać do mieszkania w stylu boho? Nie będzie chyba zaskoczeniem, że najlepszym wyborem będą oczywiście te wykonane z naturalnych materiałów. Doskonale prezentować będą się żaluzje drewniane , ale my zdecydowanie stawialibyśmy na modele bambusowe. Zapewnią one ciekawe efekty wizualne – przez cienkie listewki bambusa, przenikać będzie rozproszone światło. Z drugiej strony będą one skutecznym strażnikiem prywatności i komfortowej temperatury.

Żaluzje bambusowe styl boho
Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Graham

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Graham

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Mleko

Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Mleko

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Arabika

Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Arabika

WYBIERZ

Podsumowanie

Zastanawiając się, jakie żaluzje wybrać do danego wnętrza, musimy dokładnie przyjrzeć się założeniom danego stylu. Na etapie zakupu warto także podjąć decyzję, czy aranżacja okienna ma tylko podkreślać wystrój, czy być jego głównym punktem. Jak pokazuje nasze zestawienie, każdy model żaluzji znajdzie swoje idealne wnętrze.