Jak zamaskować rolety zewnętrzne? 3 praktyczne wskazówki

Rolety zewnętrzne to skuteczny sposób na ochronę przed mocnym słońcem lub utratą ciepła w trakcie chłodnej zimy. Stanowią one skuteczną barierę dla promieniowania UV i chronią okna przed mechanicznymi uszkodzeniami. Z ich montażem wiążą się jednak pewne pytania. Jakie i kiedy wybrać i jak ich montaż wpłynie na wygląd elewacji budynku?

Wybór rodzaju rolet zewnętrznych zawsze będzie uzależniony od etapu budowy lub stopnia wykończenia budynku. Poniżej przedstawiamy bliżej oba rodzaje rolet zewnętrznych, związane z nimi zalety i wady, a także sposoby na to, jak można zamaskować wystająca roletę zewnętrzną, która nie wpisuje się w wygląd elewacji budynku.

Roleta zewnętrzna natynkowa

Ten typ rolety charakteryzuje się dużą widocznością. Rolety natynkowe montowane są bowiem do okien bądź elewacji budynku już po jego ukończeniu. To idealnie rozwiązanie dla osób, które zakup rolet zewnętrznych i związany z tym koszt chcą sobie odłożyć w czasie. Natynkowe rolety zewnętrzne, znane także jako elewacyjne, dostępne są nie tylko w wielu kolorach. Możliwy jest również wybór kształtu skrzyni rewizyjnej. Z racji tego, że cała roleta zewnętrzna pozostaje widoczna, często można dowolnie wybierać kolory różnych elementów.

Zalety zewnętrznych rolet elewacyjnych:

niewidoczne stałe elementy rolety (skrzynia i prowadnice),

możliwość wyboru kolorów i kształtów różnych elementów rolety,

dostęp do całego światła szyby.

Wady:

ingerencja w elewację budynku.

Roleta zewnętrzna podtynkowa

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ rolet zewnętrznych montowany będzie pod tynkiem lub elewacją budynku. Oznacza to, że montaż musi się odbyć w konkretnym momencie i powinien być skorelowany z montażem okien, a później z ociepleniem budynku. Prawidłowo zamontowane rolety podtynkowe, po podwinięciu pancerza, nie powinny być w ogóle widoczne z zewnątrz. Ten rodzaj osłon sprawdzi się u osób, którym zależy na minimalistycznym wyglądzie elewacji budynku.

Zalety rolet podtynkowych:

brak ingerencji w elewację budynku,

możliwość wyboru kolorów i kształtów różnych elementów rolety,

łatwy dostęp do skrzyni rewizyjnej.

Wady:

zmniejszają światło szyby (w przypadku małych okien),

trudno zamaskować je w sposób, który nie odetnie od dostępu do mechanizmu sterowania.

Czarna roleta zewnętrzna podtynkowa

Maskowanie rolet zewnętrznych

Jeśli z jakiegoś powodu zamontowane na elewacji rolety zewnętrzne nie wyglądają atrakcyjnie, dostępnych jest kilka sposobów na to, by spróbować zamaskować je w estetyczny sposób.

WSKAZÓWKA: najłatwiej zamaskować rolety elewacyjne, które zostały zamontowane we wnęce lub do ramy okna.

Gzymsy

To jedna z najczęściej stosowanych form maskowania rolet zewnętrznych. Należy ona także do tych najbardziej widowiskowych. Gzymsy bez wątpienia prezentują się bardzo efektownie i estetycznie, często nadając elewacji eleganckiego wyglądu. Na rynku dostępne są w mniej lub bardziej ozdobnych formach, więc z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Najpopularniejsze są te wykonane ze styropianu lub poliuretanu.

Sztukateria

To jedno z rozwiązań, które sprawdzi się wtedy, gdy celem będzie dodatkowe ozdobienie elewacji. Sztukateria bowiem to typowo zewnętrzne ozdoby. Najczęściej wykonane są z gipsu ceramicznego, żywicy poliestrowej lub nawet styropianu, jednak ostatnimi czasy najbardziej popularnym materiałem jest poliuretan. To jeden z najbardziej trwałych rodzajów sztukaterii, który wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia chemiczne, wilgoć czy działanie promieniowania UV.

Listwy elewacyjne

To styropianowe, estetyczne i nowoczesne rozwiązanie, które w dodatku uznawane jest za jedno z najtańszych w przypadku maskowania rzucających się w oczy rolet zewnętrznych. Wytrzymały styropian pokryty jest tynkiem sztukatorskim odpornym na działanie deszczu i innych czynników atmosferycznych. Same listwy są zazwyczaj minimalistycznej i nadają elewacji subtelnej elegancji.

Roleta zewnętrzna elewacyjna na wymiar standard

Roleta zewnętrzna elewacyjna, Na wymiar, Standard

WYBIERZ
Roleta zewnętrzna podtynkowa na wymiar premium

Roleta zewnętrzna podtynkowa, Na wymiar, Premium

WYBIERZ
Roleta zewnętrzna elewacyjna z ekranem przeciwsłonecznym

Roleta zewnętrzna elewacyjna, Z ekranem przeciwsłonecznym

WYBIERZ

Jak nie należy maskować rolet zewnętrznych?

Natynkowa roleta zewnętrzna to świetny sposób na ochronę wnętrza przed słońcem i zimnem, jednak, aby działała poprawnie, musi być regularnie sprawdzana i serwisowana. Dostęp do mechanizmu sterowania rolety umożliwia klapa rewizyjna, stanowiąca część całej skrzynki. W trakcie maskowania rolety zewnętrznej warto więc wziąć pod uwagę to, by nałożony gzyms, listwy lub tynk nie odcięły drogi dostępu do klapy lub umożliwiały swobodne jej otwieranie. Pamiętajmy, że żaden z producentów rolet elewacyjnych nie zaleca nakładania tynku lub elewacji bezpośrednio na skrzynię lub prowadnicę rolety.

Maskowanie natynkowych rolet zewnętrznych to stosunkowo tania, łatwa i elegancka metoda ukrywania tego, co zaburza postrzeganie estetyki elewacji budynku. Z dostępnych na rynku opcji można wybierać pomiędzy bardziej lub mniej ozdobnymi rozwiązaniami. Najważniejsze jest jednak to, że maskowanie odbywa się bez ingerencji w elewację, a efekt często przewyższa nasze wyobrażenia. Do elewacyjnej sztukaterii można dobrać kolory i formy, które będą tworzyć harmonijną całość z całym budynkiem, a po kilku latach zdecydować się na odświeżenie wyglądu i wymienić wybrane elementy na nowe.