Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i dlaczego za pomocą rolet zewnętrznych

Ogrzewasz, odkręcasz, zamykasz i osłaniasz, ale i tak wciąż czujesz, że w Twoim pomieszczeniu jest za zimno? A może płacisz nieporównywalnie wysokie rachunki za ogrzewanie w przeciwieństwie do Twoich znajomych? To znaczy, że najprawdopodobniej masz nieszczelne okna i to one są winne powyższym problemom. Co w takim wypadku możesz zrobić?

Ogrzewasz, odkręcasz, zamykasz i osłaniasz, ale i tak wciąż czujesz, że w Twoim pomieszczeniu jest za zimno? A może płacisz nieporównywalnie wysokie rachunki za ogrzewanie w przeciwieństwie do Twoich znajomych? To znaczy, że najprawdopodobniej masz nieszczelne okna i to one są winne powyższym problemom. Co w takim wypadku możesz zrobić?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu

Okna w zależności od swojej struktury, objętości lub nawet materiału, z którego są wykonane, w różnym stopniu przepuszczają nie tylko światło, ale także temperaturę. Szczególnie na wymianę ciepłego i zimnego powietrza narażone są okna duże, w starych ramach, z pojedynczą szybą lub wykonane z tradycyjnego szkła.

Nieocenionym i najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie zimą są rolety zewnętrzne. Ich gruby, najczęściej aluminiowy pancerz, często wypełniony jest pianką poliuretanową (uszczelniającą), która stanowi świetną izolację cieplną. Oto kilka z zalet rolet zewnętrznych:

  • Dopasowanie co do 1 mm – brak szczelin przez które ucieka ciepło
  • Dodatkowa bariera izolacyjna – przestrzeń powietrza pomiędzy szybą a pancerzem
  • Pancerz z wypełnieniem pianką uszczelniającą
  • Brak cyrkulacji powietrza – bardzo spowolnione wychładzanie się pomieszczeń
  • Dodatkowa ochrona przed zimnym wiatrem, śniegiem i deszczem.

Zakup i montaż rolet zewnętrznych wcale nie jest trudnym procesem. Poradzi sobie z nim nawet ktoś, kto nie jest majsterkowiczem z urodzenia. Istnieje także możliwość skorzystania z usługi montażu, którą wykonają profesjonaliści. Szacuje się, że zamontowanie rolet we wszystkich oknach pozwala na obniżenie strat ciepła zimą w granicach od 25 do 40% (w zależności od innych parametrów, takich jak poprawne osadzenie okien, ich izolacja czy użyte materiały). Jeśli jednak wciąż się wahasz – zapraszam do krótkiej notki, mówiącej o pozostałych zaletach rolet zewnętrznych na okna, jak np. bezpieczeństwo!

roleta zewnetrzna ogrzewanie

Tańsze i tymczasowe rozwiązania, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

Współczesne systemy montowania rolet oraz specjalne właściwości tkanin pozwalają na tworzenie z rolet skutecznej ochrony, a te odpowiednio dobrane i dopasowane do okien czynią cuda! Np. systemy rolet w kasecie, które dostępne są w różnych wariantach lub kolorach, wyposażone są w kasetę, do której chowa się materiał oraz prowadnice po bokach. Razem tworzą szczelny pancerz zapobiegający powstawaniu szczelin, przez które może uciekać ciepłe powietrze z pokoju.

czczelne rolety w kasecie

Drugim argumentem przemawiającym za wyposażeniem się w rolety są materiały oraz rodzaje osłon. Tkaniny stosowane w produkcji wykonywane są z materiałów o różnych właściwościach. Te grubsze, przyciemniające lub zaciemniające skutecznie odbijają nie tylko promienie słońca z zewnątrz, ale także utrudniają przepływ temperatury

Podobnie jest w przypadku nowego rodzaju osłon, czyli plis w typie plastra miodu lub rolet typu dzień i noc. Podwójny materiał tworzy dodatkową przestrzeń powietrzną pomiędzy nimi, która stanowi bardzo dobrą barierę izolacyjną

WSKAZÓWKA: Ważną kwestią jest rozmiar rolety. Rolety kupowane na wymiar to gwarancja dopasowania produktu w każdym calu. Dobrze przylegający materiał oraz jego obudowa to spokojna głowa o to, że nie zaskoczy Cię mróz wpadający do mieszkania przez szczelinę lub nie do końca opadający materiał.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu

Szybko i sprawnie – nowe, dobrze dopasowane osłony to rozwiązanie dla osób, które w łatwy sposób pozwalają ograniczyć uciekanie ciepła ze swoich pomieszczeń. I choć nie ograniczą go w tak dużym stopniu, jak zamontowanie na oknie rolety zewnętrznej, to na pewno utrzymują wyższą temperaturę pomieszczenia na dłużej.