Zasłony czy rolety? Jakie osłony okienne wybrać do domu?

Dekoracja okien to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Zasłony czy rolety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej osłony? Zapraszamy do lektury, postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze kwestie dotyczące aranżacji przestrzeni okiennej.

ZASŁONY CZY ROLETY?

Dekoracja okien to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Zasłony czy rolety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej osłony? Zapraszamy do lektury, postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze kwestie dotyczące aranżacji przestrzeni okiennej.

Jakie rolety wybrać do domu?

Szukając idealnych osłon okiennych, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim należy się wyzbyć błędnego przekonania, że żaluzje, rolety czy zasłony są tylko sposobem na zasłonięcie okna. Umiejętnie dobrane modele pod kątem całej aranżacji pomieszczenia i osobistych preferencji mogą stać się dopełnieniem lub głównym punktem wnętrza. Funkcja dekoracyjna jest tutaj tak samo ważna, jak praktyczna. Warto więc poświęcić więcej czasu na przemyślaną inwestycję.

Rolety występują w wielu odsłonach. Dzięki tej różnorodności możemy z łatwością dopasować model do wnętrza i doskonale się przy tym bawić. Oczywiście warto na początku określić swoje preferencje – tak dużo opcji może przysporzyć wielu rozterek. Najważniejsze, aby osłona okienna dobrze komponowała się zarówno ze stylem aranżacyjnym, jak i kolorystyką panującą w danym pomieszczeniu. Na szczęście większość rolet występuje w bardzo szerokiej gamie barw.

ZASŁONY CZY ROLETY JAKIE WYBRAĆ

Rolety materiałowe

To model, o których można powiedzieć, że „klasyka obroni się sama”. Urzekają prostotą i uniwersalnym szykiem. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Wśród nich znajdziemy modele gładkie, jednokolorowe oraz wzorzyste. Te drugie świetnie sprawdzą się na przykład w pokojach dziecięcych lub gdy chcemy przyciągnąć wzrok właśnie w stronę okna (motywy roślinne i geometryczne robią wrażenie!). Występują w trzech wersjach: bezinwazyjnej montowanej na ramie okiennej za pomocą uchwytów, wolnowiszącej oraz z kasetą, do której chowa się materiał. Tkaniny mają trzy stopnie zaciemnienia.

Rolety rzymskie

Tutaj mamy do czynienia z bardziej elegancką osłoną okienną. Łączy ona dekoracyjność zasłon i praktyczność modeli materiałowych. Od zwykłych rolet odróżnia je jeden istotny szczegół – nie posiadają rury nawojowej. Tkanina podczas podnoszenia układa się w symetryczne zakładki, dlatego najlepiej wygląda opuszczona do połowy. Występują one w wielu wersjach kolorystycznych i materiałowych – szczególnie welurowe robią wrażenie. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, skandynawskich i glamour.

Rolety dzień i noc

Są to chyba najczęściej spotykane osłony okienne. Od kilku sezonów znajdują się na szczycie najchętniej kupowanych rolet. Nic dziwnego – ich wyjątkowa konstrukcja pozwala na maksymalną kontrolę światła i prywatności. Zbudowana jest na dwóch warstwach materiału o naprzemiennie ułożonych pasach. Można je ustawić w aż trzech pozycjach: całkowicie otwartej, półotwartej i zamkniętej. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko w sypialni, lecz także w biurach czy kuchniach. Uniwersalny design modeli duo doskonale wkomponuje się we wnętrza skandynawskie, minimalistyczne czy klasyczne. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych i w trzech sposobach montażu (bezinwazyjnej, wolnowiszącej i z kasetą).

Rolety screen

To model dla tych, którzy nie lubią kompromisów. Osłony okienne, które blokują słońce, ale nie zabierają widoku na zewnątrz? To możliwe! Rolety screen wykonane są z innowacyjnej tkaniny, która wpuszcza do środka rozproszone światło, zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń i nie barwi wnętrza na swój kolor. Jednocześnie chroni naszą prywatność (odwrotnie jest wieczorem, gdy jest zapalone światło, na zewnątrz widać, co dzieje się w środku). Pasują do każdego stylu aranżacyjnego. Montuje się je do sufitu, ściany lub wnęki.

Rolety bambusowe

Osłona okienna z odrobiną orientu? Patrząc na roletę bambusową, jesteśmy pewni, że dekoracja okienna może nadać klimat całemu wnętrzu. Wykonana jest z bambusa w kolorach nawiązujących do ziemi. Dzięki temu odporna jest na wysokie temperatury czy wilgoć. Świetnie sprawdzi się zatem nie tylko w pokoju dziennym czy sypialni, lecz także kuchni i łazience. Myślisz, że ten model pasuje tylko do stylu rustykalnego lub urban jungle? Nic bardziej mylnego – doskonale sprawdzą się również we wnętrzach skandynawskich czy loftowych, będąc idealnym przełamaniem stonowanych barw. Występują w wersji rzymskiej i klasycznej z rurą nawojową.

ZASŁONY CZY ROLETY JAKIE WYBRAĆ

Jakie zasłony wybrać do domu?

Czy wiesz, że zasłony stosowano już w starożytnym Egipcie? To podobno najstarsze osłony okienne, które chyba nigdy nie wyjdą z mody. Różnorodność w splotach i wzorach może wręcz przyprawić o zawrót głowy! Ich plastyczność pozwala na stworzenie wielu udanych aranżacji. Występują w niemal każdym kolorze i wzorze – od dziecięcych, przez roślinne, aż po geometryczne. Dzięki rozwiniętej ofercie akcesoriów i opracowanych taktykach w upinaniu czy marszczeniu tkanin możemy zmieniać klimat aranżacji w zależności od potrzeb, czy humoru. Najpopularniejszym modelem są te z montażem na kołach.

Zasłony, podobnie jak rolety, występują w kilku stopniach przepuszczalności światła. Jeżeli lubisz długo pospać lub potrzebujesz drzemki w ciągu dnia, modele zaciemniające zapewnią Ci komfort i prywatność. Jednocześnie całkowicie zablokują słońce, a co za tym idzie, pomogą utrzymać optymalną temperaturę pomieszczenia zarówno latem, jak i zimą. Materiały przyciemniające również ochronią nasz dom przed spojrzeniami sąsiadów i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza, ale zaprowadzą tylko półmrok. Tkaniny transparentne nie odgrodzą nas od świata zewnętrznego, jednak rozproszą światło i nie zabiorą widoku na zewnątrz.

Ponadczasowy szyk zasłon sprawdzi się w każdym wnętrzu. Grube, na przykład welurowe, zasłony dodadzą ciepła i przełamią chłodny klimat minimalistycznych czy loftowych mieszkań. Styl skandynawski wręcz kocha wszelkie tkaniny i to właśnie w dodatkach ukryty jest cały jego sekret. Aranżacje klasyczne i glamour wręcz proszą się o jednokolorowe, spokojne i eleganckie zasłony. Z drugiej stron, gorzej będą się one prezentować w nurcie urban jungle czy rustykalnym – tam zdecydowanie powinny zawisnąć drewniane żaluzje czy rolety z bambusa.

co wybrac rolety czy zasłony

Czy warto łączyć ze sobą rolety i zasłony?

Rolety czy zasłony? Oto jest pytanie. A może… jedno i drugie? Takie połączenie jest dość często spotykanym zabiegiem stosowanym zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Modelami, które najlepiej łączą się z zasłonami, są rolety materiałowe. Opcje jednokolorowe są bardzo neutralne. Dzięki temu można poszaleć w zestawieniu ich ze wzorzystymi zasłonami. Jeśli jednak wybierzemy materiałówkę z nadrukiem, warto postawić na gładkie tkaniny w jednym kolorze.

Wbrew pozorom zasłony doskonale komponują się z roletami rzymskimi. Trzeba tutaj jednak bardzo uważać ze względu na ich strojność. Łatwo bowiem przekroczyć granicę kiczu. Wyjątkiem są oczywiście wnętrza w stylu glamour, gdzie przepych jest bardzo mile widziany. Tutaj zasada jest podobna. Transparentne rzymianki łączymy z grubymi tkaninami, a modele zaciemniające z lekkimi firanami. Odradzamy na pewno próby łączenia zasłon z roletami dzień i noc – to bardzo trudne zadanie.Rolety czy zasłony? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i klimatu wnętrza, w którym mają się znaleźć. Na korzyść rolet działa na pewno ich funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu w czystości. Zasłony z kolei przyciągają dużo kurzu, a ich wyczyszczenie zazwyczaj łączy się ze ściąganiem całej osłony z okna.