Jak kupić roletę? Zakup rolet okiennych w 5 krokach

Wybór rolety na okno, to często jeden z ostatnich etapów urządzania mieszkania lub domu. W poszukiwaniu pomysłów i inspiracji sięgamy po szybko i łatwo dostępny internet. Buszując wśród forów i zdjęć pięknych wnętrz można trafić na niezliczone propozycje na to, w jaką roletą ozdobić okna. Które jednak wybrać?

Krok 1: Dobierz roletę do przeznaczenia pomieszczenia

Pierwszą rzeczą, nad którą warto się dłużej zastanowić to pokój, w którym zawiśnie roleta oraz jego przeznaczenie. Bowiem w zależności od pokoju należy dobrać odpowiedni materiał oraz system sterownia roletą. Do kuchni nadadzą się proste i łatwe w obsłudze rolety bezinwazyjne. Do łazienki rolety materiałowe z grubego materiału, które zapewnią intymność. Do pokoju dziecięcego zaleca się wybór rolet w kasecie z systemem Child Safety. Jeśli chodzi o sypialnię to w grę wchodzą rolety wolnowiszące wykonane z materiałów zaciemniających.

Roleta materiałowa w pokoju dziennym

Krok 2: Wybierz odpowiedni rodzaj rolety

Trzeba zastanowić się także nad funkcją, jaką mają pełnić rolety w danym pomieszczeniu: zaciemniającą, dekoracyjną, a może ochronną? Dokonanie wyboru zależy od preferencji i potrzeb. Warto przejrzeć wszystkie dostępne rodzaje rolet oferowanych w sklepie i skupić się na ich cechach i możliwościach. To, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę to sposób montażu, dostępne rodzaje materiału, odporność na różne czynniki, dodatkowe zabezpieczenia. Rolety bezinwazyjne sprawdzą się w wielu miejscach ze względu na łatwość montażu oraz obsługi. Nie niszczą ramy okna, więc świetnie nadają się jako tymczasowe rozwiązanie lub wyposażenie do wynajmowanego mieszkania. Rolety materiałowe w kasecie, które posiadają dodatkową ochronę w postaci bocznych prowadnic to rozwiązanie, które oferuje skuteczniejsze zaciemnienie oraz prywatność. Materiał schowany w kasecie porusza się za prowadnicami, niwelując powstawanie prześwitów po bokach. W przypadku rolety na duże okna oraz przeszklenia zaleca się wybrać rolety wolnowiszące, które mogą osiągać większe rozmiary, a stabilny montaż gwarantuje bezpieczeństwo.

Krok 3: Jaki wybrać rozmiar rolety?

Najważniejszy, ale i najtrudniejszy krok. Wybranie odpowiedniego rozmiaru rolety to kluczowy element, który gwarantuje prosty, szybki montaż oraz niezawodne działanie rolety. Większość producentów oferuje rolety w gotowych rozmiarach lub całkowicie personalizowanych wersjach. Bez względu na wybrany rodzaj, przed zakupem koniecznie należy zapoznać się z dostępnymi instrukcjami. Rolety gotowe najczęściej dopasowywane są do rozmiarów popularnych okien. W przypadku rolet na wymiar zyskuje się pewność, że: ✓ rozmiar będzie idealnie pasować do okien ✓ montaż przebiegnie bezproblemowo i szybko ✓ roleta będzie działać niezawodnie przez długi czas ✓ okno wraz z roletą będą się prezentować schludnie i nienagannie

Biała roleta materiałowa w pokoju dziennym

To, jaki wybrać rozmiar, pokazują poradniki oraz instrukcje mierzenia dostępne dla każdego rodzaju rolety oraz wybranego rodzaju montażu. Zawsze należy kierować się podanymi w nich informacjami.

Krok 4: Wystające elementy okna

Czwarty krok to najczęściej pomijany punkt, który może przysporzyć niespodziewanych kłopotów i nerwów. Otoczenie okna, czyli wszystkie wystające elementy okna, jak klamki, wywietrzniki oraz to, co dokoła niego się znajduje. Warto spojrzeć na okno z trochę szerszego punktu widzenia. Sprawdzić, co znajduje się w jego otoczeniu lub o co może haczyć osłona, którą wybierzemy, wyobrazić sobie ją rozwiniętą i zwiniętą. Należy także przemyśleć sposób i częstotliwość otwierania okna. Może warto zakupić roletę na okno z bocznym prowadzeniem, by nie chwiała się przy każdym otwieraniu okna.

Kolorowa roleta materiałowa w łazience

Krok 5: Dobierz kolor rolety

Ostatni krok to już czysta przyjemność, czyli dopasowanie koloru do panującej we wnętrzu aranżacji. Na rynku rolet materiałowych baza kolorów i wzorów jest tak bogata, że decyzja o wyborze odpowiedniego stanowi nie lada wyzwanie. Z łatwością znajdziemy rolety białe, beżowe, szare, a także bardziej odważne – czerwone, zielone czy niebieskie. Warto zatem na spokojnie zastanowić się nad stylem, który panuje we wnętrzu oraz zaczerpnąć inspiracji na ciekawe sposoby łączenia kolorów i wzorów.