Rolety zewnętrzne elektryczne czy ręczne? Sprawdź, które warto wybrać

Coraz częściej na zewnętrznej stronie okien pojawiają się rolety. To nie tylko skuteczna ochrona przed słońcem, ale też izolacja termiczna wnętrza domu czy sposób na jego wyciszenie. Rolety zewnętrzne dostępne są w dwóch typach sterowania – manualnym oraz elektrycznym. Przed wyborem rodzaju mechanizmu staje każdy, kto decyduje się na montaż tego typu osłon okiennych w swoim domu. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nich ma swoje zalety. Rolety zewnętrzne elektryczne czy ręczne – które z nich wybrać, by dobrze spełniały swoją funkcję na co dzień? Podpowiadamy.

Zarówno elektryczne, jak i ręczne rolety to wiele korzyści

Niezależnie od tego, czy wybierzesz rolety zewnętrzne elektryczne, czy ręczne, ich podstawową funkcją jest ochrona przed słońcem. Blokują one dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń i ułatwiają pracę np. przy komputerze. Roleta jest barierą nie tylko dla słońca, ale też sztucznego światła pochodzącego z zewnątrz, np. z latarni ulicznej czy przejeżdżających samochodów. Rolety zewnętrzne mają również właściwości izolacyjne. Latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, a zimą są barierą dla mroźnego powietrza z zewnątrz.

Mówiąc o właściwościach rolet zewnętrznych, nie sposób nie wspomnieć o tym, że zasłonięte pozwalają zachować większą prywatność. To bardzo ważna cecha, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bliskim sąsiedztwie innych budynków lub okna domu wychodzą na ruchliwy chodnik czy ulicę. Ich nowoczesny design i szeroki wybór kolorów sprawiają, że korzystnie się prezentują, pozytywnie wpływając na wygląd całego budynku. Dobrej jakości rolety zewnętrzne zapewniają też dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ stanowią skuteczną barierę antywłamaniową.

Czarna roleta zewnętrzna z bliska - detale

Jak działają rolety zewnętrzne? Sposoby sterowania

Jeśli chodzi o sposób sterowania, dostępne są dwa rodzaje rolet zewnętrznych – sterowane ręcznie oraz z napędem elektrycznym. Choć oba modele wyróżniają podobne właściwości, to już sterowanie nimi wygląda zupełnie inaczej.

Rolety zewnętrzne elektryczne wyposażone są w silniki, które umożliwiają zasłanianie i odsłanianie rolet bez konieczności wykonywania dodatkowej pracy rąk. Sterowanie roletami odbywa się za pomocą przełącznika w ścianie, pilota, a czasami nawet aplikacji w telefonie. Wszystko zależy od wybranej technologii i rodzaju rolet. Jest to metoda bardzo wygodna, która nie wymaga użycia siły, ani wykonywania żadnych dodatkowych ruchów, jak ma to miejsce w sterowaniu ręcznym. Dzięki nowoczesnej technologii można też zaprogramować swoje rolety. Będą wtedy odsłaniać i zasłaniać okna o określonych porach dnia lub nocy, dopasowując się w ten sposób do rytmu życia domowników.

Innym sposobem sterowania roletami jest mechanizm ręczny. Najbardziej tradycyjny typ sterowania przyjmuje najczęściej postać korbki ze sznurkiem. Aby zasłonić bądź odsłonić roletę, wystarczy chwycić za specjalną rączkę i pokręcić nią. Może to być również linka, którą pociągamy, aby odsłonić roletę. Dzięki swojej prostocie mechanizm nie wymaga instalowania dodatkowych urządzeń ani dostępu do sieci elektrycznej, co mogłoby się wiązać z koniecznością doprowadzania dodatkowych kabli. Jest on również zdecydowanie tańszy.

Jak zbudowane są rolety elektryczne i ręczne?

Budowa rolety zewnętrznej elektrycznej różni się od budowy rolety sterowanej ręcznie. W obydwu przypadkach podstawowymi składowymi są obudowa (skrzynia i prowadnice) oraz pancerz (np. aluminiowy lub PCV). Rolety zewnętrzne elektroniczne posiadają oprócz tego wbudowany silnik, czyli tak zwany napęd elektryczny, który umożliwia zdalne sterowanie. W przypadku rolet obsługiwanych ręcznie mechanizm przyjmuje najczęściej postać korbki z rączką lub sznurka.

Roleta zewnętrzna z bliska - detale

Rolety zewnętrzne elektryczne czy ręczne? Porównanie

Zarówno rolety zewnętrzne sterowane ręcznie, jak i te elektryczne zapewniają płynną kontrolę nad stopniem zasłonięcia okien. Które z nich są lepsze? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Rolety elektryczne wielu uważa za wygodniejsze w użytkowaniu. Dzięki temu, że można sterować nimi z poziomu własnego fotela, jest to rozwiązanie idealne zwłaszcza jeśli mieszkasz w domu z dużą liczbą okien, gdzie ich codzienne odsłanianie i zasłanianie byłoby uciążliwe. Są jednak droższe niż modele z klasycznym mechanizmem. Montaż rolet elektrycznych jest również nieco bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga podpięcia do sieci i doprowadzenia kabli.

Jednak nie w każdym przypadku rolety z silnikiem będą konieczne. Równie dobrze można je opuszczać i podnosić ręcznie, wykorzystując do tego taśmę, sznurek lub specjalną korbkę ze zwijarką. To dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich domów i mieszkań, w których ręczna obsługa rolet nie będzie aż tak problematyczna ani czasochłonna. Ze względu na prostsze mechanizmy ich cena jest też adekwatnie niższa. Tańsze są również koszty eksploatacji oraz naprawa ewentualnych awarii.

Biała roleta zewnętrzna w salonie

Czy rolety zewnętrzne można przerobić na elektryczne?

Rolety zamontowane jakiś czas temu, które dotychczas sterowane były manualnie, można zautomatyzować. Jeśli masz więc dość ciągłego kręcenia korbką, wystarczy kupić odpowiedni napęd i go zamontować. Ile kosztuje przerobienie rolet na elektryczne w całym domu? Cena oczywiście zależy od liczby okien i potrzebnych napędów. Przykładowo koszt samego silnika to ok. 200 zł. Do niezbędnych urządzeń i akcesoriów trzeba też doliczyć usługę montażu. W tej kwestii warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego fachowca, aby mieć pewność, że urządzenie będzie działać bezawaryjnie, a Twoje rolety będą płynnie otwierać się i zamykać.

Czarna roleta zewnętrzna w salonie
Silnik radiowy TDEF do rolet zewnętrznych

Silnik radiowy do rolet zewnętrznych TDEF, 10/13, do 27 kg (FI60)

Wybierz
Silnik do rolet zewnętrznych JM

Silnik do rolet zewnętrznych JM, 45-250, do 50 kg (FI60)

Wybierz
Silnik do rolet zewnętrznych SL

Silnik do rolet zewnętrznych SL, 50/12, do 115 kg (FI60)

Wybierz

Rolety elektryczne czy ręczne? Wybór należy do Ciebie

Nie ulega wątpliwości, że znacznie większą wygodę użytkowania zapewniają rolety sterowane elektrycznie, np. za pomocą pilota lub przełącznika. Dzięki temu możemy je zwijać lub rozwijać, nie wstając z kanapy lub nie odrywając się od pracy przy biurku. Nie każdy jednak się na nie decyduje, np. ze względu na wyższy koszt zakupu oraz montażu. Budżet jest więc prawdopodobnie głównym czynnikiem, który będzie warunkował Twoją decyzję o wyborze mechanizmu sterowania roletami. Niezależnie od niego możesz mieć jednak pewność, że rolety będą dobrze spełniać swoją funkcję.