Jak czyścić rolety plisowane?

Zastanawiasz się, jak czyścić rolety plisowane, aby służyły Ci przynajmniej kilka lat? Jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie kroki procesu ich prania i suszenia tak, aby nie było wątpliwości, jak zrobić to prawidłowo.

Zastanawiasz się, jak czyścić rolety plisowane , aby służyły Ci przynajmniej kilka lat? Jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie kroki procesu ich prania i suszenia tak, aby nie było wątpliwości, jak zrobić to prawidłowo.

Jak zdjąć rolety plisowane?

Rolety plisowane to jedne z najbardziej efektywnych osłon okiennych dostępnych na rynku. Występują w pełnej gamie kolorystycznej. Poszczególne modele różnią się od siebie rodzajem tkaniny i stopniem przepuszczalności światła. Dzięki swojej przemyślanej budowie można je dopasować do niemal każdego okna – niezależnie od rozmiaru czy kształtu. Jednocześnie ich geometryczny szyk i szeroka gama kolorystyczna świetnie sprawdzają się we wszystkich stylach aranżacyjnych – od skandynawskiego po rustykalny. Kuchnie, łazienki, sypialnie, pokoje dziecięce, biura – plisy będą doskonałym strażnikiem temperatury i prywatności w niemal każdym pomieszczeniu.

Na wyróżnienie zasługują szczególnie rolety plisowane z systemem dwukierunkowym. Umożliwiają one zasłonięcie całego lub tylko fragmentu okna. Dzięki temu możemy schować się przed wzrokiem sąsiadów czy zablokować padające prosto w ekran promienie słoneczne, jednocześnie nie rezygnując z dostępu do światła dziennego. To bardzo duża wygoda, która sprawia, że plisy zostawiają w tyle całą konkurencję. Ten model montuje się w świetle szyby i porusza za pomocą wygodnego uchwytu umieszczonego na dolnej listwie. Oznacza to, że ani mechanizm, ani sama osłona nie odstają od ramy okiennej, a co za tym idzie, nie zabierają przestrzeni i bardzo łatwo je zdjąć. Na parapecie spokojnie można ustawić wtedy kwiaty czy ramki ze zdjęciami bez obaw, że przy poruszaniu tkaniną coś zniszczymy.

Szukając idealnych osłon okiennych, każdy z nas zwraca uwagę na coś innego. Dla niektórych osób najważniejszym kryterium będzie stopień zaciemnienia, dla innych sposób montażu. Istnieje jednak czynnik, na który wszyscy zwracają uwagę (a przynajmniej powinni). Mowa o trudności utrzymania mechanizmu i tkaniny w czystości – to bardzo ważna kwestia i warto ją przemyśleć jeszcze przed aranżacją okna. Tutaj istotny będzie fakt, że rolety plisowane bardzo łatwo zdjąć. Jak to zrobić? Wystarczą dwa kroki:

1. Ustaw roletę w pozycji złożonej.

2. W zależności od modelu odkręć uchwyty lub wypnij z dolnych i górnych zaczepów.

jak czyścić plisy
Roleta Plisowana Transparentna Morski

Roleta Plisowana Transparentna Morski

WYBIERZ
new image

Roleta Plisowana Przyciemniająca Zielona

WYBIERZ
new image

Roleta Plisowana Zaciemniająca Biała

WYBIERZ

Pranie rolet plisowanych

Jeśli chodzi o to, jak czyścić rolety plisowane, sprawa jest niezwykle prosta. Warto zaznaczyć, że podobnie, jak inne osłony, będą one zbierać kurz (choć nie w tak dużym stopniu, jak np. tradycyjne zasłony ). Dlatego najważniejsza jest regularność czyszczenia. Możemy wykorzystać do tego specjalną miotełkę lub bardzo miękką szczotkę i odkurzacz. Najwięcej zabrudzeń zbiera się w zagięciach materiału i przy dolnej listwie.

Do niewielkich zabrudzeń polecamy wykorzystanie wilgotnej ściereczki z odrobiną lub mokrej chusteczki do kurzu. Co, jeśli czyszczenie plis na sucho nie wystarcza? Jeśli plamy są zbyt uciążliwe i duże należy podjąć odważniejsze kroki. Większość modeli wyposażona jest w tkaninę z impregnatem, a co za tym idzie, spokojnie można wyprać rolety plisowane bezpośrednio w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu (NIE W PRALCE!). Polecamy zrobić to w wannie lub kabinie prysznicowej.

O czym należy pamiętać przy praniu rolet plisowanych?

1. Plisy mogą leżeć w wodzie maksymalnie kilkanaście minut.

2. Woda powinna mieć nie więcej niż 30 stopni Celsjusza.

3. Do czyszczenia plis wykorzystaj szare mydło lub płyn do prania delikatnych tkanin.

4. Nie używaj gąbki – nawet tej najdelikatniejszej!

5. Gdy tkanina namoknie, warto poruszać nią w wodzie tak, aby dotarła ona we wszystkie zakamarki (pamiętajmy o zgięciach).

6. Spłucz detergent łagodnym strumieniem i pozwól wodzie całkowicie spłynąć z materiału.

jak czyścić prać rolety plisowane

Jak suszyć rolety plisowane

Po namoczeniu tkaniny i spłukaniu środka czyszczącego, czas na suszenie. Przede wszystkim musimy pozwolić, aby woda całkowicie ściekła z materiału. W tym celu pomocne będzie wyciśnięcie – złóż roletę i ściśnij ze sobą górną i dolną listwę. Do suszenia rolet plisowanych absolutnie nie możemy użyć suszarki czy żelazka, ponieważ może to zdeformować osłonę. Najważniejszym krokiem jest jednak umieszczenie jeszcze mokrej plisy na oknie i pozostawienie jej złożonej przez co najmniej 12 h (w przypadku grubszych tkanin nawet do 24 h). Tylko wtedy zachowa ona swój pierwotny kształt. Dla bezpieczeństwa warto położyć na parapecie czy podłodze ręczniki.

Jak często prać rolety plisowane?

Większość materiałów występujących w roletach plisowanych jest pokryta dodatkową warstwą impregnatu. Z tego powodu nie można ich prać ręcznie zbyt często. Producenci radzą, aby robić to maksymalnie raz na rok (lub nawet rzadziej). Dlatego, aby utrzymać je w dobrej formie, warto przy cotygodniowym sprzątaniu zwrócić uwagę na ich stan. W razie potrzeby usunąć z nich kurz czy drobne plamki. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości związane z tym, jak prać i czyścić rolety plisowane. Stosując powyższe zasady, utrzymasz je w dobrej kondycji przez długie lata.