Jak zamontować moskitierę? Wskazówki do samodzielnego montażu

Sezon tuż, tuż! Przygotuj się na niego już teraz, montując siatkę, która skutecznie zablokuje drogę do Twojego domu wszystkim owadom. Jak wybrać idealną moskitierę dla siebie i jak samodzielnie ją zamontować? Sprawdź nasze krótkie zestawienie dostępnych rozwiązań wraz ze sposobem montażu!

Uwielbiasz spać przy otwartym oknie oraz spędzać czas na tarasie lub balkonie? W takim razie pewnie nie raz przyszło Ci się borykać się z nieznośnymi owadami. Potrafią one skutecznie zepsuć każdą porę dnia (szczególnie w sezonie wiosenno-letnim). Jednym z najlepszych rozwiązań jest montaż moskitiery. Wybrałeś już odpowiedni produkt, ale nie wiesz, jak go zamontować? Spieszymy z pomocą!

Moskitiera drzwiowa na zawiasach

Jak działa moskitiera?

Montaż moskitiery to jeden z najszybszych, najprostszych i przede wszystkim najbardziej ekologicznych sposobów na spokojne lato bez ukąszeń i irytującego bzyczenia nad uchem. Sekretem produktu jest siatka z włókna szklanego o gęstych oczkach, przez które nie przedostanie się żaden latający intruz. Tkanina nie zaburza jednocześnie prawidłowego przepływu powietrza oraz nie ogranicza widoczności na zewnątrz. To idealne rozwiązanie, dzięki któremu już nigdy więcej nie będziesz musiał sięgać po szkodliwe środki owadobójcze.

Moskitiea okienna wdziana z zewnątrz

Jak prawidłowo zmierzyć okno lub drzwi pod moskitierę?

Wybór odpowiedniego rozmiaru moskitiery zależy zarówno od wielkości Twojego okna lub drzwi, jak i miejsca montażu czy sposobu obsługi. Przy zamówieniu trzeba podać szerokość i wysokość okna z lekkim zapasem. Należy jednak pamiętać, że każdy model posiada inną instrukcję – w tym procesie często nie są istotne wyłącznie wymiary otworu okiennego, ale również grubość ramy okna czy jej kształt.

Możesz również zdecydować się na już gotową moskitierę w wymiarze zbliżonym do wielkości okien, choć znacznie bezpieczniejszym wyjściem będzie kupienie jej w większym rozmiarze i samodzielne docięcie siatki nożyczkami. Od prawidłowego pomiaru zależy zarówno wygląd, jak i funkcjonalność moskitiery – drobny błąd może uniemożliwić zamontowanie siatki oraz wpłynąć na jej skuteczność.

Siatka moskitiery okienna

Jak zamontować moskitierę okienną?

Moskitierę okienną można zamontować na wiele sposobów – inwazyjnie (które wymagają wykonania nawierceń w ramie okna czy ścianie) oraz bezinwazyjnie (które mocuje się za pomocą specjalnych zaczepów i uchwytów). Proces ten zazwyczaj nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy wyjątkowych umiejętności technicznych. Aby ułatwić montaż, w naszych moskitierach standardowo wykonujemy nawiercanie prowadnic. W przypadku wystających kabli lub innych utrudnień warto jednak zdecydować się na wersję bez otworów. Jeżeli jednak obawiamy się, że nie sprostamy zadaniu zamocowania siatki, możemy zamówić usługę montażu i zdać się na doświadczenie fachowców.

Moskitiera okienna w salonie

Montaż różnych rodzajów moskitier okiennych

  • Ramkowa - montuje się bezpośrednio do brzegów zewnętrznej ramy okiennej za pomocą specjalnych śrub montażowych i uchwytów, które zapobiegają jej wypadnięciu. W wersji inwazyjnej zaczepy są przykręcane śrubami do wewnętrznej strony moskitiery, co umożliwia regulację oraz obracanie uchwytem.
  • Rolowana - można zamontować na trzy sposoby: na ramie okiennej, ścianie i we wnęce za pomocą uchwytów mocujących. Podstawą moskitiery jest aluminiowa kaseta, do której chowa się siatka.
  • Plisowana - można zamontować we wnęce okiennej oraz na ścianie lub elewacji budynku. Zaczepy i uchwyty montażowe mają uniwersalny rozmiar i kształt oraz są kompatybilne z każdym rodzajem okien.
  • Dachowa - w tym przypadku istnieją trzy sposoby montażu: na ścianie (polecany do niewielkich wnęk lub okien równych ze ścianą budynku), we wnęce (najczęściej w przypadku dużych parapetów) lub na oknie (bezpośrednio na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie ramy okna).
Moskitiera okienna rolowana

Moskitiera okienna rolowana

WYBIERZ
Moskitiera okienna ramkowa

Moskitiera okienna ramkowa

WYBIERZ
Moskitiera dachowa plisowana

Moskitiera dachowa plisowana

WYBIERZ

Jak zamontować moskitierę drzwiową?

Uwielbiasz organizować przyjęcia na tarasie czy balkonie? Zarówno podczas porannych śniadań, jak i wieczornych kolacji, krzątając się między kuchnią a ogrodem, stwarzamy owadom okazję do przedostania się do naszych domów – nie tylko dlatego, że bardzo często otwieramy drzwi, lecz także z powodu zapachów jedzenia. Aby zabezpieczyć się przed intruzami, warto rozważyć zakup moskitiery drzwiowej.

Moskitiera drzwiowa rolowana

Montaż różnych rodzajów moskitier drzwiowych

  • Magnetyczna - montuje się w sposób bezinwazyjny za pomocą specjalnych uchwytów i rzepu uprzednio przyklejonego do ramy drzwi.
  • Rolowana - montaż można przeprowadzić w trzech miejscach: na ścianie, we wnęce lub na ościeżnicy za pomocą uchwytów mocujących. Przed mocowaniem należy zdecydować, czy siatka ma zwijać się do kasety umieszczonej z prawej, czy lewej strony drzwi balkonowych.
  • Przesuwna - w przypadku której możliwe są dwa rodzaje montażu: do ramy okna i do wnęki okiennej za pomocą zaczepów i uchwytów kompatybilnych z różnymi rodzajami okna. Istnieje możliwość zamówienia moskitiery z jednym lub dwoma skrzydłami.
  • Na zawiasach - mocuje się do ościeżnic drzwi balkonowych w sposób bezinwazyjny za pomocą uchwytów zaciskowych.
Moskitiera drzwiowa rolowana

Moskitiera drzwiowa rolowana

WYBIERZ
Moskitiera drzwiowa przesuwna

Moskitiera drzwiowa przesuwna

WYBIERZ
Moskitiera drzwiowa na zawiasach

Moskitiera drzwiowa na zawiasach

WYBIERZ