Jak zamontować roletę zewnętrzną?

Podczas planowania zakupu rolet zewnętrznych warto uwzględnić kwestie związane z montażem, ponieważ w głównej mierze to one wpłyną na wybór określonego rodzaju rolety zewnętrznej. Jaki typ wybrać oraz jak zamontować zakupione rolety zewnętrzne? Podpowiadamy!

Korzyści wynikające z zamontowania rolet zewnętrznych to m.in.: ochrona okien, brak nagrzewania się pomieszczeń latem lub ich wychładzania zimą, oszczędność na ogrzewaniu czy zagwarantowanie poczucia prywatności. Niestety sama ich specyfika oraz rozmiar potrafią przerazić niejedną złotą rączkę, która będzie obawiać się podjęcia montażu samodzielnie. Nie jest to jednak takie trudne, jak się wydaje.

Dostępne rodzaje rolet, czyli jak wybrać właściwe?

Jeśli decyzja o zakupie rolet zewnętrznych już została podjęta, to w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad typem osłon, który sprawdzi się najlepiej. Od czego jednak zacząć? Wybór rodzaju uzależniony jest od wielu czynników, jednak najważniejszym z nich jest to, na jakim etapie budowy znajduje się budynek i okna, które chcemy chronić. W zależności od tego wyróżniamy rolety zewnętrzne:

✓ podtynkowe, zwane także roletami do zabudowy, które można zamontować tylko po wstawieniu okien i przed położeniem warstw elewacyjnych na ściany,

✓ natynkowe (elewacyjne, czy też nadstawne), które można zamontować, w dowolnym momencie po zakończeniu prac budowlanych i elewacyjnych.

Czym różnią się rolety zewnętrzne podtynkowe od elewacyjnych? Głównie tym, jak będą wyglądać po zamontowaniu, jednak wszystkie wątpliwości powinna rozwiać poniższa tabela.

Cecha/zależnośćRoleta zewnętrzna podtynkowaRoleta zewnętrzna elewacyjna
Widoczne elementy Opuszczony pancerz. Pozostałe elementy znajdują się pod elewacją. Uwaga: warto upewnić się, że planowa elewacja będzie wystarczająco gruba, aby zakryć całą skrzynkę od frontu. Pancerz, skrzynka, prowadnice
Miejsce montażu Ściana budynku, nadproże okna Elewacja, wnęka lub okno
Czy roleta zasłania szybę okna? Nie Jeśli roleta zamontowana jest we wnęce lub na oknie, to skrzynka rolety nachodzi na szybę
Czy możliwy jest montaż w dowolnym czasie? Nie – tylko przed położeniem elewacji na budynku Tak
Czy roleta może być sterowana ręcznie taśmą lub sznurkiem? Tak Tak
Czy roleta może być sterowana elektronicznie? Tak Tak
Czy roleta może być sterowana bezprzewodowo? Tak Tak
Czy po zamontowaniu możliwy jest dostęp do skrzynki rewizyjnej? Tak Tak
Czy dostępne są różne kształty skrzynek? Nie Tak

Podsumowując: wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych będzie opierać się głównie na dwóch wytycznych: etapie przed/w trakcie lub po budowie domu oraz kwestii estetyki – czy rolety zewnętrzne mają pozostać widoczne w całości? Oba typy mają swoje zalety. Rolety podtynkowe to idealne rozwiązanie dla miłośników elegancji i minimalizmu, którzy do wyglądu elewacji przywiązują dużo uwagi. Rolety natynkowe to rozwiązanie dla osób, które wydatek związany z zakupem kilku sztuk rolet chcą przełożyć na późniejszy etap budowy domu lub wykończyli już budynek i rozkuwanie elewacji wokół okien jest niemożliwe.

Jak zmierzyć miejsce na rolety przed zakupem?

Sposób dokonania pomiaru zależny będzie od wybranego rodzaju rolet oraz ich montażu. Najłatwiejszy okaże się pomiar dla rolet podtynkowych. Nie musimy pamiętać bowiem o dodaniu dodatkowych centymetrów, pod którymi będzie się kryła skrzynka, oraz o rozmiarze prowadnic bocznych. Przeważnie wystarczy podać dokładnie wymiary okna, a rozmiar rolety powinien zostać do tego dopasowany. Warto jednak zawsze zapoznać się z instrukcją pomiaru i upewnić, jakie informacje mają wpływ na prawidłowy rozmiar ostatecznego produktu.

Nieco trudniejszy pomiar dotyczy rolet elewacyjnych. Jeśli wybór padnie na rolety zewnętrzne montowane do wnęki, to podczas podawania szerokości i wysokości musimy uwzględnić odległość od ściany do ściany wewnątrz samej wnęki. Najważniejsze będzie jednak tutaj upewnienie się, że ściany wnęki są idealnie proste. Pisząc bardziej obrazowo – roleta zewnętrzna do wnęki powinna się zmieścić idealnie niczym klocek przepychany przez otwór w zabawce dla dzieci. Jeśli któraś ze ścian wnęki będzie zwężać się lub rozszerzać od środka, to roleta zablokuje się w połowie wnęki lub w ogóle się do niej nie zmieści.

Najwięcej problemów może przysporzyć pomiar dla rolet zewnętrznych montowanych do ramy okna lub na elewację. Z pozoru prosty pomiar przeobraża się w walkę o każdy milimetr. Oprócz tego, że musimy pamiętać o tym, jaki wybraliśmy rozmiar skrzynki i prowadnic (powinno się uwzględnić ich wartość w końcowych wymiarach) to dodatkowo podanie o kilka milimetrów za mało może wiązać się z tym, że część prowadnicy nie będzie opierać się o stabilne podłoże ściany. Z drugiej strony kilka milimetrów za dużo może spowodować sytuację, w której nierówna ściana wokół ramy okna zablokuje dostęp i roleta utknie w połowie drogi. Jednak tak samo jak w przypadku rolet podtynkowych, dokładne zapoznanie się z instrukcją pomiaru powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

WSKAZÓWKA: Dokonywanie pomiarów to także dobry moment na to, aby zastanowić się nad tym, w jaki sposób rolety będą sterowane. Jeśli wybór padnie na ręczny zwijacz taśmy lub sznurka, to warto uwzględnić w pomiarach, z której strony będzie się on znajdować oraz upewnić się, że można w tym miejscu wykonać nawiercenie w ścianie lub oknie.

Jakich narzędzi potrzebujemy do montażu rolet zewnętrznych?

Proces montażu rolet nie jest tak skomplikowany, jak się może na początku wydawać. Większość majsterkowiczów i złotych rączek poradzi sobie z tym bez problemu, a potrzebny sprzęt w 99% znajdzie się w każdym gospodarstwie domowym. Warto podzielić listę na dwa etapy: przed zakupem rolet i po.

Na początek lista potrzebnych rzeczy na etapie planowania zakupu. Potrzebne będą:

  • ✓ wiertarka – posłuży do wykonania otworów na kołki w ścianie. Warto zaopatrzyć się w taką, która sprosta ścianie (np. udarowa).
  • ✓ odpowiednie wiertła – należy dopasować je do rodzaju ściany, np. cegły, drewna, żelbetonu czy pustaka.
  • ✓ odpowiednie kołki i wkręty – ich grubość, długość oraz typ także trzeba dobrać do rodzaju ściany i grubości ocieplenia.
  • ✓ młotek – by upewnić się, że kołki zostały umieszczone w ścianie w poprawny sposób.
  • ✓ wkrętarka lub śrubokręt – potrzebne do umieszczenia wkrętów (wkrętarka może być także jednym z trybów działania wiertarki).

Lista sprzętu, który przyda się po zakupie rolet zewnętrznych:

  • ✓ miara budowlana – niezbędna przy dokonywaniu pomiarów, dlatego warto wybrać taką, na której w widoczny sposób zostały oznaczone milimetry. W późniejszym etapie przyda się do wyznaczenia miejsc wykonania wkrętów.
  • ✓ poziomica – pomoże ustalić czy ściany w miejscu planowanego montażu nie odbiegają zbytnio od pionu i czy są równe. Po zakupie rolet należy ponownie wykorzystać ją do sprawdzenia poprawności montażu.
  • ✓ drabina – tylko jeśli okno i miejsce montażu są poza zasięgiem. Przyda się także w trakcie samego montażu.
  • ✓ ołówek - do zaznaczenia miejsc pomiarów i miejsc na wkręty.
Rolety zewnętrzne elewacyjne

Jak zamontować roletę zewnętrzną?

Przygotowanie do montażu

Sprzęt kupiony, rolety dotarły, czas zabrać się za montaż. Jak poprawnie zamontować rolety zewnętrzne? Odpowiedź będzie uzależniona od wybranego typu montażu. Jest jednak wiele czynności, które wykonywane będą w ten sam sposób, bez względu na miejsce czy rodzaj montażu. Pracę warto rozpocząć od rozpakowania całej paczki z roletą, sprawdzenia jej kompletności oraz zapoznania się z instrukcją. Kolejnym etapem będzie ustalenie miejsca i wywiercenie otworu, który umożliwi nam przeprowadzenie sterowania roletą. W zależności od wybranego typu sterowania:

✓ ręczne – miejsce należy dopasować do umieszczonego w skrzyni koła zwijającego.

✓ elektryczne – miejsce należy dopasować do wywierconego w skrzynce wyjścia przewodu zasilającego.

Takie miejsce można ustalić np. poprzez przyłożenie do ściany kasety w celu sprawdzenia, w którym miejscu jest przygotowany zwijacz z taśmą/sznurkiem lub wyjście na kabel.

Krok pierwszy: Złożenie rolety

Pierwszym krokiem będzie połączenie ze sobą elementów z paczki. Najczęściej składać się będą na nie skrzynia ze zwiniętym w środku pancerzem i opcjonalnie silnikiem, dwie prowadnice, opcjonalnie zaślepki i zatyczki. Na równej powierzchni należy wsunąć prowadnice na wystające ze skrzyni metalowe sworznie. Trzeba upewnić się, że wnęką, w której będzie poruszał się pancerz, skierowana jest do wnętrza rolety. W drugie końce należy wcisnąć plastikowe zatyczki, które pełnią funkcję estetyczną. Jeśli z jakiegoś powodu zamówiona roleta i prowadnice są za wysokie, to istnieje możliwość przycięcia ich piłą do metalu.

Krok drugi: Przeniesienie miejsc wykonania otworów

Złożoną roletę przyłóż do miejsca, w którym ma zostać zamontowana. Z roletą zewnętrzną niewielkich rozmiarów poradzi sobie jedna osoba, jednak przy większych roletach zalecana jest obecność przynajmniej dwóch osób. Za pomocą poziomicy należy upewnić się co do prawidłowego ustawienia rolety, a następnie zaznaczyć na ścianie miejsca, w których przypadają otwory na wkręty w prowadnicach. UWAGA: Zazwyczaj prowadnice przychodzą już nawiercone przez producenta. Zdarza się jednak, że klient sam chce takie miejsca wyznaczyć. Wiercenia w prowadnicach wykonuje się z użyciem wiertarki z wiertłem do blachy w zewnętrznej części profilu prowadnicy, w środku zamkniętej części. Otwory należy rozmieścić w odstępach co ok. 0,5 m, przy czym skrajne wiercimy ok. 10 cm od końców prowadnicy. Po zamocowaniu prowadnic otwory na wkręty można zamaskować zaślepkami. Przygotowane przez producenta otwory mają dwustopniowe średnice – zewnętrzna umożliwia przejście łba wkrętu i jest dostosowana do wymiaru dostarczonych z roletą zaślepek (najczęściej 10 mm), a wewnętrzna (od strony podłoża) ma rozmiar wkrętu (najczęściej 4-4,5 mm). Na sam koniec kroku drugiego należy za pomocą wiertarki wykonać otwory w ścianie.

Krok trzeci: Przykręcenie rolety

Ostatnim krokiem będzie przykręcenie rolety do ściany. Warto użyć do tego dobrze dopasowanych kołków i wkrętów – inne powinny zostać użyte przy montażu rolet do elewacji, a inne w przypadku montażu do drewnianej ramy okna. Po przykręceniu wkrętów otwory w prowadnicach należy zablokować zaślepkami, a przez przygotowane wcześniej miejsce przeprowadzić przelotkę z taśmą lub przewód. Ostatnim krokiem będzie przykręcenie zwijacza lub podłączenie rolety do prądu w wybranym wcześniej miejscu.

Budowa rolety zewnętrznej

Jak podłączyć rolety?

Osobnym tematem jest podłączenie rolety zewnętrznej ze sterowaniem elektrycznym. Pomimo tego, że schemat podłączania silnika do zasilania jest szczegółowo opisany w dostarczonej instrukcji, to według prawa, jeśli kupujący chce zachować prawo do gwarancji na silniki, powinien on zostać podłączony przez fachowca z uprawnieniami elektrycznymi. Przewód zasilający do rolety należy podłączyć do zasilania oraz przycisku sterującego. Zazwyczaj kabel wychodzący z silnika składa się z 4 przewodów:

  • ✓ czarny – rozwijanie pancerza,
  • brązowy – zwijanie pancerza,
  • niebieski to uziemienie lub też przewód neutralny,
  • zielono-żółty – przewód ochronny.

W puszce zasilającej schemat podłączenia z reguły będzie wyglądać następująco:

  • ✓ przewód niebieski podłączany jest w puszce do miejsca oznaczonego literą N,
  • ✓ przewód zielono-żółty do przewodu ochronnego w puszce,
  • ✓ przewód czarny fazowy należy podłączyć do miejsca wejściowego do zasilania,
  • ✓ przewód brązowy fazowy do miejsca wyjściowego z zasilania,
  • ✓ do puszki zasilającej należy doprowadzić także przewód główny zasilający i podłączyć go do miejsca oznaczonego literą L.

Zawsze należy zlecić prace elektryczne fachowcowi z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Po podłączeniu rolety zewnętrznej sterowanej silnikiem pozostaje ustawienie krańcowych punktów zatrzymania się, zwijania lub rozwijania rolety. Jednak są one z reguły ustawione przez producenta.

Roleta zewnętrzna elewacyjna

Roleta zewnętrzna elewacyjna, Na wymiar

WYBIERZ
Roleta elewacyjna z moskitierą

Roleta elewacyjna z moskitierą, Na wymiar

WYBIERZ
Roleta zewnętrzna podtynkowa

Roleta zewnętrzna podtynkowa, Na wymiar

WYBIERZ