Wady i zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to spora inwestycja. Czy warto zdecydować się na ich montaż? Rozłożyliśmy je na części pierwsze - poznajcie wady i zalety rolet podtynkowych i elewacyjnych!

Jakie są wady i zalety rolet zewnętrznych? Od kilku sezonów te osłony okienne wiodą prawdziwy prym wśród osób, które szukają energooszczędnych rozwiązań. Ta inwestycja pozwala ograniczyć utratę ciepła z budynku, co przy rosnących kosztach ogrzewania może znacznie poprawić nasz domowy budżet. Zastanawiasz się nad ich montażem? Przyjrzyjmy się im z bliska!

Co musisz wiedzieć o roletach zewnętrznych?

Zaletą rolet zewnętrznych elewacyjnych jest możliwość zamontowania ich w dowolnym momencie - nie tylko podczas projektowania czy budowania domu, lecz także w późniejszym etapie. Istnieją dwa sposoby montażu: na murze bez potrzeby naruszania stolarki okiennej lub we wnęce, gdzie niestety nie unikniemy tej ingerencji i znacznie zmniejszymy światło okna – w przypadku modelu balkonowego może być to nawet kilkanaście centymetrów.

Nasze rolety elewacyjne różnią się od innych modeli dostępnych na rynku. Większość producentów przy ich projektowaniu nie zadbała o to, aby zwinięty pancerz był niewidoczny ze wszystkich stron. My z kolei obudowaliśmy go nierzucającą się w oczy i dostępną w trzech kształtach skrzynię. Wpływa to nie tylko na ich wygląd, lecz także na stabilność całej konstrukcji.

Białe rolety zewnętrzne

Montaż rolet zewnętrznych podtynkowych zaplanuj już na etapie projektu

Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania domu lub podczas jego budowy, zdążymy jeszcze dokonać zmian koncepcyjnych i zdecydować się na montaż rolet podtynkowych. Ich instalacja odbywa się przed oknem na elementach konstrukcyjnych ściany. Zarówno skrzynia, jak i część prowadnic znajdować się muszą w murze, co sprawia, że światło okna nie zmniejsza się, jak w przypadku modeli elewacyjnych. Dzięki temu widoczny pozostaje tylko pancerz, co znacznie wpływa na poprawę estetyki całego budynku.

Zalety rolet zewnętrznych

Skoro rodzaje, budowę i sposoby montażu modeli podtynkowych i elewacyjnych mamy wyjaśnione, przyszedł czas, aby przyjrzeć się im z praktycznego punktu widzenia. Co właściwie daje nam montaż rolet zewnętrznych? Zalet jest bardzo wiele!

Termoizolacja

Kiedy z nieba leje się żar, każdy z nas szuka miejsca do schronienia. Niestety w domach czy mieszkaniach bez klimatyzacji często panują tropikalne warunki. Oprócz domowych sposobów na przetrwanie upalnych dni możemy pójść krok dalej. Przed nagrzewaniem się pomieszczeń ochronią właśnie rolety zewnętrzne, które całkowicie odbiją promienie słoneczne i pomogą zmniejszyć temperaturę wewnątrz budynku nawet o kilka stopni. Skutek? Temperatura pokojowa w środku i przyjemne zaciemnienie podczas upałów. Z drugiej strony ich opuszczony pancerz i specjalna pianka poliuretanowa zatrzymują ciepłe powietrze w domu czy bloku niczym w pudełku, co znacznie poprawia komfort cieplny zimą.

Akustyka

Montaż rolet zewnętrznych może okazać się zbawienny dla osób, które mieszkają w dużych miastach czy przy ruchliwych ulicach. Wzorowo zatrzymują one hałas dobiegający z ulicy, zmniejszając jego natężenie nawet o 16 decybeli, co znacznie wpływa na komfort snu, pracy i nauki. Co ciekawe działa to także w drugą stronę – kiedy zorganizujesz głośne przyjęcie z karaoke, do sąsiadów dotrze znacznie stłumiona muzyka i rozmowy.

Bezpieczeństwo i prywatność

Materiały, z których produkuje się rolety zewnętrzne, są odporne na wszelkie uderzenia, co sprawia, że będą stanowić trudną przeszkodę dla włamywaczy. Nie dość, że będą musieli bardziej natrudzić się, aby je podnieść, to kiedy im się to uda, narobią tyle hałasu, że z włamania nici!

Kontrola nad światłem

W zależności od pory dnia czy wykonywanych czynności chcemy regulować natężenie promieni słonecznych. Rolety zewnętrzne to prosty sposób na łatwą i szybką kontrolę nad światłem. Chcesz pooglądać telewizję lub uciąć sobie drzemkę? Zaciemnienie jest możliwe w kilka sekund.

Ochrona okien

Deszcz, wiatr, śnieg, grad, nagłe zmiany temperatury czy promieniowanie ultrafioletowe mają negatywny wpływ na kondycję stolarki okiennej. Montaż rolet zewnętrznych samoistnie wydłuża trwałość struktury okna nawet o kilka lat.

Estetyka

Co z kolorystyką rolet zewnętrznych? Dzięki możliwości wyboru odcienia nie tylko samego pancerza, lecz także prowadnic i kasety można z łatwością dopasować je do własnych potrzeb. Zależy Ci, aby zwinięta osłona pasowała do Twoich okien? Wybierz zbliżony do nich kolor. Natomiast jeśli chcesz, aby całość była spójna i jednolita, postaw na wszystkie elementy o tej samej barwie.

Czarne rolety zewnętrzne widziane z salonu

Roleta zewnętrzna elewacyjna

Roleta zewnętrzna elewacyjna, Na wymiar, Standard

WYBIERZ
Roleta zewnętrzna podtynkowa

Roleta zewnętrzna podtynkowa, Na wymiar, Premium

WYBIERZ
Roleta zewnętrzna elewacyjna z panelem przeciwsłonecznym

Roleta zewnętrzna elewacyjna, Z panelem przeciwsłonecznym

WYBIERZ

Wady rolet zewnętrznych

Wady rolet zewnętrznych? Tak naprawdę znaleźliśmy tylko dwie.

Skomplikowany montaż

Montaż to jedna z dwóch wad rolet zewnętrznych głównie ze względu na konieczność uwzględnienia ich już w projekcie domu oraz ingerencję w stolarkę lub elewację budynku. Instalacja modeli elewacyjnych może też nieść ze sobą ryzyko kosztownych poprawek.

Wysoka cena

Cena montażu rolet zewnętrznych przewyższa koszt instalacji modeli materiałowych. Nie dość, że sama konstrukcja jest o wiele droższa, to prawidłowa instalacja wymaga zatrudnienia fachowców. Jest to jednak inwestycja, która się zwróci – dzięki tym osłonom okiennym możemy nie tylko zabezpieczyć swój majątek, lecz także zaoszczędzić na ogrzewaniu czy klimatyzacji, nie wspominając już o tym, ile komfortu i prywatności one przynoszą – a to przecież jest bezcenne!