Żaluzje drewniane czy bambusowe? Wybierz właściwe rozwiązanie do domu

Decyzja o zakupie osłon okiennych podjęta, ale nadal nie wiesz, na który model postawić? Lepsze będą żaluzje bambusowe czy może żaluzje drewniane? Przyjrzymy się obu opcjom i spróbujemy doradzić najlepsze rozwiązanie!

Czym są żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane to jedne z najbardziej spektakularnych osłon okiennych dostępnych na rynku. Swój wdzięk zawdzięczają lamelkom obracającym się o 180 stopni. Ta płynna regulacja pozwala nie tylko na dokładnie dozowanie wpadającego do wnętrza światła, lecz także na stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Wpadające przez otwory promienie słoneczne dają bowiem piękne efekty wizualne. W dodatku tego rodzaju osłony okienne pasują niemal do każdego stylu aranżacyjnego. Oczywiście najlepiej sprawdzą się w nurcie skandynawskim, rustykalnym czy urban jungle. Jednak czy drewno nie jest materiałem, który pasuje także do wnętrz klasycznych albo loftowych?

Żaluzje drewniane łatwo dopasować do niemal każdego wnętrza. Drewno jest bowiem surowcem uniwersalnym i ponadczasowym, przez co uwielbianym przez architektów wnętrz. Żaluzje dostępne są zazwyczaj w dwóch rozmiarach lamelek – 25 i 50 mm, dlatego sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o montaż, tutaj też mamy swobodę wyboru i żadne architektoniczne aspekty nie powinny stanowić problemu. Inwestycja w te stylowe osłony rozwiązuje wiele problemów: nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, uciekania ciepła zimą, izolacji wnętrza przed uporczywym oświetleniem miejskim oraz wzrokiem sąsiadów. Dodatkowo są bardzo przyjazne najmłodszym domownikom, dzięki wyposażeniu ich w system bezpiecznego sterowania.

Żaluzje drewniane czy bambusowe
Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Len

Żaluzja drewniana, 50 mm, Len

WYBIERZ
Żaluzja drewniana, 25 mm, Na wymiar, Szafran

Żaluzja drewniana, 25 mm, Szafran

WYBIERZ
Żaluzja drewniana, 50 mm, Na wymiar, Lukrecja

Żaluzja drewniana, 50 mm, Lukrecja

WYBIERZ

Czym są żaluzje bambusowe?

Żaluzje bambusowe to swojego rodzaju zamiennik dla modeli drewnianych. Wykonane są ze sprasowanej trawy bambusa. Z tego powodu ich lamelki są dużo cieńsze i lżejsze (o nawet 40%) niż te wykonane z kawałka drewna. Jednocześnie, kiedy są złożone, zajmują o wiele mniej miejsca, co sprawdzi się na mniejszych oknach. Za tą lekkością idzie również mniejsza cena. Nie oznacza to oczywiście gorszej jakości. Bambus uchodzi bowiem za bardzo wytrzymały surowiec i prezentuje się we wnętrzach równie okazale. Pasuje do wielu aranżacji i występuje w przepięknych, uniwersalnych kolorach ziemi. Swoją stylistyką przywodzi na myśl egzotyczne wakacje pełne słońca i natury.

To, co odróżnia żaluzje bambusowe od drewnianych to przede wszystkim struktura. Wspomnieliśmy już, że są one dość cienkie. Wpływa to jednak nie tylko na ich wagę czy objętość, lecz także na zdolności termoizolacyjne. Bambus przepuszcza do środka więcej światła, a co za tym idzie, nie stanowi tak dobrej bariery przed uciekającym w zimę ciepłem. Minusem może okazać się także porowata powierzchnia, na której osadza się więcej kurzu, przez co jest trudniejsza w utrzymaniu w czystości. W obu przypadkach kluczem jest regularna pielęgnacja dopasowana do rodzaju materiału.

Żaluzje bambusowe w kuchni
Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Mleko z taśmą białą

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Mleko

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 25 mm, Na wymiar, Graham

Żaluzja bambusowa, 25 mm, Graham

WYBIERZ
Żaluzja bambusowa, 50 mm, Na wymiar, Ostryga

Żaluzja bambusowa, 50 mm, Ostryga

WYBIERZ

Kiedy wybrać żaluzje drewniane, a kiedy żaluzje bambusowe?

Jeśli stoisz przed decyzją, czy kupić żaluzje bambusowe, czy drewniane, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Kwestie, które warto przemyśleć to:

  • Rozmiar okna, na którym mają być one zamontowane. Bambusy sprawdzają się na małych i średnich przeszkleniach, niekoniecznie radząc sobie przy tych większych. Wszystko dlatego, że jeśli są zbyt długie, to będą narażone na wygięcia. Dlatego, jeśli potrzebujesz osłonić więcej, niż trzy metry, postaw na drewno.
  • Wagę osłony, ponieważ im żaluzja większa, tym cięższa. Modele drewniane powyżej 3 metrów mogą sprawiać problemy dzieciom czy osobom starszym. Jeżeli nie chcemy inwestować w sterowanie elektryczne, warto wtedy wybrać bambusy.
  • Wnętrze, w którym mają zawisnąć. Żaluzje drewniane przepuszczają mniej promieni słonecznych, dlatego sprawdzą się np. na poddaszach, w sypialniach czy salonach. Z kolei bambusy są bardziej odporne na warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy wysoka temperatura, dlatego polecane są do łazienek czy kuchni (choć producenci mają do takich pomieszczeń jeszcze lepsze rozwiązania, ale o tym później).
  • Kolor. Zarówno żaluzje drewniane, jak i bambusowe świetnie sprawdzą się w każdej aranżacji, ale jaśniejsze modele będą lepiej współgrały z nowoczesnymi wnętrzami, natomiast ciemniejsze z klasycznymi.
  • Cenę. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, modele bambusowe są tańsze od tych wykonanych z drewna.
Jakie żaluzje wybrać? Żaluzje drewniane czy bambusowe?

Alternatywa dla żaluzji drewnianych i bambusowych

Wspominaliśmy wcześniej, że żaluzje bambusowe lepiej radzą sobie z wilgocią i wysokimi temperaturami, dlatego są bardziej zalecane do montażu w łazienkach czy kuchniach. Nie zapomnijmy jednak o tym, aby upewnić się, że lamelki zostały pokryte specjalną warstwą ochronną. Dzięki niej maksymalnie odłożymy w czasie proces niszczenia osłon. Niestety decydując się na naturalne materiały, musimy liczyć się nie tylko z nierównym kolorytem, lecz także z tendencją do wyginania się czy płowienia.

Prawdziwą alternatywą dla tego typu osłon są żaluzje Faux Wood, które są wykonane z PCV imitującego drewno. Łączą w sobie estetykę i funkcjonalność modeli drewnianych i tak naprawdę ciężko je od siebie odróżnić. Są jednak dużo bardziej odporne na to, co czeka je w kuchniach czy łazienkach. Wyposażone są dodatkowo w ozdobną taśmę, dodającą im niesamowitego uroku.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na żaluzje drewniane, czy bambusowe, jednego możemy być pewni – ich montaż całkowicie zmieni oblicze danego wnętrza. Z niezwykłym wdziękiem wprowadzają przytulny klimat i ocieplają nawet najbardziej minimalistyczne aranżacje. Wybór zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i budżetu, jakim dysponujemy.