Zmiany czasu, czyli dlaczego przestawiamy zegary?

W nocy z soboty na niedzielę będzie miało miejsce święto łączące wielbicieli snu z całego kraju- zmieniamy czas z letniego na zimowy. Ku radości wielu osób, na zegarkach zmieni się godzina z 3:00 na 2:00. Dzięki temu będzie można spać aż godzinę dłużej, dlatego szkoda byłoby, żeby promienie słoneczne obudziły Cię wpadającym przez okno światłem.

Żeby zapobiec drastycznej i niepotrzebnej pobudce, dobrze jest zaciągnąć na noc rolety zaciemniające pomieszczenie - wówczas efektywny wypoczynek pozwoli cieszyć się pięknem kolejnych dni i przeżywać je najlepiej, jak to możliwe.

Historia zmian czasu

Jako pierwszy kwestię zmiany czasu poruszył polityk Benjamin Franklin. Nie była to jednak wypowiedź oficjalna i wiążąca, lecz humorystyczna dygresja sugerująca, że ludzie powinni szybciej kłaść się spać i wcześniej wstawać - wówczas zużywaliby mniej świec.

Pomysł został zapomniany niemalże na całe stulecie. W 1907 roku do tematu powrócił cieszący się dobrą reputacją William Willett, wydając broszurkę „The Waste of Daylight”. Anglik przedstawił w niej teorię twierdzącą, że przestawienie czasomierzy o 80 minut w okresie letnim pozwoliłoby zaoszczędzić na oświetleniu nawet 2,5 mln funtów rocznie. Próbował przekonać do niej rząd brytyjski, który poszukiwał w tamtym czasie sposobów na oszczędności w państwowym budżecie, jednak pomysł spotkał się z ogólnym brakiem poparcia.

Często za prekursora zmiany czasu błędnie uznaje się Georgea Vernona Hudsona. Jest to jednak kwestia budząca kontrowersje. Był to pracownik poczty, który hobbystycznie zajmował się astronomią i nauką. W 1895 roku w publicznym referacie zaproponował wprowadzenie zmiany czasu. Miała ona jednak dotyczyć tylko pracy zmianowej w celu lepszego wykorzystania dostępu do światła słonecznego. Mimo poklasku dla propozycji Hudsona, pomysł znów został odłożony na bok.

Rzeczywiście wprowadzono zmianę czasu dopiero w Niemczech 30 kwietnia 1916r., kiedy podczas trwającej I Wojny Światowej zegarki przesunięto o godzinę do przodu, co miało podłoże ekonomiczne. W ślad za agresorem czas przestawiły też kolejno Brytyjczycy i ich sojusznicy, następnie USA i Rosja, a także pozostałe kraje, które dostrzegły potencjał pomysłu.

Zmiany czasu - po co są?

Obecnie zmieniony czas ma ponad 70 krajów świata, jednak od kilku lat temat podlega sporym dyskusjom, a jego sens pozostawia wiele do życzenia. Pierwotnie udawało się zaoszczędzić pewną ilość energii elektrycznej, ponieważ w teorii ludzie kładli się spać godzinę wcześniej, przez co światło paliło się krócej- w przypadku skali kilku państw rzeczywiście miało to znaczenie. W dzisiejszych czasach ze względu na zwiększoną liczbę użytkowników urządzeń elektrycznych i powszechną dostępność nowinek technologicznych, notuje się zwiększoną ilość zużytej energii i nie jest to zależne od zmian czasowych. Stąd też powoli poszczególne kraje odchodzą od przestawiania zegarów. Przykładem tu jest Rosja, gdzie ostatni raz czas zmieniano w 2011 roku.

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Wady zmiany czasu

Koncepcja zmiany czasu przynosi obecnie zdecydowanie więcej szkody, niż pożytku. Każda ze zmian czasowych jest ingerencją w zegar biologiczny i odbija się na samopoczuciu, a tym samym efektywności w pracy. W znaczący sposób wpływa też na koncentrację, co może być przyczyną wielu nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji.

Zmiany czasu mają też negatywny wpływ na organizację i sposób funkcjonowania instytucji, takich jak np. koleje. Co roku powtarza się problem opóźnień związanych z cofnięciem zegara, a w czasie zimowym trwający godzinę, przymusowy zastój pociągów, często jest ogromnym utrudnieniem dla podróżujących. W związku z problemami, jakie generują zmiany czasu, nikogo nie dziwią powracające dyskusje na temat ich usunięcia. Istnieje projekt dyrektywy unijnej, według którego do 2020 roku kraje Unii Europejskiej będą musiały wybrać na stałe czas, z jakiego chcą korzystać. Projekt musi jednak najpierw uzyskać akceptację Rady Europejskiej.

Nie wiadomo, czy nastąpią jakieś zmiany w obecnie funkcjonującym porządku. Za każdym razem bowiem, gdy nadchodzi dzień przestawienia zegarów, dyskusje powracają, by po kilku dniach po zmianie czasowej ponownie ucichnąć i przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest.

Rolety zaciemniające - przyjaciel podczas zmiany czasu

Aby lepiej przyjąć nowy porządek świata, polecamy zaopatrzyć swoje pomieszczenia w rolety lub zasłony zaciemniające, dzięki którym wczesnym rankiem nie zostaniecie obudzeni przez promienie słoneczne.

Rolety zaciemniające duo w sypialni
Roleta dzień i noc wolnowisząca zaciemniająca na wymiar brązowa

Roleta dzień i noc wolnowisząca, Zaciemniająca, Na wymiar, Brązowa

WYBIERZ
Zasłon na kołach zaciemniająca jednokolorowa czarna

Zasłona na kołach, Zaciemniająca, Gotowa, Jednokolorowa, Czarna

WYBIERZ
Roleta materiałowa zaciemniająca na wymiar gorzka czekolada

Roleta materiałowa, Zaciemniająca, Na wymiar, Gorzka czekolada

WYBIERZ