Jak dobrać zasłony do rodzaju wnętrza?

Zasłony - dodatek czy główny punkt całej aranżacji? Jak dobrać je do stylu czy rozmiaru wnętrza? Sprawdźcie nasze wskazówki!

Zasłony to bardzo ważny element dekoracyjny każdego wnętrza. Mogą stanowić subtelny dodatek lub nadawać rytm całej aranżacji i przykuwać oko każdego, kto odwiedzi nasz dom. Na jaki materiał się zdecydować? Który kolor najlepiej sprawdzi się w sypialni? Odpowiedzi poniżej!

Fioletowe zasłony w łazience

Rodzaj wnętrza a zasłony

Kiedy musimy zmierzyć się z poszukiwaniami idealnych zasłon, powinniśmy najpierw zdecydować, do którego wnętrza będą nam one potrzebne. Oprócz walorów estetycznych spełniają one bowiem praktyczną funkcję, dlatego miejsce ich montażu jest tutaj dość istotne i może decydować o wielu czynnikach, takich jak materiał czy długość tkaniny.

Zasłony pasują właściwie do każdego wnętrza – do sypialni, salonu, kuchni i łazienki. Jednak te dwa ostatnie pomieszczenia wymagają od nas nieco więcej pracy podczas wyboru tkanin, ich transparentności czy długości. Efekt końcowy uzależniony jest także od względów architektonicznych, które mogą uniemożliwić zawieszenie zasłon lub znacznie zmniejszyć ich funkcjonalność.

Zasłony dzielą się na dwie główne kategorie: dekoracyjne, które doskonale odnajdą się w salonie czy gabinecie oraz zaciemniające, będące idealnym wyborem do sypialni czy pokoju dziecięcego. Lekkie, półprzezroczyste materiały sprawdzą się w ciemnych wnętrzach lub w takich, którym chcemy nadać lekkości.

Białe transparentne zasłony w pokoju dziennym

Zasłony w kuchni – czy to dobry pomysł?

Kuchnie nie lubią pluszowych, grubych i welurowych tkanin oraz tych wymagających specjalnego traktowania, jak jedwab czy len. Choć takie zasłony pięknie się prezentują, znacznie szybciej i mocniej chłoną zapachy unoszące się z gotowania. Osłony okienne w tym pomieszczeniu powinny być zatem zarówno lekkie, jak i łatwe do utrzymania w czystości – sprawdzą się tutaj materiały bawełniane lub z mikrowłókien, które bez problemu można wrzucić do pralki.

Zanim zdecydujemy się na zakup osłon do kuchni, sprawdźmy dokładnie, czy mamy na nie miejsce. Na małych przestrzeniach szafki znajdujące się blisko okna mogą utrudniać przesuwanie zasłon czy montaż karnisza. W takich sytuacjach możemy iść na kompromis i zamontować rolety rzymskie lub plisowane.

Brązowe zaciemniające zasłony w kuchni
Zasłona przyciemniająca Catalea, Na wymiar, Grecka oliwka

Zasłona przyciemniająca Catalea, Na wymiar, Grecka oliwka

WYBIERZ
Zasłona transparentna Catalea, Na wymiar, Ptasie mleczko

Zasłona transparentna Catalea, Na wymiar, Ptasie mleczko

WYBIERZ
Zasłona przyciemniająca Catalea, Na wymiar, Lawendowe pole

Zasłona przyciemniająca Catalea, Na wymiar, Lawendowe pole

WYBIERZ

Jak dobrać zasłonę do stylu wnętrza?

Podczas urządzania domu czy mieszkania często zapominamy, że diabeł tkwi w szczegółach. To właśnie niewielkie detale jak dywany, lampy, obrazy czy osłony okienne nadają wnętrzom unikalnego charakteru. Należy jednak trzymać się określonego stylu, aby nie zrobić z własnej przestrzeni trudnego do ogarnięcia miszmaszu.

Styl klasyczny kocha ponadczasowość i miękkość, dlatego tutaj najlepiej sprawdzą się ciężkie, welurowe tkaniny o gęstym splocie. Doskonałym pomysłem będą też zasłony ozdobne ze wzorami roślinnymi lub ornamentami, wstawkami z innych materiałów czy koralików, oraz te o satynowym i połyskującym wykończeniu w ciepłej kolorystyce.

Jeśli chodzi o styl vintage, to tutaj możemy poszaleć! Jego znak rozpoznawczy to kolor i oryginalne wzornictwo, więc przepis na idealną zasłonę w klimacie lat 50., 60., czy 70. jest bardzo prosty – tkaniny w geometryczne wzory w białych, czarnych, złotych i beżowych odcieniach.

Styl glamour rządzi się swoimi prawami – pozwalają bowiem na pełną paletę barw i zdobień. Rubinowe czerwienie, głębokie czernie, różne odcienie złota czy róże w pastelowych odsłonach dopełnią każdą aranżację. Tutaj doskonale zagrają także ciężkie, aksamitne lub welwetowe materiały, które podkreślą charakter pokoju na 100%.

Styl rustykalny uwielbia naturę i wbrew powszechnym opiniom umiar – łatwo bowiem o kicz. Trudno jednak wyobrazić sobie go bez aranżacji okiennej – ażurowe lub półprześwitujące, lekkie firany to będzie strzał w dziesiątkę!

Styl skandynawski to twardszy orzech do zgryzienia. Jego założenia są takie, aby jak najbardziej zminimalizować ilość dodatków. Tutaj lubiane są duże przeszklenia bez firanek czy zasłon, jednak o prywatność trzeba zadbać. Tylko jak to zrobić? Postaw na gładkie, pozbawione ozdób tkaniny w szarych, beżowych lub białych odcieniach. Czarne też będą ok!

Różowe zasłony z marszczeniem w pokoju dziennym

Zasłony i ich rola w naszym domu

Dobrze dobrane osłony okienne mogą być doskonałym dopełnieniem aranżacji w każdym stylu lub jej głównym punktem. Właśnie dlatego przed ich zakupem ważne jest, aby zastanowić się, jaką rolę mają one spełniać – dzięki temu uda nam się zawęzić krąg poszukiwań i znaleźć zasłonę idealną.

Kiedy chcemy, aby nasze zasłony dopełniały istniejącą już aranżację, musimy trzymać się zbliżonej, ale niekoniecznie tej samej palety barw. Muszą one bowiem współgrać z kolorem ścian, mebli czy podłóg i być na tyle lekkie, aby nie zdominować całego wnętrza, dlatego idealne będą cienkie tkaniny w zbliżonych odcieniach. Jeśli jednak potrzebujemy grubych zasłon, postawmy na gładkie, jednolite materiały w podobnej kolorystyce. Masz szary salon? Sprawdź nasz artykuł o tym, jak powinno wyglądać w nim okno. SPRAWDŹ TUTAJ!

Zasłona, która ma być gwiazdą wnętrza, musi się natomiast wyróżniać – kontrastujące kolory, unikatowe wzory, zaskakujące zdobienia to akcenty, które powinny prowadzić nas za rękę podczas zakupów. Efekt WOW nie bierze się z powietrza, dlatego musimy trochę odważniej podejść do tego tematu, czasami nawet łączyć pozornie niepasujące do siebie motywy!

Lekkie zasłony w pokoju dziennym

Długość zasłon a metraż wnętrza

Metraż i wysokość pomieszczenia, do którego szukamy zasłon, to bardzo ważne parametry. Jeśli potrzebujemy osłon okiennych do dużego i jasnego salonu, nie musimy się martwić – tutaj możliwości doboru właściwego stylu jest nieskończenie wiele. W przypadku mniejszych pomieszczeń należy uważać, aby wybrane osłony okienne nie przytłoczyły wnętrza. Jeśli pokój jest mały, wybierzmy tkaniny w jasnych kolorach, które go optycznie rozświetlą i powiększą.

A co z długością zasłon? To sprawa indywidualna. Najważniejszy jest jednak pomiar – pamiętajmy o zmierzeniu odległości od karnisza do podłogi, a nie od sufitu do podłogi. Nie ma to znaczenia przy zawieszaniu tkanin na drążku czy karniszu, ale jeżeli zdecydujemy się na szynę, różnica może być diametralna. Bardzo ważne jest także to, na czym zamierzamy je zawiesić – do wyboru mamy żabki, przelotki, agrafki i haczyki, a każde z nich może obniżyć poziom zawieszenia materiału nawet o 1,5 cm.

Długie zasłony świetnie sprawdzą się w sytuacji, kiedy zależy nam na optycznym podwyższeniu wnętrza. Chcesz, aby leżały na podłodze? Nie zapomnij o odpowiednim zapasie podczas pomiarów! Jeśli jednak szukasz tkaniny do często otwieranych okien, pamiętaj, aby kończyła się ona około 1,5 cm nad parapetem!

Szare zasłony w sypialni
Zasłona zaciemniająca, Gotowa, 140x245 cm, Jasnoszary

Zasłona zaciemniająca, Gotowa, 140x245 cm, Jasnoszary

WYBIERZ
Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na kołach, Beżowy

Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na kołach, Beżowy

WYBIERZ
Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na taśmie, Ecru

Zasłona przyciemniająca, Gotowa, Na taśmie, Ecru

WYBIERZ

Zasłony - marszczone, podpięte czy z lamówką?

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na zasłony jednokolorowe, ozdobne, welurowe czy półprzezroczyste, to dopiero po ich zawieszeniu zaczyna się prawdziwa zabawa! To, na jaki rodzaj upięcia się zdecydujemy, znacząco wpłynie na charakter wnętrza, może je też optycznie powiększyć lub zmniejszyć. Dzięki bardzo plastycznej formie tkanin oraz ogromnej ilości spinek, chwostów, sznurków i taśm ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Pozostaje jednak pytanie - upinać czy marszczyć? Jak to robić? Mamy na to kilka pomysłów! Poznaj nasze ulubione sposoby na upięcie zasłon, a także dowiedz się w jaki sposób wieszamy osłony okienne. SPRAWDŹ TUTAJ!