Jak kupić roletę? Zakup rolet okiennych w 5 krokach.

Wybór rolety na okno, to często jeden z ostatnich etapów urządzania mieszkania lub domu. W poszukiwaniu pomysłów i inspiracji sięgamy po szybko i łatwo dostępny internet. Buszując wśród forów i zdjęć pięknych wnętrz można trafić na niezliczone propozycje na to, w jaką roletą ozdobić okna. Które jednak wybrać?

Wybór rolety na okno, to często jeden z ostatnich etapów urządzania mieszkania lub domu. W poszukiwaniu pomysłów i inspiracji sięgamy po szybko i łatwo dostępny internet. Buszując wśród forów i zdjęć pięknych wnętrz można trafić na niezliczone propozycje na to, w jaką roletą ozdobić okna. Które jednak wybrać?

Krok 1: Dobierz przeznaczenie rolety do pomieszczenia

Pierwszą rzeczą, nad którą warto się dłużej zastanowić to pokój, w którym zawiśnie roleta oraz jego przeznaczenie. Bowiem w zależności od pokoju warto dobrać odpowiedni materiał oraz system sterownia roletą. Do kuchni nadadzą się proste i łatwe w obsłudze rolety bezinwazyjne. Do łazienki rolety materiałowe z grubego materiału, które zapewnią intymność. Do pokoju dziecięcego zaleca się wybór rolet w kasecie z systemem Child Safety. Jeśli chodzi o sypialnię to w grę wchodzą rolety wolnowiszące wykonane z materiałów zaciemniających.

Krok 2: Wybierz odpowiedni rodzaj rolety


Krok 2: Wybierz odpowiedni rodzaj rolety

Warto zastanowić się także nad funkcją, jaką mają pełnić rolety w danym pomieszczeniu: zaciemniającą, dekoracyjną, a może ochronną? Dokonywanie wyboru zaleca się w zależności od preferencji i potrzeb. Warto przejrzeć wszystkie dostępne rodzaje rolet oferowanych w sklepie i skupić się na ich cechach i możliwościach. To, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę to sposób montażu, dostępne rodzaje materiału, odporność na różne czynniki, dodatkowe zabezpieczenia. Rolety bezinwazyjne sprawdzą się wielu miejscach ze względu na łatwość montażu oraz obsługi. Nie niszczą ramy okna, toteż świetnie nadają się jako tymczasowe rozwiązanie lub rolety d wynajmowanego mieszkania. Rolety materiałowe w kasecie, które posiadają dodatkową ochronę w postaci bocznych prowadnic to rozwiązanie, które oferuje skuteczniejsze zaciemnienie oraz prywatność. Materiał schowany w kasecie porusza się za prowadnicami, niwelując powstawanie prześwitów po bokach. W przypadku rolety na duże okna oraz przeszklenia zaleca się wybrać rolety wolnowiszące, które mogą osiągać większe rozmiary, a stabilny montaż gwarantuje bezpieczeństwo.


Krok 3: Jaki wybrać rozmiar rolety?

Najważniejszy, ale i najtrudniejszy krok. Wybranie odpowiedniego rozmiaru rolety to kluczowy element, który gwarantuje prosty, szybki montaż oraz niezawodne działanie rolety. Większość producentów oferuje rolety w gotowych rozmiarach lub całkowicie personalizowanych wersjach. Bez względu wybrany rodzaj, przez zakupem koniecznie należy zapoznać się z dostępnymi instrukcjami. Rolety gotowe najczęściej dopasowywane są do rozmiarów popularnych okien. W przypadku rolet na wymiar zyskuje się pewność, że:

  • rozmiar będzie idealnie pasować do okien,
  • montaż przebiegnie bezproblemowo i szybko,
  • roleta będzie działać niezawodnie przez długi czas,
  • okno wraz z roletą będą się prezentować schludnie i nienagannie.
Krok 3: Jaki wybrać rozmiar rolety?

To, jaki wybrać rozmiar, pokazują poradniki oraz instrukcje mierzenia dostępne dla każdego rodzaju rolety oraz wybranego rodzaju montażu. Zawsze należy kierować się podanymi w nich informacjami.


Krok 4: Wystające elementy okna

Czwarty krok to najczęściej pomijany punkt, który może przysporzyć niespodziewanych kłopotów i nerwów. Otoczenie okna, czyli wszystkie wystające elementy okna, jak klamki, wywietrzniki oraz to, co dokoła niego się znajduje. Warto spojrzeć na okno z trochę szerszego punktu widzenia. Sprawdzić, co znajduje się w jego otoczeniu lub o co może haczyć osłona, którą wybierzemy, wyobrazić sobie ją rozwiniętą i zwiniętą. Warto także przemyśleć sposób i częstotliwość otwierania okna. Może warto zakupić roletę na okno z bocznym prowadzeniem, by nie chwiała się przy każdym otwieraniu okna.

Krok 5: Dobierz kolor rolety


Krok 5: Dobierz kolor rolety

Ostatni krok to już czysta przyjemność, czyli dopasowanie koloru do panującej we wnętrzu aranżacji. Na ryku rolet materiałowych baza kolorów i wzorów jest tak bogata, że nierzadko problem stanowi zdecydowanie się na ten odpowiedni. Z łatwością znajdziemy rolety białe, beżowe, szare, a także bardziej odważne – czerwone, zielone czy niebieskie. Warto zatem na spokojnie zastanowić się nad stylem, który panuje we wnętrzu oraz zaczerpnąć inspiracji na ciekawe sposoby łączenia kolorów i wzorów.