Jak zamontować rolety na okna dachowe?

Zastanawiacie się, jak zamontować rolety na okna dachowe? Czy trzeba wynająć do tego specjalistę? Jakich narzędzi potrzeba do przeprowadzenia montażu? I wreszcie — czy taka inwestycja się opłaca? Podpowiadamy.

Czym są rolety na okna dachowe?

Rolety dachowe to osłony dedykowane oknom znajdującym się na skośnych ścianach, na przykład takich, jakie spotykamy na poddaszach. Ich mechanizm opiera się na dwóch bocznych prowadnicach. Między nimi w górę i w dół porusza się tkanina, ściśle przylegając do powierzchni szyby. Zapewnia to nie tylko całkowite zablokowanie promieni słonecznych (oczywiście w modelach zaciemniających), lecz także stabilność konstrukcji podczas poruszania materiałem. Przemyślany mechanizm pozwala zablokować osłonę na wybranej przez nas wysokości.

Rolety dachowe, podobnie jak te na standardowe okna, nie są wyłącznie elementem praktycznym, lecz także funkcjonalnym. Występują w wielu wersjach kolorystycznych i kilku stopniach przezroczystości tkaniny. Najpopularniejszymi modelami są opcje materiałowe i plisowane. Te drugie działają na podobnej zasadzie, jak klasyczne plisy — poruszają się dwukierunkowo, składając się w estetyczną harmonijkę. To wyjątkowe rozwiązanie, przełamujące schemat nieco nudnych, jednokolorowych rolet.

Dzięki tej różnorodności rolety dachowe sprawdzą się w niemal każdym stylu aranżacyjnym — od skandynawskiego po nowoczesny. Strzałem w dziesiątkę będzie zamontowanie ich na poddaszu zaaranżowanym zarówno na sypialnię, jak i biuro, garderobę, pokój dziecka czy nawet łazienkę. Ich niewątpliwą zaletą jest prosty montaż, ale o tym za chwilę.

Burgundowe rolety dachowe w sypialni
Roleta dachowa z prowadnicami na wymiar przyciemniająca burgundowa

Roleta dachowa z prowadnicami, Na wymiar, Przyciemniająca, Burgundowa

WYBIERZ
Roleta dachowa z prowadnicami na wymiar zaciemniająca zamieć śnieżna

Roleta dachowa z prowadnicami, Na wymiar, Zaciemniająca, Zamieć śnieżna

WYBIERZ
Roleta plisowana dachowa termoizolacyjna na wymiar concerto kremowa

Roleta plisowana dachowa, Termoizolacyjna, Na wymiar, Concerto Kremowa

WYBIERZ

Dlaczego warto zamontować rolety na okna dachowe?

Mieszkania na poddaszu to marzenie wielu osób. Miłośnicy nietypowych wnętrz wiedzą, że takie przestrzenie pod skosami stwarzają niezwykłe możliwości aranżacyjne. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oprócz wizualnych plusów, mają one także minusy — a w zasadzie jeden bardzo poważny. Mowa oczywiście o nadmiernym nagrzewaniu się pomieszczeń.

Poddasza sprawiają, że jesteśmy bliżej nieba, a co za tym idzie także słońca. Szyby ustawione pod odpowiednim kątem działają wtedy jak soczewka. Szczególnie latem wnętrza pod skosami niezależnie od ekspozycji okien bardzo szybko się nagrzewają. Różnica temperatur między poddaszem a niższymi piętrami może wynosić od kilku do nawet kilkunastu stopni. Jednocześnie, kiedy przychodzi zima, ciepło szybciej ucieka przez dach — brzmi to trochę nielogicznie, ale to prawda.

Po tym, jak zamontujemy rolety dachowe na poddaszu, możemy cieszyć się nie tylko prywatnością i doskonałym designem, lecz także komfortem cieplnym. Jeśli przestrzeń zaaranżowana jest np. na sypialnię, warto zainwestować w modele zaciemniające, podklejane z wewnętrznej strony specjalną izolacyjną gumą — to pozwoli na drzemkę nawet w ciągu upalnego dnia. Jeśli jednak nie chcemy całkowicie rezygnować z dostępu do światła słonecznego, dobrym wyborem będą osłony przyciemniające. Rozproszą one promienie słoneczne i zmniejszą temperaturę, choć mniej skutecznie.

Rolety dachowe na poddaszu

Jak zamontować rolety na okna dachowe?

Jeśli zastanawiacie się, jak zamontować rolety na okna dachowe, spieszymy z pomocą. Na początku naszej krótkiej instrukcji rozwiejemy wszelkie wątpliwości — montaż rolet dachowych nie wymaga ingerencji w strukturę dachu czy niebezpiecznego działania od zewnętrznej strony. Cały proces możemy wykonać od środka, nie narażając swojego życia i zdrowia. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o modele zewnętrzne. Wtedy warto poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę. Dziś skupiamy się jednak na wersjach wewnętrznych.

Aby prawidłowo zamontować roletę dachową, trzeba odpowiednio się przygotować — oczywiście można posłużyć się śrubokrętem, ale znacznie łatwiej i bezpieczniej będzie użyć klasycznej wkrętarki. Od razu podkreślamy, że proces można wykonać samodzielnie i zajmie on niewiele czasu. To pozwoli nam oszczędzić pieniądze, które musielibyśmy wydać na fachowca. Wszystkie niezbędne elementy oraz instrukcję obrazkową z pewnością znajdziesz w paczce z osłoną okienną — będą się oczywiście różnić od siebie w zależności od modelu, na jaki się zdecydujecie.

Montaż rolety dachowej z kasetą w kilku krokach:

1. Wyjmujemy roletę i wszystkie elementy z paczki. Pamiętajmy, aby nie rozwijać tkaniny, gdyż znacznie utrudni to montaż!

2. Przymocowujemy kasetę rolety, przyciskając ją do górnej ramy okna — zazwyczaj służą do tego doczepione do niej specjalne uchwyty (gdy wykonamy to prawidłowo, usłyszymy charakterystyczne kliknięcie). Niektóre kasety wymagają przykręcenia ich do ramy.

3. Mocujemy uchwyty i szyny prowadnic — uchwyty należy przykręcić w dolnych rogach ramy okiennej. Następnie umieszczamy szyny między kasetą a ramą oraz uchwytem a ramą. Jeśli prowadnice mają otwory, trzeba w nie wkręcić śruby znajdujące się w paczce.

4. Naciągamy sznurki — z kasety wyciągamy dwa sznurki, naciągamy je, a ich końcówki mocujemy we wcześniej umieszczonym uchwycie.

5. Zdejmujemy blokady tkaniny i rozwijamy ją, aby sprawdzić, czy sprawnie porusza się w prowadnicach.

I gotowe! Montaż rolety plisowanej będzie przebiegał nieco inaczej — nie posiadają one bowiem kasety, do której chowa się materiał. Porusza się ona po prowadnicach, więc proces będzie przebiegał analogicznie do tego standardowego.

Nie musicie obawiać się, że nie będziecie wiedzieli, jak zamontować roletę do okien dachowych. Nie trzeba także wynajmować specjalistycznego sprzętu i szukać zaufanej złotej rączki — w zupełności wystarczy uważne czytanie instrukcji, najprostsza wkrętarka i chęci. A przed założeniem zamówienia, warto też dowiedzieć się, jak poprawnie zmierzyć okno pod zakup rolet dachowych.

Niebieskie rolety dachowe na poddaszu