Jak wymienić sznurek w rolecie?

Czy wiesz, że jednym z najczęściej używanych przedmiotów w Twoim domu mogą być rolety? Tak, to prawda. Zasłaniamy nimi okna przed zbyt intensywnym słońcem, opuszczamy je, by zasłonić wnętrza przed spojrzeniami z zewnątrz, a przed spaniem, by całkowicie zaciemnić pokój. Narażone są one na dużą eksploatację. Co więc zrobić, jeśli uszkodzeniu ulegnie np. sznurek w rolecie?

Łańcuszek to nieodzowna część każdej rolety, szczególnie tych, które wieszamy wewnątrz naszych mieszkań. Zazwyczaj nie przykuwa on wielkiej uwagi. Do momentu, kiedy pęknie lub zerwie się. Brak możliwości podniesienia i opuszczenia osłony nagle potrafi uświadomić, jak często w ciągu dnia używamy rolet. Poniższy poradnik podpowie Ci, jakie kroki podjąć, by samodzielnie naprawić lub wymienić sznurek rolety.

Łańcuszek w rolecie

Czym jest, gdzie się znajduje i jak działa sznurek (łańcuszek) w rolecie?

Rolety materiałowe zazwyczaj sterowane są łańcuszkiem wykonanym z tworzywa sztucznego. Najczęściej wizualnie przypomina on ciąg połączonych ze sobą małych koralików. Stąd też kilka wersji jego nazwy – sznurek, taśma, koraliki, łańcuszek koralikowy lub kulkowy. Bez względu na nazwę jego przeznaczenie jest takie samo – podnosić i opuszczać roletę. Z reguły montowany jest po prawej lub lewej stronie rolki, na którą nawija się materiał. Poruszanie sznurkiem w górę lub w dół powoduje obracanie się adapteru, który sprawia, że rolka z tkaniną zaczyna kręcić się wokół własnej osi.

Jakich narzędzi potrzeba do naprawy sznurka rolety?

O ile brak możliwości sterowania roletą w pewnym momencie może urosnąć do rangi bardzo poważnego problemu, o tyle wymiana sznurka na nowy nie jest już taka straszna. W przypadku zwykłych roletek materiałowych lub dzień i noc wymiana uszkodzonego łańcuszka zajmie nam ok. 15 minut, a trochę dłużej potrwa naprawa w przypadku rolet w kasecie. Nie ciężko domyślić się, że najbardziej skomplikowana (ale wciąż łatwa) będzie wymiana taśmy lub sznurka w rolecie zewnętrznej.

Do rolet w mieszkaniu wymagane będą podstawowe narzędzia, które znajdą się w każdym gospodarstwie, nawet jeśli nie ma w nim skrzynki z narzędziami – będą to śrubokręt i nożyczki. W przypadku rolety zewnętrznej konieczne będzie zaopatrzenie się we wkrętarkę lub wiertarkę, śrubokręt, niekiedy nitownicę, jednak jest to uzależnione od modelu rolety.

Wymiana sznurka w roletach wewnętrznych

Zanim przystąpimy do pracy warto przeprowadzić porządną analizę powstałego problemu. Może się bowiem okazać, że łańcuszek nie pękł, ale zwyczajnie rozczepił się. Niektóre modele posiadają zamontowane ograniczniki, które blokują możliwość przewinięcia się całego łańcuszka. Taki ogranicznik, to często miejsca łączenia sznurka. Można go łatwo otworzyć i ponownie wczepić koraliki w odpowiednie miejsce.

W przypadku kiedy mamy całkowitą pewność, że łańcuszek uległ zniszczeniu, pierwszą czynnością powinno być zdjęcie rolety z okna – szczególnie w przypadku rolet materiałowych w kasecie. Ułatwi to cały proces oraz niewątpliwie uczyni go bardziej wygodnym. Najszybsza i najłatwiejsza będzie wymiana koralika w rolecie bez kasety, np. wolnowiszącej lub bezinwazyjnej. Pierwszym krokiem będzie zdjęcie obudowy ochronnej, by następnie z niewielkiego koła zębatego usunąć zniszczony element. Nowy łańcuszek, który często można zakupić na stronie producenta, wciskamy na początek zębatki (w razie potrzeby można posłużyć się nożyczkami lub innym, ostro zakończonym przedmiotem). W zależności od modelu kontynuujemy wciskanie przy użyciu nożyczek lub za pomocą śrubokręta obracamy koło i nawijamy do momentu, aż wszystkie koraliki odpowiednio się ułożą. Zębatkę z nowym łańcuszkiem wkładamy w rolkę i zamykamy ochronną obudową.

Chcąc dokonać naprawy rolety w kasecie, po zdjęciu jej z okna okręcamy bok kasety i wyjmujemy z niej cały mechanizm wraz z materiałem. Kolejne kroki wyglądają podobnie jak w przypadku rolet bez kasety – usunięcie uszkodzonego łańcuszka, wczepienie nowego, nawinięcie i ułożenie go w zębatce. Następnie ostrożnie, uważając na materiał, wsuwamy go wraz z mechanizmem, dokręcamy bok kasety i montujemy roletę ponownie na oknie.

Wymiana sznurka w rolecie zewnętrznej

Bardziej skomplikowana będzie wymiana sznurka w rolecie zewnętrznej. Taśmę lub linkę najczęściej spotkamy w roletach zewnętrznych natynkowych i podtynkowych. Podobnie jak w przypadku rolet w kasetach, cała procedura wymaga zdjęcia osłony z okna wraz z demontażem zwijacza. Wyjątkiem będzie roleta podtynkowa, której naprawa będzie musiała się odbyć na oknie. Natomiast zdjęcie rolety z elewacji zapewni komfort pracy oraz ułatwi dostęp do klapy rewizyjnej.

Po otwarciu klapy w środku znajdziemy: wał nawojowy (rura w kształcie oktagonu), koło nawojowe, adapter i zabierak. Pierwszym krokiem będzie rozwinięcie całego pancerza rolety zewnętrznej i zdjęcie go z wału. W tym celu wystarczy odczepić metalowe wieszaki. Kolejnym krokiem będzie zdjęcie walu. W niektórych modelach wał może być zanitowany wraz z adapterem – w tym wypadku trzeba będzie rozwiercić nity specjalnym narzędziem lub wiertarką z cienkim wiertłem. Wał przesuwamy w dal od koła nawojowego i wyciągamy ze skrzyni wraz z adapterem. Następnie okręcamy blachę ochronną z zabierakiem i wyciągamy koło nawojowe z uszkodzonym sznurkiem.

Po wyciągnięciu go i wymianie na nowy umieszczamy koło w skrzyni i dokręcamy osłonkę z zabierakiem. Następnie wał nawojowy wraz z adapterem nakładamy na zabierak, ponownie nitujemy wał i wykonujemy od kilku do kilkunastu obrotów wałem nawojowym, tym samym nawijając nową taśmę na koło nawojowe.

Ostatnim krokiem będzie podczepienie do wału wieszaków z pancerzem, który podciągamy do góry dopiero po zamknięciu klapy rewizyjnej. I na tym kończy się wymiana taśmy lub sznurka w rolecie zewnętrznej.

Budowa rolety zewnętrznej
Rura nawojowa do rolet zewnętrznych

Rura nawojowa do rolet zewnętrznych

WYBIERZ
Taśma do rolet zewnętrznych

Taśma do rolet zewnętrznych

WYBIERZ
Zwijacz do rolet ze sznurkiem

Zwijacz do rolet ze sznurkiem

WYBIERZ

Podsumowanie

W momencie wykrycia uszkodzenia mechanizmu sterowania, nasze pierwsze myśli zawsze zawędrują do kosztów wymiany całej rolety na nową. Warto jednak ochłonąć i na spokojnie ocenić problem. Zerwanie łańcuszka lub taśmy w rolecie nie oznacza potrzeby wymiany produktu na nowy. W 90% przypadków wystarczy niedroga i szybka wymiana sznurka, by móc dalej cieszyć się z korzyści, które dają rolety.

Wymiana sznurków, taśm czy łańcuszków w roletach, jak można przeczytać wyżej, nie jest trudna, nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy wyjątkowych umiejętności, a potrzebne nowe części zazwyczaj szybko zamówimy na stronie producenta. Często można znaleźć gotowe zestawy elementów specjalnie przygotowane właśnie na takie sytuacje. Warto zatem poświęcić chwilę na ocenę sytuacji i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze i czas.