Sposoby na komary, czyli jak poradzić sobie z insektami w domu?

Nikt z nas nie wyobraża sobie spędzania ciepłych, letnich wieczorów przy zamkniętym oknie. Warto jeszcze przed nadejściem lata przygotować swoje mieszkanie tak, aby żadne owady nie dostawały się do domu. Zatem, jakie są skuteczne sposoby na komary?

skuteczne sposoby na komary

Dlaczego warto zabezpieczyć dom przed komarami?

Czy wiesz, że na świecie żyje około 3500 gatunków komarów? Na szczęście w Polsce jest ich znacznie mniej, a ich ugryzienia nie wiążą się z ryzykiem zakażenia poważnymi chorobami (chociaż niczego nie można być pewnym!). Mimo to, warto zabezpieczyć dom przed tymi insektami, ponieważ są niezwykle uciążliwe – charakterystyczne brzęczenie zwiastuje ich przybycie. Ci nieproszeni goście potrafią skutecznie popsuć wypoczynek czy zaburzyć sen w spokojną noc. Ich zmysły są wyczulone na zapach człowieka i wabione zapachem naszego potu. Ugryzienia komarów są wyjątkowo swędzące i powodują obrzęk, co również wpływa na nasze samopoczucie, dlatego tym bardziej nie chcemy ich w naszych domach.

skuteczne sposoby na komary

Jak chronić się przed komarami w domu?

Jeśli zastanawiasz się, po co na świecie jest tyle komarów, już spieszymy z odpowiedzią. Są one ważną pozycją w menu ryb, ptaków czy owadów wodnych, jak np. ważek. Stanowią zatem istotną część łańcucha pokarmowego. To oznacza, że nie wyeliminujemy całkowicie ich obecności, ale możemy ją ograniczyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – w tym pomoże nasza lista najskuteczniejszych sposobów na komary w domu.

Kiedy jesteś na dworze, unikaj wilgotnych i podmokłych terenów, gdzie samice komarów składają tysiące jajeczek. Te owady nie znoszą suchego powietrza i ostrego słońca, dlatego są aktywne wcześnie rano oraz wieczorem w godzinach 18-21. Tym sposobem mogą popsuć najprzyjemniejszego grilla czy wycieczkę rowerową, na którą wybrałeś się po pracy. Jakie są zatem sposoby na komary w domu?

Środki owadobójcze – skuteczne i… nietrwałe

Najtańszym i najbardziej powszechnym sposobem na komary jest stosowanie środków owadobójczych, których bazą są syntetyczne pochodne pyretryny. Zazwyczaj sięgamy po preparaty w sprayu, świece czy specjalne lampy. Ich efekt może i jest szybki, ale również krótkotrwały. Nieobecnością komarów możemy się cieszyć zaledwie kilka dni. Ponadto, każdy preparat chemiczny jest szkodliwy dla środowiska i ludzkiego organizmu, dlatego to rozwiązanie jest coraz częściej odradzane.

Rośliny odstraszające komary

Komary są bardzo wrażliwe na woń niektórych kwiatów, krzewów czy ziół. To doskonała okazja, aby w naturalny i bezpieczny sposób zatrzymać owady z dala od naszego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając balkon. taras czy nawet kuchenny parapet, pamiętaj, aby znalazły się tam takie rośliny jak: lawenda, bazylia, pelargonia, mięta, liście pomidora czy kocimiętka, która podobno jest nawet dziesięciokrotnie skuteczniejsza od preparatów chemicznych i farmaceutyków.

Jednym z największych wrogiem komarów są olejki eteryczne: eukaliptusowy, cytrynowy, migdałowy czy waniliowy – pamiętajmy jednak, że słodkie zapachy mogą z kolei przyciągać pszczoły, osy czy muchy. Skutecznie okaże się także cebula – wystarczy pokroić ją w plastry i postawić przy oknie, jednak nie każdy lubi jej zapach.

skuteczne sposoby na komary

Moskitiery to najlepszy sposób na komary w domu

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o montażu moskitier. Ich siatki o drobnych oczkach są skutecznym sposobem nie tylko na komary w domu, lecz także blokują dostęp do wnętrza innym owadom, których latem nie brakuje.

Oferujemy kilka rodzajów moskitier okiennych i drzwiowych różniących się od siebie sposobem otwierania czy montażem. W zależności od możliwości architektonicznych i indywidualnych potrzeb z łatwością znajdziesz model dla siebie. Najlepiej sprawdzą się produkty na wymiar, które dzięki dokładnym pomiarom i skrupulatnemu montażowi, zapewnią nam spokój na cały sezon!

Moskitierę można personalizować nie tylko pod kątem rozmiaru. Warto dobrać również odpowiedni rodzaj siatki. Dostępne są standardowa, przeciwpyłkowa ograniczająca przenikania kurzu i pyłków, wzmocniona do mieszkań, w których żyją zwierzęta oraz antysmogowa, filtrująca zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz. Montaż moskitiery to sposób na komary, który jest:

ekologiczny, ponieważ mocna siatka skutecznie blokuje owadom dostęp do naszego domu, co pozwala zrezygnować ze stosowania środków chemicznych;

estetyczny, gdyż dzięki przemyślanej, dyskretnej budowie oraz bogatej palecie dostępnych kolorów z łatwością dopasujemy moskitierę do wnętrza;

opłacalny dlatego, że dobrej jakości moskitiera będzie nam służyła przez wiele sezonów.

Jeśli zastanawiacie się jak wybrać moskitierę drzwiową, zachęcamy do przeczytania jednego z naszych artykułów poświęconego temu tematowi.

skuteczne sposoby na komary
skuteczne sposoby na komary