Odpowiedzią na powyższe problemy jest roleta zewnętrzna. Właściciele domów jednorodzinnych mają wolną rękę w sprawach dotyczących tego, co montują na oknach. W przypadku właścicieli mieszkań, które mieszczą się w budynkach zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, sprawa nie jest już taka prosta. Pod uwagę należy bowiem wziąć nie tylko rodzaj rolet, ale także wiele aspektów prawnych, w tym pozwolenie na ich montaż.
Montaż rolet zewnętrznych w bloku – czy jest potrzebne pozwolenie?
Tak. Montaż rolet zewnętrznych na balkonach lub oknach w bloku wymaga uzyskania odpowiednich i niezbędnych pozwoleń. Cała procedura sprowadza się do kilku etapów.
Lokalne przepisy i regulacje a montaż rolet zewnętrznych w bloku
Sprawdzanie wymaganych pozwoleń na montaż rolet zewnętrznych na elewacji w bloku warto rozpocząć od zajrzenia do lokalnych przepisów. Bardzo często poszczególne miasta i gminy mają swoje własne regulacje dotyczące projektów i wymagań, jakie rolety zewnętrzne muszą spełnić. Takie wytyczne można łatwo sprawdzić w lokalnym urzędzie lub za pomocą przeglądarki internetowej, wyszukując np. frazę: „nazwa miasta – regulacje i przepisy ingerencji/zmian na elewacji budynków”.
Zewnętrzne rolety w bloku – jakie pozwolenia są potrzebne?
Kolejny i w zasadzie najważniejszy krok w kierunku montażu rolet, to sprawdzenie zasad dotyczących ingerencji w elewację budynku narzuconych przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Zasady określać będą sposób montażu, rodzaj rolet zewnętrznych, a także ich kolor oraz inne elementy. Spis wymagań powinien także jasno i precyzyjnie odpowiedzieć na pytania:
- - Jakie zezwolenia lub zgody należy uzyskać i od kogo?
- - Jakie są warunki wydania zgody na montaż rolet zewnętrznych na elewacji bloku?
- - Jakie dokumenty należy przedstawić zarządcy budynku (np. projekt rolet, specyfikację zamówienia)?
- - Czy wymagane jest uiszczenie dodatkowych opłat?
Warunki udzielenia zgody na ingerencję w elewację mieszkalnego budynku wielorodzinnego będą w znaczącej mierze stanowić o tym, jaki rodzaj rolet zewnętrznych kupić. Znając wszystkie wymagania oraz przebieg procesu, można złożyć zgłoszenie, wystąpić o udzielenie zgody lub wystosować odpowiednie pismo do zarządcy budynku.
Dokumentacja związana z montażem rolet zewnętrznych
Każdy proces dopełnienia formalności związanych z montażem rolet w bloku będzie wyglądać nieco inaczej. Na ogół można jednak przyjąć, że obie strony – zarządca budynku oraz mieszkaniec – zobligowani będą do dostarczenia odpowiednich dokumentów. Dokumentacja po stronie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej to:
- - regulacje procesu wystąpienia o udzielenie zgody,
- - dokument określający rodzaj i sposób montażu rolet zewnętrznych, sposób sterowania, dopuszczalne kolory oraz materiały, z których wykonano rolety,
- - specyfika dotycząca grubości elewacji, warstw oraz zastosowanych materiałów (ważne informacje dla przeprowadzenia poprawnego i bezpiecznego montażu).
Dokumentacja po stronie wnioskodawcy:
- - wniosek, zgłoszenie lub pismo o udzielenie zgody na montaż – format określony w regulacjach zarządcy budynku,
- - plany montażu,
- - specyfikacja techniczna rolet zewnętrznych, których zakup jest planowany,
- - informacje o używanych materiałach,
- - informacje o wykonawcy montażu/producencie rolet,
- - harmonogram prac montażowych.
Największy problem z uzyskaniem zgody na montaż rolet zewnętrznych będzie dotyczyć właścicieli mieszkań w kamienicach ze statusem zabytku. Wtedy cały proces rozszerza się także o wydanie opinii i zgód przez konserwatorów zabytków. Z reguły nie są oni przychylni do pozytywnego zaopiniowania ingerencji w elewację takich budynków.
Planowanie prac montażowych
Po spełnieniu wszystkich wymagań formalnych warto odpowiednio zaplanować termin montażu oraz czas jego trwania. Pod uwagę należy wziąć inne prace remontowe lub renowacyjne, szczególnie te prowadzone na elewacji przez wspólnotę lub zarządcę budynku. Uwzględnić należy także narzucone przez regulamin spółdzielni mieszkaniowej godziny przeprowadzania prac remontowych i budowlanych. Jeśli montaż rolet zewnętrznych będzie zlecany firmie zewnętrznej, to warto poinformować wykonawcę, w jakich godzinach można przeprowadzić prace.
Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne w bloku?
Okna w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych często wychodzą na sąsiednie budynki lub ruchliwe ulice. Popularne stały się także bardzo ciasne osiedla, które sprzyjają uczuciu ciągłego zaglądania w okna. Rolety zewnętrzne zamontowane na oknach lub drzwiach balkonowych okażą się idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na zwiększeniu poziomu prywatności. Wykonane z aluminium lub PCV pancerze doskonale blokują widok.
Kolejną korzyścią posiadania rolet zewnętrznych w bloku jest ograniczenie hałasu. Ruchliwe ulice, często uczęszczane place zabaw pod oknem lub sąsiedztwo takich punktów, jak szpital czy straż pożarna potrafią generować ogromną ilość uciążliwych dźwięków, które zakłócają sen lub odpoczynek. Zamontowanie rolety zewnętrznej na oknie lub drzwiach balkonowych znacznie ograniczy docieranie zgiełku z zewnątrz i bardzo pozytywnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców.
Rolety zewnętrzne w bloku to także świetne rozwiązanie do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa mieszkań na parterze oraz pierwszych piętrach. Łatwy dostęp do okien oraz brak ogrodzeń na osiedlach to idealne warunki dla złodziei. Zamontowanie rolet zewnętrznych skutecznie zniechęci potencjalnego rabusia.
Nie można także zapomnieć o właściwościach termoizolacyjnych oraz zaciemniających. Rolety zewnętrzne wykonane z nieprzepuszczającego światła aluminium chronią przed nadmiernym nagrzewaniem mieszkań lub uciekającym ciepłem w chłodne dni. Na ich montażu skorzystają także posiadacze okien i drzwi balkonowych wychodzących na stronę wschodnią. Dzięki roletom zewnętrznym z pewnością zyskają dodatkową godzinę lub dwie snu.
Jakie rolety zewnętrzne do mieszkania w bloku sprawdzą się najlepiej?
Pomimo narzucenia przez spółdzielnie technicznych wymagań lub ograniczeń dotyczących rolety, znalezienie tej idealnej nie będzie stanowić wyzwania. O czym należy pamiętać i czym warto kierować się, wybierając roletę zewnętrzną do montażu w bloku?
Jakość wykonania
Chcąc mieć pewność, że rolety zostaną wykonane prawidłowo i ze szczególną starannością, warto rozważać oferty tylko renomowanych producentów, którzy mogą poprzeć jakość swoich produktów opiniami klientów oraz wieloletnim doświadczeniem. Istnieje także możliwość, że spółdzielnia narzuci producenta rolet. Taka sytuacja może się zdarzyć szczególnie wtedy, gdy deweloper już na etapie budowy zamontował w oknach skrzynie na rolety zewnętrzne lub wyposażył w takowe wszystkie okna na parterze.
Materiał termoizolacyjny
Chcąc ochłodzić mieszkanie latem lub zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą, należy wybrać rolety zewnętrzne, których pancerz wykonany jest z aluminium, a lamele dodatkowo wypełnione są izolacyjną pianką poliuretanową. Zamontowanie takich rolet na balkonie lub oknie skutecznie ograniczy wymianę temperatur.
Sposób montażu
Otrzymując zgodę na rolety zewnętrze w bloku, narzucony będzie także sposób zamontowania ich do elewacji. W znacznej większości przypadków będzie to najmniej inwazyjny pod względem montażu typ rolet zewnętrznych, czyli zewnętrzne rolety natynkowe, zwane także elewacyjnymi. Cała procedura polega na przykręceniu skrzynki rolety oraz prowadnic do wnęki okiennej. Roleta zazwyczaj nie wystaje poza linię elewacji. Przykręcana jest za pomocą wkrętów dobranych do rodzaju i grubości elewacji.
Dodatkowe funkcje – moskitiera lub screen
Jeśli specyfikacja techniczna nie zawiera na ten temat informacji, warto rozważyć zakup rolety zewnętrznej z dodatkowymi funkcjami. Do okien, które narażone są na wielogodzinne nasłonecznienie, poleca się wybrać rolety zewnętrzne ze screenem, który opuszczony w trakcie dnia skutecznie odbija promienie słoneczne, nie zaciemniając całkowicie pomieszczania. Na drzwi i okna balkonowe w bloku warto zakupić rolety zewnętrzne z moskitierą, która stanowi najlepszą ochronę przed niechcianymi insektami.
Podsumowując, montaż rolet zewnętrznych balkonowych w bloku jest możliwy – podobnie jak tych na zwykłe okna. Należy jedynie uzbroić się w cierpliwość i nie pogubić w dokumentacji. Wydaje się jednak, że cisza, spokój i ochrona przed słońcem, które gwarantują rolety zewnętrzne, warte są wysiłku włożonego w cały proces.