Czy warto zamontować plisy? Wady i zalety rolet plisowanych

Żaluzje i rolety niewątpliwie królują na rynku wewnętrznych systemów okiennych. Jednak oferują one tylko jeden sposób zasłonięcie okna. W odpowiedzi na potrzeby klientów, designerzy oraz producenci osłon okiennych stworzyli produkt, który zyskuje na ogromnej funkcjonalności.

Plisy to najnowsze rozwiązanie, które dostępne jest od niedawna. Produkt zachwyca pod wieloma względami, jednak największą liczbę zwolenników zyskał dzięki funkcjonalności. Pojedynczy plisowany materiał, który podczas zwijania składa się w harmonijkę niczym wachlarz, montowany może być na różne sposoby: albo jako plisa bezinwazyjna z prowadzaniem sznurkowym albo pomiędzy dwiema szynami przymocowanymi do ramy przyszybowej. Warianty oraz rodzaje plis różnią się między sobą, tym samym prezentując różne cechy i zalety.

Jak chcesz zasłonić okno? Plisy i ich warianty

Zaletą zamontowania plisy jest jej nowatorski sposób obsługi. Specjalne systemy hamujące, sposoby montowania oraz pozostałe elementy obsługi pozwalają na poruszanie materiałem plisy po całym oknie. Daje to możliwość zwijania jej zarówno od dołu, jak i od góry okna. W porównaniu do rolet czy żaluzji, zyskujemy prawo decyzji, który fragment szyby powinien być w tej chwili odsłonięty. Taka możliwość dostępna jest przy montażu plisy do listwy przyszybowej lub w sposób bezinwazyjny na ramie skrzydła okiennego. Natomiast nie każda z rolet plisowanych dachowych może być opuszczana od góry. Zawsze warto upewnić się na stronie i w opisie produktu, jaki system zamawiasz.

Żółte rolety plisowane w pokoju dziennym
Żółte rolety plisowane - detale

Zalety różnych wariantów rolet plisowanych

Zaleta: wygodna i prosta w obsłudze. Materiał plisy zamontowany pomiędzy dwiema listwami (górną i dolną) to rozwiązanie idealne do kuchni lub jadalni. Materiał zwijany i rozwijany jest za pomocą dwóch niewielkich rączek, znajdujących się przy górnej i dolnej krawędzi tkaniny, zapewniając tym samym zasłonięcie wybranego fragmentu okna.

Rolety plisowane w kuchni

Zaleta: brak prześwitów przy bokach materiału. W przypadku gdy materiał rolety plisowanej schowany jest w prowadnicach, nie ma mowy o tym, by promienie słońca wpadały do pokoju przez szczeliny. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku plis zaciemniających, kiedy celem jest uzyskanie 100% zaciemnienia pomieszczenia, jak sypialnia czy pokój dziecka.

Zaleta: właściwości termoizolacyjne oraz wyciszające. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wariant, który potocznie nazywany jest plastrem miodu. Podwójny, wytrzymały materiał połączony jest w specyficzny sposób, tworząc tunele wypełnione powietrzem. Wewnętrzne części materiału często pokryte są srebrną powłoką, która odbija promienie słoneczne i chroni przed nagrzewaniem się pomieszczeń.

Rolety plisowane termoizolacyjne w łazience

Wada: Plisa to materiał pracujący. Jeśli pozostawi się go na bardzo długi czas całkowicie opuszczony, charakterystyczna harmonijka może się zacząć odkształcać.

Wada: Bliskie sąsiedztwo szyby. W przypadku montażu na listwach przyszybowych, materiał plisy niemal dotyka szyby. Jeśli na oknie często skrapla się woda, a materiał nie jest przystosowany do wilgotnych pomieszczeń, może szybciej ulec zniszczeniu.

Lekki i wdzięczny plisowany materiał

Jeśli masz dość ciężkich zasłon i kurzącego się materiału rolet, plisy okażą się odpowiednim rozwiązaniem. Lekki materiał, który nie zajmuje dużo miejsca, sprzyja wizerunkowi oraz świetnie nada się do każdego rodzaju pomieszczeń. Wybór rodzaju materiału zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Rolety plisowane białe
Roleta plisowana przyciemniająca na wymiar biała

Roleta plisowana, Przyciemniająca, Na wymiar, Carla Biały

WYBIERZ
Roleta plisowana przyciemniająca na wymiar piaskowa

Roleta plisowana, Przyciemniająca, Na wymiar, Mila piaskowy

WYBIERZ
Roleta plisowana przyciemniająca na wymiar premium piaskowa

Roleta plisowana, Przyciemniająca Na wymiar, Premium, Marisa piaskowy

WYBIERZ

Dostępne są przeróżne warianty rolet plisowanych – od transparentnych i przepuszczających światło, do tych zaciemniających, stanowiących trafione rozwiązanie do sypialni lub dziecięcego pokoju. Plisa wciąż pozostaje lekka, a utrzymanie jej w czystości nie stanowi wyzwania – zazwyczaj wystarczy szczotka do kurzu lub odkurzacz.

Delikatna i solidna zarazem

Lekki materiał to tylko jedna z zalet konstrukcji plisy. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że cały nowatorski sposób jej obsługi zajmie dużo miejsca oraz cechować go będzie wadliwość. Nic bardziej mylnego. W każdym typie rolety plisowanej mechanizm użytkowania zaprojektowany jest tak, by w maksymalnym stopniu usprawnić i ułatwić korzystanie z osłony, a wykorzystane tworzywa zapewniają wysoką wytrzymałość.

Bez względu na to, na jaki wariant padnie wybór, plisy zagwarantują wysoką jakość funkcjonowania i wytrzymałą osłonę – a przecież na takich produktach zależy nam najbardziej, prawda?