Jak zamontować moskitierę? Wskazówki do samodzielnego montażu

Jak wybrać moskitierę?

Wiosna tuż za rogiem! Wszyscy nie mogą już doczekać się wysokich temperatur, ciepłych wieczorów spędzanych na tarasie… Wraz z nadejściem sezonu, pojawiają się w naszym otoczeniu także one – komary, muchy, osy i inne owady, które skutecznie potrafią zepsuć nam zarówno dzień, jak i noc. A kto nie lubi spać przy otwartym oknie lub wietrzyć nocą nagrzanego słońcem mieszkania?

Jak działa moskitiera?

Montaż moskitiery to szybki, prosty i przede wszystkim ekologiczny sposób na spokojne lato bez ukąszeń. Jej sekretem jest jej siatka. Wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego o gęstych kwadratowych oczkach, przez które nie przedostaną się latający intruzi. Tkanina nie zaburza jednocześnie prawidłowego ruchu powietrza oraz nie ogranicza widoczności z wewnątrz. Marzenia o spokojnej nocy, wietrzeniu mieszkania czy domu o każdej porze dnia i nocy i brak irytującego brzęczenia nad uchem mogą zostać spełnione bez konieczności używania środków chemicznych, będących szkodliwymi nie tylko dla owadów, lecz także ludzi.

jak zamomntować moskitierę

Jak zmierzyć okno lub drzwi pod moskitierę?

Rozmiar moskitiery na wymiar zależy zarówno od wielkości naszych okien czy drzwi balkonowych, jak i sposobu jej obsługi czy miejsca montażu. Przy zamówieniu należy zazwyczaj podać szerokość i wysokość okna z lekkim zapasem. Należy jednak pamiętać, że każdy model posiada inną instrukcję – w tym procesie często nie są istotne wyłącznie wymiary otworu okiennego, ale również grubość ramy okna czy jej kształt.

Istnieje także możliwość zakupu już gotowej moskitiery w wymiarze zbliżonym do wielkości okien, choć znacznie bezpieczniejszym wyjściem będzie kupienie jej w większym rozmiarze i samodzielne docięcie jej do własnych potrzeb. Od prawidłowego pomiaru zależy zarówno wygląd, jak i funkcjonalność siatki – drobny błąd w może uniemożliwić zamontowanie siatki oraz wpłynąć na jej skuteczność.

jaką moskitierę wybrać

Jak zamontować moskitierę okienną?

Moskitierę okienną można zamontować na wiele sposobów – dzieli się je na inwazyjne (które wymagają wykonania nawierceń w ramie okna czy ścianie) oraz bezinwazyjne (które mocuje się za pomocą specjalnych zaczepów i uchwytów). Proces ten zazwyczaj nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy wyjątkowych umiejętności technicznych – aby ułatwić montaż, standardowo wykonujemy nawiercanie prowadnic w moskitierach dostępnych w naszym sklepie. W przypadku wystających kabli lub innych utrudnień warto jednak zdecydować się na wersję bez otworów. Jeżeli jednak mamy obawy o prawidłowe zamocowanie siatki, możemy zamówić usługę montażu i oddać to zadanie w ręce fachowców.

roleta materiałowa w salonie

Jak zamontować moskitierę:

ramkową - montuje się bezpośrednio do brzegów zewnętrznej ramy okiennej za pomocą specjalnych śrub montażowych i uchwytów, które zapobiegają jej wypadnięciu. W wersji inwazyjnej zzaczepy przykręcane są do wewnętrznej strony moskitiery za pomocą śruby, która umożliwia regulację oraz obracanie uchwytem.

rolowaną - można zamontować na trzy sposoby: na ramie okiennej, ścianie i we wnęce za pomocą uchwytów mocujących. Podstawą moskitiery jest aluminiowa kaseta, do której chowa się siatka.

plisowaną - którą można zamontować we wnękach okiennych oraz na ścianie lub elewacji budynku. Zaczepy i uchwyty montażowe mają uniwersalny rozmiar i kształt i są kompatybilne z każdym rodzajem okien.

dachową - w tym przypadku istnieją trzy sposoby montażu: na ścianie (polecany do niewielkich wnęk lub okien równych ze ściana budynku), we wnęce (najczęściej w przypadku dużych parapetów), lub na oknie (bezpośrednio na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie ramy okna).

Jak zamontować moskitierę drzwiową?

Uwielbiasz organizować przyjęcia na tarasie czy balkonie? Zarówno podczas porannych śniadań, jak i wieczornych kolacji, krzątając się między kuchnią a ogrodem, stwarzamy owadom okazję, aby przedostać się do naszego wnętrza – nie tylko dlatego, że bardzo często otwieramy drzwi, lecz także z powodu zapachów z gotowania. Aby zabezpieczyć się przed intruzami, warto rozważyć zakup moskitiery drzwiowej.

roleta materiałowa w salonie

Jak zamontować moskitierę drzwiową:

magnetyczną - montuje się w sposób bezinwazyjny za pomocą specjalnych uchwytów i rzepu uprzednio przyklejonego do ramy drzwi

rolowaną - której montaż można przeprowadzić w trzech miejscach: na ścianie, we wnęce lub na ościeżnicy za pomocą uchwytów mocujących. Przed mocowaniem należy zdecydować, czy siatka ma zwijać się do kasety umieszczonej prawej, czy lewej strony drzwi balkonowych.

przesuwną - mającą dwa rodzaje montażu: do ramy okna i do wnęki okiennej za pomocą zaczepów i uchwytów kompatybilnych z różnymi rodzajami okna. Istnieje możliwość zamówienia moskitiery z jednym lub dwoma skrzydłami.

na zawiasach - mocuje się do ościeżnic drzwi balkonowych w sposób bezinwazyjny za pomocą uchwytów zaciskowych.